Czynsz za mieszkanie komunalne zawsze jest niższy niż ten spotykany w zwykłych mieszkaniach na wynajem. Mimo to mogą się zdarzyć sytuacje, w których lokator ma trudności z jego zapłaceniem. Na pogorszenie się sytuacji finansowej najemcy mieszkania komunalnego może wpłynąć wiele nieprzewidzianych okoliczności takich jak utrata pracy, choroba, wypadek, śmierć bliskiej osoby czy ciąża.
Lokator, który zaczyna mieć problemy finansowe, powinien działać szybko – wystarczy zalegać z czynszem przez 3 miesiące, żeby gmina mogła wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego. Na szczęście polskie prawo oferuje kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Najemca może mianowicie:
- otrzymać dodatek mieszkaniowy,
- uzyskać obniżkę czynszu,
- zamienić mieszkanie na inne,
- zaskarżyć niesprawiedliwą podwyżkę czynszu.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, zdecydowanie warto jednak z nich skorzystać – w przeciwnym razie lokator musi się bowiem liczyć z groźbą eksmisji.
Za wysoki czynsz w mieszkaniu komunalnym? Wnioskuj o dodatek mieszkaniowy
Dodatek mieszkaniowy to forma pomocy, która przysługuje osobom spełniającym kilka określonych kryteriów. Przede wszystkim lokator musi mieć określony tytuł prawny do lokalu. W przypadku mieszkań komunalnych warunek ten jest spełniony – lokator ma podpisaną umowę najmu.
Kolejnym warunkiem jest faktyczne zamieszkiwanie w lokalu. Nie wystarczy tu zameldowanie – lokator musi faktycznie żyć w danym mieszkaniu, co urzędnicy potwierdzają za pomocą wywiadu środowiskowego (rozmowy z sąsiadami).
W dalszej kolejności najemca musi spełniać:
- kryterium dochodowe,
- kryterium metrażowe.
Jeśli chodzi o kryterium dochodowe, liczy się dochód członków gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Minimalny dochód uprawniający do otrzymania dodatku jest powiązany z wysokością najniższej dopuszczalnej w Polsce emerytury (od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1100 zł). Jeśli w gospodarstwie domowym jest jedna osoba, jej miesięczny dochód nie może być wyższy niż 175 proc. kwoty najniższej emerytury. Jeśli osób w gospodarstwie domowym jest więcej, miesięczny dochód nie może przekroczyć 125 proc. najniższej emerytury.
Przeczytaj: Dodatek mieszkaniowy: kto może skorzystać i na jakich zasadach?
Kryterium metrażowe określa, jaka powierzchnia mieszkania lub domu może przypadać na domownika, żeby lokatorzy mogli otrzymać dodatek mieszkaniowy. Metraż na osobę nie może przekraczać:
- 35 mkw. w przypadku jednej osoby w gospodarstwie domowym,
- 40 mkw. dla 2 osób,
- 45 mkw. dla 3 osób,
- 55 mkw. dla 4 osób,
- 65 mkw. dla 5 osób,
- 70 mkw. dla 6 osób.
Wartości te mogą się nieco różnić, jeśli np. w mieszkaniu jest wyjątkowo mała kuchnia, jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej niż 6 osób albo jeśli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna.
Na rozpatrzenie wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego urzędnicy mają miesiąc. Przyznany dodatek w większości przypadków wypłacany jest nie najemcy mieszkania komunalnego, a zarządcy budynku lub innej osobie uprawnionej do pobierania należności za mieszkanie. Wysokość dodatku to od kilkunastu do kilkuset złotych miesięcznie.