Domowe sposoby na ukąszenia i użądlenia owadów

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ugryzienia owadów można załagodzić wieloma domowymi sposobami
Ugryzienia owadów można załagodzić wieloma domowymi sposobami 123 RF
Gdy ugryzie komar, trudno pohamować się od drapania swędzącego miejsca. Pojawia się często obrzęk i rana. Istnieją jednak domowe metody na radzenie sobie po użądleniu, ukąszeniu czy ugryzieniu przez owada. Poznaj je.

Takie małe, a potrafią tak dopiec. I to dosłownie: gdy ugryzie komar czy inny owad, rana niekiedy nie tylko swędzi, ale czasem też piecze, jeżeli ją rozdrapujemy. Może nawet wdać się zakażenie. Latem najbardziej dają nam się we znaki komary, ale nie tylko one uprzykrzają życie. Oto domowe sposoby na ukąszenia owadów.

Uwaga! Gdy przez kilka dni obrzęk się nie zmniejsza, a nawet widać, że się zwiększa, a do tego swędzenie i pieczenie nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Być może konieczne będzie leczenie antybiotykami.

Ukąszenie komara

Zaczerwieniona skóra, obrzęk i bąbel, który swędzi, są charakterystyczne po ukąszeniu komara. Swędzące miejsce możesz potrzeć wacikiem zmoczonym w occie. Ocet nie tylko łagodzi swędzenie. Jego zapach – zanim zaatakuje komar – skutecznie go odstrasza. Zamiast octu można użyć spirytusu salicylowego, ewentualnie wody kolońskiej. Perfumy też powinny pomóc.

Równie skuteczne jest posmarowanie zmienionego miejsca miodem. Sól to następny domowy sposób, który łagodzi obrzęk. Należy w szklance letniej wody rozpuścić łyżeczkę soli, namoczyć tym roztworem wacik i nim przemyć miejsce po ukąszeniu. Cytryna także zdaje egzamin. Trzeba odkroić plasterek cytryny (albo limonki) i posmarować nim zaczerwienione miejsce. Jeśli nie masz akurat cytryny, możesz wziąć plaster surowego ziemniaka lub cebuli.

Zobacz wideo: Jak prawidłowo usunąć kleszcza 

Kto ma w doniczce bazylię, niech urwie kilka jej listków i je rozetrze w dłoniach, a potem posmaruje nimi piekące miejsce. Powinno zadziałać. Niektórym wydaje się dziwne, ale pietruszka też jest wskazana. Wystarczy drobno posiekać natkę pietruszki i nią posmarować zranione miejsce. Skutki ukąszenia komara łagodzą również olejki eteryczne, choćby eukaliptusowy, lawendowy czy z drzewa herbacianego. Trzeba nimi posmarować skórę, ale najpierw warto upewnić się, czy nie jesteśmy uczuleni na dany olejek. Świąd skóry zmniejsza też mentolowa pasta do zębów. Przydać się mogą również wystudzone, ale jeszcze nie wyschnięte torebki po zaparzonej herbacie.

Liść kapusty i okłady z niego robione mają zastosowanie nie tylko w przypadku ukąszenia komara, lecz również wtedy, gdy bolą stawy kolanowe albo u matki karmiącej, u której powstało zapalenie piersi. Kostki lodu natomiast zalecane są nie tylko na opuchnięte oczy oraz na poprawę jędrności i kolorytu skóry, ale też na opuchnięte, obrzęknięte miejsce po ugryzieniu komara. Okład ze zsiadłego mleka, zielonej herbaty albo rumianku są równie skuteczne.

Aloes, znany z tego, że leczy trądzik i poprawia kondycję włosów, łagodzi blizny oraz oparzenia słoneczne, to jeszcze przynosi ulgę po ukąszeniu komara. Należy potrzeć sokiem z aloesu swędzące miejsce. Kto nie hoduje aloesu, może kupić żel aloesowy. Żel lub krem nagietkowy również pomaga.

Polecamy poradni: Właściwości aloesu. Jak uprawiać aloes

Natrętne meszki

Krwawiący ślad i bolący obrzęk to „znaki rozpoznawcze" pozostałe po ugryzieniu przez meszkę. Tutaj też warto sięgnąć po ocet i nim posmarować zmienione miejsca. Można rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej w szklance wody i tym roztworem przemyć ugryzienia. Plaster cebuli jest także skuteczny. Kto nie cierpi zapachu cebuli, niech zastosuje plaster ananasa. Zadziała tak samo. Ulgę przyniosą też okłady ze zsiadłego mleka, tymianku lub szałwii albo rumianku. Zmienione miejsce można posmarować pastą do zębów. Wapno musujące można nie tylko pić, ale zrobić z niego okład i przyłożyć do bolącego miejsca.

Więcej na temat: Jak walczyć z meszkami 

Mrówki też gryzą

Bąble przypominające pokrzywkę lub wysypkę i pęcherzyk z zaczerwienieniem wokół – po nich można poznać, że ugryzła nas mrówka. Jeśli miejsce swędzi lub piecze, powinien wystarczyć okład np. z kostek lodu albo po prostu zimny ręcznik.

Użądlenie pszczoły

Najpierw trzeba usunąć żądło (osy nie zostawiają żądeł i mogą kąsać wielokrotnie, ale pszczoły, gdy tylko użądlą, zostawiają żądło, lecz zaraz same giną). Nie wolno go wyciskać, bo w ten sposób żądło może utknąć jeszcze głębiej. Należy je delikatnie podważyć paznokciem (lub pęsetą) i ostrożnie wyjąć ze skóry. Można spróbować wyskrobać żądło. Po wyjęciu żądła, należy umyć to miejsce letnią wodą z mydłem. Do odkażenia przydaje się spirytus salicylowy albo woda utleniona.

Zimny okład z kostek lodu czy kompres z sody oczyszczonej albo octu pomagają na obrzęk. Jeśli nie masz lodu, octu czy sody, po prostu przyłóż mokry ręcznik i chwilę potrzymaj. Da skutek podobny, jak po zastosowaniu plastra cebuli czy ząbka czosnku. Ten ostatni jednak musi być wcześniej puszczony przez praskę. Ulgę przyniosą również miód, sok z cytryny i pasta do zębów. Dziwne, ale prawdziwe: sól zmiękczająca mięso pomaga rozłożyć substancje wstrzyknięte do organizmu podczas użądlenia.

Użądlenie osy

Przemycie użądlonego miejsca wodą z mydłem to pierwszy krok. Warto także zastosować roztwór z sody oczyszczonej i wody, nasączyć nim wacik i przemyć to miejsce. Ulgę przyniosą wspomniane kostki lodu, pasta do zębów, sok z cytryny lub sól zmiękczająca mięso. Przydatny jest wilgotny kompres z roztartej, rozproszkowanej aspiryny. Niektórzy, gdy użądli ich osa, sięgają po suszarkę do włosów. Okazuje się bowiem, że ciepło pozwala złagodzić ból. Okład z błota też jest wypróbowany. 

Dowiedz się:Jak usunąć gniazdo os, pszczół lub szerszeni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom