Spis treści
Rzodkiewka strączkowa – co to za roślina?
Jednym z bardziej interesujących i mało znanych warzyw jest rzodkiewka strączkowa (Raphanus caudatus). Roślina uznawana jest za odmianę rzodkwi zwyczajnej, ale jej częścią użytkową nie są zgrubiałe korzenie, tylko niezbyt długie (ok. 8-12 cm), pękate, zielone strączki, przypominające fasolkę szparagową.
Strączki są chrupiące i mają dość pikantny, rzodkiewkowy smak. Nadają się przede wszystkim do spożycia na surowo lub jako dodatek do sałatek, surówek i kanapek. Choć roślina pochodzi z Chin, w naszym klimacie radzi sobie całkiem dobrze i obficie plonuje.
Sprawdź:
Jak uprawiać rzodkiewkę strączkową?
Uprawa rzodkiewki strączkowej nie jest trudna, bo wystarczy wysiać nasiona wprost do gruntu wiosną (w maju) i zapewnić roślinie słoneczne stanowisko oraz dość żyzną, próchniczą, stale lekko wilgotną glebę. Młode rośliny początkowo przypominają wyglądem klasyczną rzodkiewkę, potem jednak zaczynają rosnąć w górę i tworzyć odgałęzienia oraz liczne, małe kwiaty. Powstające z nich strączki są zielone, pękate i szpiczasto zakończone.
Strączki należy obrywać w miarę dojrzewania, gdyż pozostawione na pędach zbyt długo stopniowo twardnieją. Pewnym problemem w przypadku rzodkiewki strączkowej może być zdobycie jej nasion, gdyż są dostępne głównie w sklepach internetowych.
Szpinak malabarski, czyli pnący szpinak
Szpinak malabarski, nazywany też pnącym szpinakiem Malabar (Basella alba) to kolejne smaczne i mało znane warzywo. Ta niezwykła roślina zupełnie nie przypomina klasycznego szpinaku, gdyż rośnie silnie i tworzy pędy długie na ok. 1,5 m (zielone lub czerwone). Należy też do innej rodziny botanicznej. Na jej pędach wyrastają jednak dość duże liście podobne jak u szpinaku oraz bardzo ładne, niewielkie kwiaty, zebrane w kłosowe kwiatostany.
Częścią jadalną szpinaku malabarskiego są liście, które można dodawać do sałatek i surówek lub przyrządzać na ciepło tak samo, jak szpinak (np. smażyć klasyczny na maśle z dodatkiem soku z cytryny, śmietany i czosnku).
Uprawa szpinaku pnącego
Uprawa szpinaku malabarskiego jest bardzo łatwa. Wystarczy wysiać nasiona wiosną (w maju) wprost do gruntu i zapewnić roślinie słoneczne stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną, stale lekko wilgotną glebę. Rozwijające się pędy będą potrzebowały też podpory (np. kratki).
Warto przeczytać:
Kapusta chińska pak choi (bok choy)
Kapusta chińska pak choi lub bok choy to warzywo dostępne w sprzedaży, jednak z powodzeniem możemy uprawiać je w ogrodzie. Roślina jest niewielka, ale tworzy gęste, wzniesione rozety liści z białym, szerokim, zgrubiałym ogonkiem i zieloną blaszką liściową.
Kapusta pak choy jest bardzo ceniona w kuchni azjatyckiej, ale nadaje się też do wielu innych potraw, do których można dodawać ją w miejsce klaasycznej kapusty białej.
Jak uprawiać kapustę pak choi?
Aby cieszyć się smakiem własnej kapusty chińskiej, potrzeba trochę więcej zachodu niż w przypadku poprzednich warzyw, gdyż uprawia się ją zwykle z rozsady przygotowywanej pod osłonami już w marcu i wysadzanej do gruntu w kwietniu. Możliwa jest też uprawa jesienna (siew w lipcu, sadzenie w sierpniu).
Kapusta pak choi oczekuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby. Źle znosi suszę, jest za to odporna na chłody. Nadaje się do uprawy wiosennej lub jesiennej, gdyż latem szybko wybija w pęd kwiatostanowy. Ma natomiast bardzo krótki okres wegetacji (ok. 30-40 dni), więc może być uprawiana jako przedplon lub poplon.
Dowiedz się więcej:
Skorzonera, czyli wężymord czarny korzeń
Skorzonera (Scorzonera hispanica) to roślina dawniej bardzo popularna. Na pewien czas odeszła w zapomnienie, by obecnie znów powrócić do łask. Skorzonera jest warzywem korzeniowym o długim, dość grubym korzeniu, z białym miąższem i ciemną, prawie czarną skórką.
Miąższ skorzonery jest bardzo pożywny i po ugotowaniu przypomina w smaku szparagi. Korzenie przed ugotowaniem należy obrać ze skórki. Trzeba jednak robić to w rękawicach, gdyż sok może zabarwić skórę. Skorzonerę wysiewa się wiosną w rzędy w żyzną, próchniczą, stale lekko wilgotną i głęboko uprawioną glebę. Korzenie zbiera się po ok. 3,5-4 miesiącach od wysiewu.
Inne oryginalne warzywa do ogrodu
Do grona mało znanych, a godnych uwagi warzyw, które można uprawiać samodzielnie, należą ponadto:
- okra,
- sałata łodygowa,
- ogórek meksykański,
- musztardowiec i mizuna,
- fasolnik chiński,
- szpinak nowozelandzki,
- kiwano.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?