Grzaniec, czyli trunek na rozgrzewkę – na co pomaga (przepis)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
GrzaniecGrzaniec rozgrzeje cię w mig.
GrzaniecGrzaniec rozgrzeje cię w mig. Dish map
Grzańca lubią nie tylko panowie. Panie też chętnie sięgają od czasu do czasu po niego. Zwłaszcza w długie, jesienno-zimowe wieczory. Piszemy o grzańcu, jego właściwościach i podajemy przepis na grzańca domowej roboty.

Grzaniec był znany już w Średniowieczu. Trunek popijali królowie, biskupi, szlachta i tzw. urodzeni w wyższych sferach. W XVI wieku pewien zielarz, ksiądz i lekarz, Marcin z Urzędowa, polecał grzańca chorym na górne drogi oddechowe. Jakieś 100 lat temu, gdy kończył się kulig albo rozpoczynało się zimowe ognisko w lesie, grzaniec należał do niemal obowiązkowych trunków dla zmarzniętych biesiadników. Dzisiaj grzane piwo i wino nadal mają zwolenników.

Grzaniec pełen dodatków

Grzaniec to grzane piwo lub wino z dodatkami. Mogą to być miód, cukier, goździki, imbir, skórki od cytryny lub pomarańczy, pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa albo przyprawa do pierników (ewentualnie przyprawa typowa do grzańca). To składniki, które nie tylko dodają smaku grzańcowi, ale także wzbogacają jego smak. Niektórzy dodają też rodzynki, suszoną żurawinę, śliwki albo morele czy anyż. Ile ludzi, tyle kompozycji można stworzyć.

Polecamy: Jak uzyskać ciekawe połączenia smakowe z wykorzystaniem przypraw kuchennych 

Grzaniec niekoniecznie musi być napojem alkoholowym. Kto zamierza wypić grzańca bez procentów, niech wybierze piwo bezalkoholowe i wzbogaci je dodatkami.

Grzaniec dobry na przeziębienie

Jak nazwa wskazuje, grzaniec ma właściwości rozgrzewające. Wypita w minutę lub dwie szklanka grzańca powoduje, że po chwili zaczynamy odczuwać ciepło. Zaczynamy się też pocić, a z potem wychodzi z nas przeziębienie. Grzaniec działa napotnie, a więc na zasadzie podobnej do aspiryny czy polopiryny. Kogo boli gardło, też może sobie zaserwować grzańca. Wpływa on również dobrze na nerwy, zmęczenie i senność. Zresztą: poprawia nie tylko samopoczucie, ale i humor.

Przepis na grzańca

Robi się go prawie tak szybko, jak herbatę czy kawę. Po prostu dosypujesz wybrane składniki do piwa lub wina, które wcześniej wlałeś do garnka i podgrzewasz na kuchence.

Poczytaj także: Z tymi przetworami wygrasz z przeziębieniem 

Oto nasza propozycja na grzańca domowej roboty

  • pół litra piwa (alkoholowego lub bezalkoholowego),
  • łyżka stołowa miodu,
  • przyprawa do pierników,
  • kawałek laski cynamonu,
  • kawałek imbiru,
  • szczypta pieprzu,
  • goździki,
  • plasterek z cytryny.

Trzeba wszystko wsypać do garnka z piwem i wymieszać. Piwo można zastąpić również winem. Podgrzać, np. do około 50 stopni, ale nie gotować, ponieważ zbyt wysoka temperatura pozbawi składniki ich właściwości, smaku i zapachu.

Propozycja podania domowego grzańca na bazie wina.
Propozycja podania domowego grzańca na bazie wina. Fot. 123RF

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom