Domy z drewna coraz popularniejsze i coraz większe. Ile kosztuje budowa domu drewnianego?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
domy z drewnaNajwięcej domów drewnianych powstało w 2019 r. w Małopolsce.
domy z drewnaNajwięcej domów drewnianych powstało w 2019 r. w Małopolsce. 123RF.com
Polacy powoli przekonują się do domów drewnianych. Zachęca przede wszystkim koszt budowy, często znacznie niższy niż w przypadku domów murowanych.

Popularność domów z drewna wzrosła między 2018 a 2019 r. o 9 proc. – wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl. Budowane w Polsce domy drewniane są też coraz większe. Tego typu budynki Polacy stawiają głównie na terenach wiejskich, a do ich budowy zachęca przede wszystkim koszt – w ubiegłym roku było to średnio 362 tys. zł.

Domy z drewna coraz większe i cały czas dość tanie

Domy z drewna od wielu lat przegrywają w Polsce konkurencję z domami murowanymi. Jako główną przyczynę podaje się najczęściej trudność z zakupem drewna odpowiedniej jakości i jego wysoką ceną, a także ze znalezieniem ekipy potrafiącej budować takie obiekty. Domy z drewna uchodzą również niekiedy za mniej trwałe i bezpieczne.

– Szukając ekipy budowlanej do budowy domu drewnianego, warto wziąć pod uwagę, że stosunkowo niewiele jest firm specjalizujących się w tego typu budownictwie. Dobrze jest zatem poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania, zapoznać się z wykonanymi wcześniej zleceniami oraz opiniami poprzednich klientów – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Przeczytaj: Stary dom drewniany. Czy warto kupić taki budynek?

Domy z drewna coraz popularniejsze i coraz większe. Ile kosztuje budowa domu drewnianego?

Metraż wybudowanych w 2019 r. domów z drewna. Źródło: Oferteo.pl

Mimo tych utrudnień i zastrzeżeń Polacy coraz chętniej decydują się na domy z bali i domy szkieletowe (kanadyjskie). Ich największą zaletą wydaje się koszt budowy – dom drewniany wg Oferteo.pl kosztował w 2019 r. średnio 362 tys. zł. Co więcej, kwota ta była nawet nieco niższa niż w 2018 r. (koszt budowy domu z drewna wynosił wtedy średnio 369 tys. zł). Tymczasem wzniesienie domu murowanego z roku na rok kosztuje coraz więcej – w ubiegłym roku wg Oferteo.pl średnio 532 tys. zł.

Jakie domy z drewna budują Polacy?

Budując domy z bali lub inne typy domów drewnianych, Polacy najczęściej decydują się na metraż do 100 m kw. Jednocześnie w 2019 r. o kilka procent spadło zainteresowanie mniejszymi budynkami (do 150 m kw.), a zyskały na popularności domy większe (powyżej 150 m kw.).

Jeśli chodzi o technologię budowy, najchętniej budowane były domy kanadyjskie (szkieletowe). Dużo mniej popularne okazały się domy z bali, które wybierał tylko co dziesiąty budujący. Wynikało to zapewne z faktu, że taki budynek kosztuje znacznie więcej, a jego budowa trwa dłużej.

Sprawdź: Ile kosztuje murowany dom na wsi?

Co ciekawe, w przypadku domów z drewna inwestorzy coraz częściej kupują projekt gotowy niż indywidualny:

  • w 2018 r. 62 proc. domów drewnianych budowano w oparciu o projekt indywidualny, a 38 proc. – o gotowy,
  • w 2019 r. projekt indywidualny miało 52 proc. domów drewnianych, zaś gotowy – 48 proc.
Domy z drewna coraz popularniejsze i coraz większe. Ile kosztuje budowa domu drewnianego?

Budowa domów drewnianych na terenie poszczególnych województw. Źródło: Oferteo.pl

Nowe domy z drewna najczęściej budujemy na wsi – tak zrobiło 68 proc. inwestorów. Drewniane domy jednorodzinne najchętniej stawiano w Małopolsce oraz na Pomorzu, zaś najmniej chętnie w województwach lubuskim, opolskim i mazowieckim. Jako ciekawostkę warto podać, że w ankiecie Oferteo.pl aż 88 proc. osób budujących dom z drewna przyznało, że duże znaczenie ma dla nich ekologiczny sposób ogrzewania budynku.

Zobacz: Planujesz budowę domu? Już wkrótce wiele wniosków złożysz przez internet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom