Fotowoltaika na domu? Fiskus żąda podatku akcyzowego
O zaskakującym stanowisku dyrektora KIS poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o sytuację, gdy właściciel domu zamontował na nim fotowoltaikę, a następnie wynajął komuś budynek. Zdaniem dyrektora KIS właściciel sprzedaje wówczas prąd z paneli lokatorom, a zatem zgodnie z prawem podatkowym powinien zapłacić podatek akcyzowy.
Jak podają eksperci „DGP”, zgodnie ze stanowiskiem KIS właściciel domu w tej sytuacji musiałby:
- od 1 sierpnia 2022 r. płacić podatek akcyzowy według stawki 5 zł za megawatogodzinę (do 31 lipca podatku nie płaci się w związku z tarczą antyinflacyjną),
- od 1 sierpnia 2022 r. co miesiąc składać deklarację podatkową AKC-4/H.
Jeśli właściciel domu nie wynajmuje go, tylko sam w nim mieszka, powyższe obowiązki go nie dotyczą. Podatek akcyzowy płaci się bowiem tylko w sytuacji sprzedaży prądu odbiorcy końcowemu, a w tym przypadku nadwyżka prądu z paneli jest sprzedawana zakładowi energetycznemu (który odbiorcą końcowym nie jest).
Takiej sytuacji nie spodziewali się nawet eksperci
Eksperci cytowani przez „DGP” nie kryją zaskoczenia stanowiskiem dyrektora KIS. Ich zdaniem takie podejście obciąża właścicieli domów dodatkowymi obowiązkami, a zysk podatkowy dla państwa jest niewielki. Zwracają też uwagę, że korzystanie z elektryczności w domu z fotowoltaiką w ramach umowy najmu nie powinno być traktowane jako kupowanie prądu od właściciela. Stanowisko KIS nie podoba się też branży fotowoltaicznej.