Budleja Dawida, czyli motyli krzew. Pięknie kwitnie i przyciąga motyle. Sprawdź, jak ją uprawiać, pielęgnować i kiedy przyciąć

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Budleje najczęściej mają fioletowe kwiaty, ale w różnych odcieniach tego koloru. Mogą też być białe lub różowe.
Budleje najczęściej mają fioletowe kwiaty, ale w różnych odcieniach tego koloru. Mogą też być białe lub różowe. Pavel Sergijchuk/GettyImages
Budleja Dawida to pięknie kwitnący krzew. Nazywany jest również motylim krzewem, ponieważ w okresie kwitnienia jego pachnące kwiatostany licznie przyciągają te owady. Na pierwszy rzut oka budleje mogą przypominać lilaki, jednak kwitną latem i pachną zupełnie inaczej. Jednak są nie mniej piękne. Podpowiadamy, jak uprawiać, pielęgnować i kiedy przeprowadzić przycinanie budlei.

Spis treści

Budleja Dawida (łac. Buddleja davidii) to krzew wieloletni. Kwitnie w kilku kolorach – na różowo, fioletowo, biało, bordowo. Niezależnie, jaki kolor mają kwiaty budlei, w ich środku zawsze znajduje się żółte oczko. Liście są zielone lub srebrno-szare. Krzew osiąga nawet ponad 3 metry wysokości i szeroko się rozrasta.

Budleja, czyli motyli krzew

Motylokrzew jest rośliną nektarodajną, a swoim zapachem wabi różnego rodzaju motyle. – Są to między innymi pawie oczka, rusałki, bielinki, cytrynki – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Pszczoły też zbierają nektar, ale z tego krzewu akurat rzadko. Dlaczego? – Dlatego, że kwiat budlei jest specyficznie zbudowany, ma rurkowaty kształt. Budowa taka nie pozwala pszczołom wejść do niego i zebrać nektaru – tłumaczy ogrodnik. – Motylom jest łatwiej, bo mają aparat ssący o długości nawet 3 centymetrów i nie muszą wchodzić do kwiatu, żeby zebrać nektar. Jednak i pszczoły można spotkać na kwiatach budlei.

Rośliny miododajne w ogrodzie wyglądają pięknie i tworzą miejsce pożyteczne dla pszczół, które z kolei zapylają nasze rośliny użytkowe.Zobacz najbardziej miododajne rośliny, które są ładne i łatwe w uprawie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Posadź rośliny miododajne. Ciesz się kwiatami i lepszymi plo...

Jakie odmiany ma budleja Dawida

Istnieje około 100 rodzajów budlei Dawida. Najczęśćiej spotykane są:

  • Black Night – ma ciemnofioletowe kwiaty, wyglądające z daleka, na czarne. Krzew ten osiąga do 3 metrów wysokości.
  • Pink Delight – jest podobnie wysoka co Black Night z tym, że jej kwiaty kwitną na różowo.
  • Royal Red – jest nieco mniejsza od Pink Delight. Ma czerwone, purpurowe kwiaty. Krzew rośnie do około 2 metrów.
  • Santana – jest podobna do Royal Red, ale mniejsza, osiąga najwyżej około 1,5 metra wysokości.

Uprawa budlei w ogrodzie

Budleja Dawida lubi słońce. Im więcej słońca dostaje, tym ma więcej kwiatów o intensywnym, głębokim kolorze. Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt obfite, wyjątek stanowi susza. Ziemia, na której rośnie budleja, powinna być spulchniona przed zasadzeniem tej rośliny, ponieważ motyli krzew źle znosi brak powietrza w glebie. Budleja nie lubi kwaśnych ziem.

Przeczytaj także:

Krzak budlei Dawida nie jest trudny w uprawie. Należy go sadzić na wiosnę, ale nie na początku sezonu, gdy jeszcze mogą wystąpić mrozy. – Roślina powinna być osłonięta od strony zachodniej, ponieważ mogą szkodzić jej wiatry, które najczęściej wieją z zachodu – zaznacza Mikietyński.

Ekspert kontynuuje: – Nie zalecałbym przesadzania, a jeśli już, to do tego należy brać rośliny roczne lub dwuletnie. Starsze mogą się nie przyjąć. Ogrodnik radzi dalej: – Aby motyli krzew ładniej i dłużej kwitł, trzeba usunąć u samej nasady przekwitłe kwiatostany.

Budleję warto zasilać dwa razy w sezonie (szczególnie na słabszych glebach). Najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących, który podaje się wiosną oraz tuż przed kwitnieniem.

Warto przeczytać:

Kiedy jest najlepszy czas na przycinanie budlei?

Budleja kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego trzeba ją regularnie przycinać. Robi się to wiosną, w marcu-kwietniu.

Niekiedy pojawiają się zalecenia, żeby budleję przyciąć jesienią, jednak wtedy krzew jest znacznie bardziej wrażliwy na przemarznięcie, a i tak budleja miewa problemy z odpornością na mróz. Na zimę lepiej ją okryć, szczególnie młode krzewy. Jeśli budleja przemarznie, późną wiosną warto ją bardzo mocno przyciąć - najczęściej wtedy "odbije" od korzeni.

Szkodniki kontra motyli krzew

– Budleja jest rośliną odporną na choroby, jedynym jej utrapieniem mogą być mszyce – zaznacza Jarosław Mikietyński. – Szkodnik ten może zaatakować wszystkie części krzewu. Mszyca powoduje przede wszystkim odbarwienie liści, żerując na ich dolnej stronie. Najbardziej skuteczne w walce z tymi szkodnikami są preparaty chemiczne.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie