Spis treści
Przycinanie drzew i krzewów w lutym
Procesy życiowe roślin pogrążonych w zimowym śnie spowalniają, a soki w tkankach krążą słabo, dlatego jest to najlepszy moment na ich przycinanie. Rośliny po cięciu nie będą narażone na straty soków, a ich rany do wiosny będą miały czas się wygoić. Zanim jednak sięgniemy po sekator, powinniśmy ustalić, co przycinać, bo choć większość drzew i krzewów zimowe ciecie znosi bardzo dobrze, jest też kilka wyjątków.
Polecamy też:
Narzędzia niezbędne w Twoim ogrodzie!
Co ciąć w lutym i na początku marca?
Kiedy pogoda w lutym jest sprzyjająca, a temperatury oscylują w okolicy 0°C lub więcej, w drugiej połowie miesiąca możemy przystąpić do przycinania kolorowych porzeczek i agrestu, a pod koniec miesiąca także winorośli i malin powtarzających owocowanie[/b] (np. „Polka”).
W tym czasie możemy też przeprowadzić cięcie prześwietlające najbardziej odpornych na mróz drzew owocowych, czyli jabłoni (należy zacząć od drzew najstarszych i odmian najbardziej mrozoodpornych), a na przełomie lutego i marca także śliw i grusz, a w marcu moreli i brzoskwiń oraz najmniej mrozoodpornych odmian jabłoni.
Na co zwrócić uwagę przed cięciem?
Aby jednak cięcie tych gatunków nie przyniosło więcej szkód niż pożytku, bardzo ważne jest śledzenie prognoz pogody, gdyż żadnych roślin, a w szczególności umiarkowanie odpornych na niskie temperatury brzoskwiń i moreli, nie wolno przycinać w czasie mrozów lub przed zapowiadanymi w najbliższym czasie większymi spadkami temperatur (poniżej -10°C). W przeciwnym razie rośliny mogą doznać bardzo poważnych uszkodzeń mrozowych.
O to zadbaj przy przycinaniu drzew i krzewów
Powinniśmy też pamiętać, że choć zima to czas uśpienia dla wielu organizmów, niektóre patogeny tylko czekają na sprzyjające warunki i jeśli pojawi się okazja zainfekowania rośliny przez otwartą ranę, na pewno z niej skorzystają, dlatego większe rany po cięciu drzew i krzewów musimy zawsze zabezpieczać maścią ogrodniczą, która ochroni rośliny przed zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybowymi.
Z tego samego powodu na przeprowadzenie zabiegu powinniśmy wybrać dzień suchy i pogodny, gdyż wilgotna pogoda także sprzyja infekcjom.
Zadbajmy też o to, żeby sekator lub nożyce były ostre, a także umyte (lub wręcz zdezynfekowane, bo możemy przenieść choroby rośliny na roślinę).
Warto przeczytać:
Jakie krzewy ozdobne przyciąć w lutym?
Luty to jednak dobry czas na cięcie nie tylko w sadzie i jagodniku, ale też w ogrodzie ozdobnym. Pod koniec miesiąca można już bowiem przycinać krzewy kwitnące latem lub jesienią na pędach tegorocznych jak np.:
- hortensje bukietowe,
- budleje Davida,
- tawuły kwitnące latem (np. japońska, wierzbolistna),
- krzewuszki,
- pięciorniki,
- dziurawce (ozdobne, krzewiaste).
Dzięki temu wiosną rośliny wypuszczą dużo młodych, silnych pędów i wydadzą więcej pięknych kwiatów.
Cięcie odmładzające krzewów
Raz na kilka lat w okresie zimowym można też przeprowadzić cięcie krzewów kwitnących latem, ale na pędach ubiegłorocznych lub starszych takich roślin, jak np.:
- karagana syberyjska,
- żylistek wysmukły
- berberys.
Wprawdzie w danym sezonie zakwitną dużo słabiej (część pąków wytniemy wraz z pędami), ale dzięki zabiegowi się wzmocnią i zagęszczą, co pozwoli im obficiej kwitnąć w kolejnych latach.
Zobacz także:
Rośliny ogrodowe
Jakich roślin nie przycinać zimą?
W lutym nie należy natomiast przycinać krzewów ozdobnych kwitnących wiosną, należą do nich np.:
- lilaki („bzy”),
- jaśminowce,
- forsycje,
- wczesne tawuły,
- migdałki trójklapowe,
Te gatunki zawiązują pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych. Nie należy też ciąć drzew i krzewów, które wcześnie rozpoczynają wegetację i po cięciu mogą już zacząć tracić soki, takich jak.:
- klony,
- pęcherznice,
- brzozy,
- orzechy włoskie,
- kasztanowce,
- wiązy.
Zimą nie należy też ciąć drzew owocowych wrażliwych na choroby kory, takich jak czereśnia czy wiśnia, dla których lepszym terminem cięcia jest lato.
Uwaga na różne gatunki
Choć zimowe cięcie to ważny i polecany zabieg pielęgnacyjny, ogólna wiedza na jego temat jest niewystarczająca, dlatego przed rozpoczęciem pracy, należy dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi zasadami cięcia poszczególnych gatunków roślin, gdyż inaczej tnie się porzeczki czerwone, inaczej czarne, a jeszcze inaczej maliny, krzewy ozdobne (np. hortensję bukietową, krzewuszki) czy drzewa owocowe.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?