Domowe sposoby na przeziębienie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Domowe sposoby na przeziębienieGorsze samopoczucie, zatkany nos, kaszel, łamanie w kościach to objawy, które nadchodzą wraz z początkiem jesieni. Radzimy, jakie są domowe środki na walkę z przeziębieniem.
Domowe sposoby na przeziębienieGorsze samopoczucie, zatkany nos, kaszel, łamanie w kościach to objawy, które nadchodzą wraz z początkiem jesieni. Radzimy, jakie są domowe środki na walkę z przeziębieniem. nyul (Pixabay.com)
Przeziębienie to uciążliwa choroba, którą wywołują wirusy. A gdy przeziębienie już nas dopadnie, pojawiają się kaszel, ból gardła, nieżyt nosa, stan podgorączkowy lub niewielka gorączka.

Nie trzeba od razu faszerować się lekarstwami. Można spróbować naturalnych sposobów, dzięki którym choroba nas nie chwyci w rozpoczynającym się właśnie sezonie grypowym.

1. Rozgrzewająca herbata i mleko na przeziębienie

W walce z przeziębieniem pomocna będzie herbata z cytryną, miodem, imbirem albo sokiem malinowym – do wyboru. Każda z jednym z takich dodatków rozgrzeje od środka. Witamina C, w jaką bogata jest cytryna, wspomaga organizm, ma też działanie antyseptyczne. Miód łagodzi kaszel i ból gardła. Imbir i sok malinowy posiadają właściwości rozgrzewające. 3 szklanki gorącej herbaty z dodatkiem pitej codziennie powinny dać skutek. Przyda się też wypić 2 szklanki ciepłego mleka z miodem i czosnkiem (lub roztopionym smalcem z gęsi). Mleko najlepiej pić rano i wieczorem.

Miód w połączeniu ze świeżym czosnkiem działa jak naturalny antybiotyk. Aby przygotować zdrowotną miksturę, wlej do słoika szklankę miód i dodaj dziesięć
Miód w połączeniu ze świeżym czosnkiem działa jak naturalny antybiotyk. Aby przygotować zdrowotną miksturę, wlej do słoika szklankę miód i dodaj dziesięć drobno posiekanych ząbków czosnku. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne miejsce na tydzień. Po tym czasie rozpocznij tygodniową kurację. Miksturę (jedną łyżkę stołową najlepiej spożywać na czczo). Fot. TERESA KASPRZYCKA (123RF) 

 Warto przeczytać: Czym objawia się niedobór witaminy B12 

2. Syrop z cebuli

Nawet nazwa brzmi odstraszająco, ale mikstura umie raz-dwa postawić na nogi. Trzeba drobno pokroić i posiekać cebulę, wsypać do szklanki lub kubka, zasypać cukrem i odczekać minimum 2–3 godziny, aż puści sok. Można dodać łyżeczkę miodu, żeby chociaż trochę lepiej smakowało. Należy brać po 1 lub 2 łyżki syropu dwa razy dziennie.

Dowiedz się: Właściwości syropu z cebuli. Jak go zrobić? 

3. Gorąca kąpiel

Stanowi dwa w jednym: jest przyjemna, a do tego skuteczna. Tyle że nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, bo potem rozleniwia i zamiast dodać sił, spowoduje, że wszystkiego nam się odechce, oprócz spania. Gdy do wody dolejemy olejki eteryczne (np. sosnowy, anyżowy, lipowy, eukaliptusowy, miętowy, mentolowy), te usprawnią nam oddychanie.

4. Rozgrzewająca maść

I to nie ta, kupowana w aptece. Po prostu należy wetrzeć w klatkę piersiową olejek kamforowy i nałożyć ciepłą koszulę. Zadziała niczym naturalny termofor. Podobnie ciepło zrobi się, gdy na gołe ciało ubierzemy wełniany sweter.

 Poczytaj też: Grzaniec, czyli trunek na rozgrzewkę 

5. Inhalacje

Podrażnione gardło i nos nie dają swobodnie oddychać, zwłaszcza nocą. To dlatego warto robić inhalacje. Można do gorącej wody w misce (ewentualnie szklance) wsypać rumianek, szałwię, lipę, czarny bez albo majeranek lub łyżkę soli. Równie dobrze warto wlać kilka kropel olejku sosnowego, anyżowego czy z drzewa herbacianego. Trzeba pochylić się nad naczyniem, najlepiej przykrywając głowę ręcznikiem, żeby para tak szybko nie uchodziła. Kilkuminutowy zabieg powinien dać ulgę w oddychaniu.

6. Woda mineralna

Ona oczyszcza organizm, a więc pomaga pozbyć się także infekcji. Gdy chwyta choroba, należy pić więcej mineralki niż normalnie, przynajmniej 4 szklanki na dobę (oprócz innych napojów). To dlatego, że gdy mamy gorączkę, trzeba częściej nawadniać organizm.

7. Masaż czoła i skroni

Pomoże na ból głowy. Będzie jeszcze skuteczniejszy, jeżeli w skronie i czoło wetrzemy parę kropel miętowego, mentolowego albo geraniowego olejku eterycznego, może być kamforowy. Masować trzeba przynajmniej 5 minut, a potem położyć się na drugie tyle.

8. Rosół z kury

Niby przeziębiony człowiek nie ma apetytu, ale prawdziwy rosół mu zasmakuje. Tym bardziej, jeśli będzie z kury, z dużą ilością włoszczyzny. To nie tylko dobra zupa, ale też taka, która posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i antybakteryjne.

9. Z dala od słodyczy

Dziwne, ale prawdziwe. Cukier, znajdujący się w cukierkach, batonach, czekoladzie i innych słodkościach, powoduje szybszy rozwój stanów podgorączkowych oraz zapalnych. Organizm przestaje sam zwalczać infekcje. Z tego powodu należy odstawić słodkie, dopóki przeziębienie nas nie opuści.

 Dowiedz się: Jak działa termofor****

10. Odpoczynek w łóżku

Nie trzeba od razu spać. Warto chociaż wyleżeć się pod kocem, pooglądać telewizję albo poczytać książkę. Takie nicnierobienie z termometrem pod pachą i rozgrzewającą herbatą w dłoni pomoże nabrać sił do walki z chwytającym nas przeziębieniem. Sen też ma znaczenie. Niewyspanie osłabia odporność. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom