Panele fotowoltaiczne, które same odpychają kurz. Wymyślili je amerykańscy naukowcy z MIT

Przełomowy wynalazek naukowców z MIT może usunąć jedną z większych bolączek związanych z fotowoltaiką.
Przełomowy wynalazek naukowców z MIT może usunąć jedną z większych bolączek związanych z fotowoltaiką. Janusz Wójtowicz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Panele fotowoltaiczne ma dziś na domach ok. 900 tys. Polaków. Urządzenia te z czasem produkują jednak coraz mniej energii, m.in. z powodu gromadzących się na nich zanieczyszczeń. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali niedawno sposób, by fotowoltaika odpychała kurz.

Panele fotowoltaiczne odkurzą się same – obiecują naukowcy z MIT

Żeby instalacja fotowoltaiczna produkowała prąd, musi przyjąć i przetworzyć jak najwięcej energii słonecznej. Z upływem lat wszystkie panele fotowoltaiczne stają się coraz mniej wydajne, gdyż w naturalny sposób się zużywają. Czasem jednak spadek produkcji energii następuje wskutek gromadzących się na panelach zanieczyszczeń – jak podają naukowcy z MIT, kurz i brud może spowodować spadek wydajności aż o 30 proc. w zaledwie miesiąc. Dla posiadaczy fotowoltaiki oznacza to uciążliwą konieczność regularnego czyszczenia instalacji.

Inżynierowie z MIT znaleźli jednak sposób, by panele same czyściły się z kurzu. Wykorzystano efekt odpychania elektrostatycznego – wystarczy uruchomić elektrodę w postaci pręta, który powoli przesunie się nad powierzchnią instalacji. Ta prosta czynność sprawia, że kurz elektryzuje się i jest odpychany przez przeciwnie naładowane panele fotowoltaiczne. Cały proces może odbywać się automatycznie. Jak zachwalają badacze, wynalazek sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych – testy wykazały, że metoda działa przy wilgotności powietrza wynoszącej od 30 do aż 95 proc.

Z mniejszego zużycia wody ucieszy się także środowisko

O ile przydomową fotowoltaikę można czyścić ręcznie, o tyle duże instalacje komercyjne są już trudniejsze w obsłudze. Jak wyjaśnia artykuł z news.mit.edu, wiele farm fotowoltaicznych na świecie buduje się na obszarach pustynnych, gdzie można liczyć na duże nasłonecznienie, ale trzeba się też zmagać z nanoszonym przez wiatr pyłem. Panele czyści się zwykle za pomocą strumieni wody pod ciśnieniem, która musi być bardzo czysta, żeby nie uszkadzać urządzeń. Koszty czyszczenia są ogromne – sięgają aż 10 proc. całkowitych kosztów związanych z obsługą farmy.

Wynalazek naukowców z MIT nie tylko obniży wydatki na czyszczenie, ale też zmniejszy zużycie wody, co ma znaczenie dla ekologii. Szacuje się, że na mycie paneli fotowoltaicznych co roku zużywa się na świecie ilość wody, którą można by napoić 2 mln ludzi. Teraz woda ta będzie mogła zostać wykorzystana w innych celach lub po prostu pozostanie w obiegu przyrodniczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom