Jak szybko sprzedać mieszkanie? Poradnik sprzedaży nieruchomości

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jak szybko sprzedać mieszkanieSprzedaż nieruchomości może być szybka i bezproblemowa – wystarczy znajomość kilku trików.
Jak szybko sprzedać mieszkanieSprzedaż nieruchomości może być szybka i bezproblemowa – wystarczy znajomość kilku trików. godoycordoba (Pixabay.com)
Sprzedaż mieszkania to niełatwe zadanie. Na szczęście istnieją jednak sposoby, żeby usprawnić ten proces i uzyskać dobrą cenę. Podpowiadamy, co zrobić, żeby szybko sprzedać mieszkanie.

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Z pozoru nie powinno być z tym problemu – głód mieszkań jest w Polsce tak silny, że lokale w nowych inwestycjach często dosłownie znikają z rynku. W praktyce jednak wiele osób ma duże trudności ze sprzedażą nieruchomości – niektórzy czekają na klienta wiele miesięcy albo nawet kilka lat. Co można zrobić, żeby przyspieszyć transakcję?

Zobacz wideo »

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Odśwież je

Najczęstszym problemem, gdy chodzi o sprzedaż mieszkania, jest... jego wygląd. Lokal może mieć świetną lokalizację i dużą wartość, jednak jeśli źle się prezentuje, większość klientów szybko się zniechęci. Nie znaczy to, że przed sprzedażą trzeba przeprowadzić remont – prace remontowe tylko opóźnią sprzedaż, a poniesione koszty w większości przypadków się nie zwrócą. Sprzedawany lokal zdecydowanie warto za to odświeżyć.

Na rynku nieruchomości klienci „kupują oczami": atrakcyjny wygląd mieszkania może wynagrodzić kupującemu wiele niedogodności takich jak np. skromny metraż. Mając to na uwadze, warto w sprzedawanym mieszkaniu przeprowadzić następujące prace:

  • zrywanie tapet,
  • malowanie ścian,
  • odświeżenie fug,
  • cyklinowanie podłogi,
  • wymiana zniszczonych gniazdek elektrycznych,
  • naprawa drobnych elementów: zawiasów, klamek, uchwytów, kranów itp.,
  • sprawdzenie drożności odpływów w łazience i kuchni,
  • wymiana zepsutych żarówek.

W sprzedawanym mieszkaniu warto też przyjrzeć się meblom. Szczególnie złe wrażenie robią wnętrza zagracone – wyniesienie zbędnych mebli na śmietnik czy do piwnicy znacząco poprawi szanse na szybką sprzedaż. Warto zacząć od sprzętów starych, zniszczonych lub po prostu brzydkich, które już na pierwszy rzut oka odstraszą kupującego. Pamiętajmy, że klient będzie chciał też zajrzeć do szaf, pawlacza czy na balkon.

Home staging – zrób to sam

Kolejnym krokiem do przyspieszenia sprzedaży mieszkania będzie home staging, czyli zadbanie o schludny i przyjazny wygląd lokalu. Na początek nieruchomość trzeba dokładnie wysprzątać. Następnie sprzedający powinien zabrać z pomieszczeń wszystkie rzeczy osobiste takie jak zdjęcia, pamiątki, plakaty, dziecięce zabawki i książki – lokal powinien prezentować się jak nowe mieszkanie. Rzeczy poprzedniego właściciela mogą bowiem sprawić, że klient poczuje się jak intruz wchodzący do cudzego mieszkania, a to na pewno zniechęci go do kupna.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w serwisie Gratka.pl

Pozytywne emocje u kupujących można łatwo wzbudzić odpowiednimi dekoracjami. Wystarczą subtelne drobiazgi, np.:

  • ładna narzuta na łóżko,
  • kolorowe poduszki,
  • rośliny doniczkowe,
  • wazony z kwiatami,
  • misa z owocami w kuchni,
  • obrazek lub puste ramki na zdjęcia na ścianie,
  • bibeloty na półkę, np. świece, figurki, pojemniczki na drobiazgi.

Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić – najważniejsze jest wrażenie przestrzeni i świeżości. Często skuteczniejsze od dodawania elementów jest ich odejmowanie. Wystarczy zwinąć podniszczony dywan i zdjąć ze stołu obrus, żeby mieszkanie na sprzedaż prezentowało się dużo lepiej.

Sprzedaż mieszkania – zadbaj o światło i zapach

Bardzo wielu sprzedających traci klienta już na etapie przeglądania ogłoszeń. Przyczyną z reguły są kiepskie zdjęcia – niskiej jakości, źle wykadrowane, ciemne lub podkreślające wady lokalu zamiast jego zalet. Jeśli właściciel lokalu nie chce zatrudniać profesjonalnego fotografa, powinien przynajmniej zadbać o to, żeby mieszkanie prezentowało się na zdjęciach jak najlepiej.

Przeczytaj też: Umowa przedwstępna sprzedaży. Co musi zawierać?

Podstawą jest właściwe oświetlenie. Kilka jasnych lamp może łatwo przemienić ciemną norę w atrakcyjne, przestronne lokum. Warto też pamiętać, że kolor i natężenie światła pozwalają zbudować w mieszkaniu odpowiedni nastrój. Przykładowo lekko przyćmione, pomarańczowe światło w sypialni uczyni ją bardziej przytulną, a jasne, białe oświetlenie łazienki sprawi, że wyda się ona większa. Jeśli to tylko możliwe, fotografujmy mieszkanie przy świetle dziennym. Również prezentację nieruchomości warto w miarę możliwości przeprowadzać za dnia.

Skoro już o prezentacji mowa, bardzo ważny jest odpowiedni zapach unoszący się w mieszkaniu. Przed wizytą klienta lokal zawsze trzeba wywietrzyć, a jeśli pogoda na to pozwala – zostawić uchylone okna. Następnie dodajemy element zapachowy. Pozytywne emocje wzbudzą wonie takie jak m.in.:

  • lawenda,
  • cytrusy,
  • wanilia,
  • kawa,
  • zapach świeżego pieczywa.

Chcąc szybko sprzedać mieszkanie, lepiej unikać tanich odświeżaczy powietrza – ich zapach może być drażniący. Jeszcze gorszym pomysłem są kadzidełka. Najlepiej zachować umiar: wystarczy kilka kropel olejku zapachowego, podgrzane na patelni ziarna kawy czy świeże kwiaty w wazonie, żeby mieszkanie na sprzedaż stało się bardziej przyjazne.

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Poradnik sprzedaży nieruchomości

jarmoluk (Pixabay.com)

Reklama dźwignią handlu

Na szybką sprzedaż mieszkania wpływa też reklama. Nie znaczy to oczywiście, że żeby sprzedać lokal, trzeba wykupić czas antenowy w lokalnej telewizji. Każdy sprzedający powinien jednak zadbać o to, żeby jego oferta była widoczna dla klientów i przyciągała uwagę.

Sprawdź: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Poradnik

Podstawą skutecznej sprzedaży jest dobrze skonstruowane ogłoszenie. Powinno ono zawierać jak najwięcej przydatnych informacji o mieszkaniu oraz dobrej jakości zdjęcia. Pisząc ogłoszenie, trzymajmy się faktów, ale też nie zapominajmy, że fakty warto przedstawiać w odpowiednim świetle. Sprzedając lokal położony przy ruchliwej ulicy, nie warto wspominać o hałasie – lepiej napisać o łatwym dojeździe do centrum. Warto też opisać zalety okolicy, takie jak np.:

  • pobliskie sklepy i punkty usługowe,
  • obiekty sportowe i rekreacyjne,
  • szkoły, przedszkola, żłobki
  • tereny zielone i rekreacyjne,
  • przystanki komunikacji miejskiej.

Bardzo istotna jest też odpowiednia promocja oferty. Przede wszystkim powinna ona trafić do wielu serwisów ogłoszeniowych – w ten sposób rośnie szansa, że osoba zainteresowana ją zobaczy. Warto też zainwestować w promocję ogłoszenia. Różne serwisy ogłoszeniowe oferują wiele opcji takich jak powiększenie ogłoszenia, przypięcie u góry strony czy dodanie wyróżniającej ramki.

Obniż cenę, a... więcej zarobisz

Zastanawiając się, jak szybko sprzedać mieszkanie, nie wolno zapominać o największym wabiku na potencjalnych klientów – niskiej cenie. Cena sprzedawanego lokalu nie może być dużo wyższa od rynkowej, bo większość kupujących z góry taką ofertę odrzuci. Z doświadczeń agencji nieruchomości i serwisów ogłoszeniowych wynika, że najszybciej sprzedają się mieszkania o cenie rynkowej albo niższej niż rynkowa.

Zobacz: Jak ceny mieszkań w Polsce zmieniły się przez 12 lat?

Nie znaczy to, że właściciel, któremu zależy na czasie, musi pożegnać się z nadzieją na zysk. Paradoksalnie okazuje się bowiem, że lekkie obniżenie ceny może koniec końców przynieść sprzedającemu większe pieniądze. Niska cena mieszkania na sprzedaż przyciąga wielu zainteresowanych, którzy będą rywalizować ze sobą o lokal. W takiej sytuacji wielu klientów zgadza się negocjować cenę, żeby tylko wyprzedzić pozostałych kupujących. Dzięki temu wiele mieszkań z obniżoną ceną sprzedaje się ostatecznie za cenę rynkową lub nawet nieco wyższą.

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Na koniec warto wspomnieć, że źródłem problemów ze sprzedażą mieszkania może też być jego specyfika. Z uwagi na wysokie ceny nieruchomości największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o stosunkowo niewielkich metrażach. Oznacza to, że sprzedaż dużego mieszkania może być trudniejsza niż małego.

– Ponad 35 proc. użytkowników poszukujących mieszkań w serwisie Gratka.pl jest zainteresowanych mieszkaniami z metrażem 50–65 mkw., czyli najczęściej są to mieszkania dwupokojowe – podają eksperci Gratki. – 28 proc. użytkowników poszukuje większych mieszkań – ponad 65 mkw. Najmniej jest osób poszukujących kawalerek – 20 proc.

W razie przedłużających się problemów ze sprzedażą mieszkania warto rozważyć skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Fachowcy nie tylko wyręczą nas w przygotowaniu mieszkania do sprzedaży, ale też zajmą się jego reklamą, dzięki czemu oferta dotrze do większej liczby potencjalnych klientów. Agencja może też zorganizować dni otwarte – to sprawdzony sposób na przyspieszenie sprzedaży.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom