Biuro zamiany mieszkań w spółdzielni mieszkaniowej konkurencją dla biura nieruchomości

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
MieszkaniaSą już w Polsce takie spółdzielnie, które prowadzą swoiste biura zamiany mieszkań albo biura nieruchomości.
MieszkaniaSą już w Polsce takie spółdzielnie, które prowadzą swoiste biura zamiany mieszkań albo biura nieruchomości. Piro4D (Pixabay.com)
Spółdzielnie mieszkaniowe poszły krok do przodu. Wybrane z nich zaczęły prowadzić biura zamiany mieszkań. Tłumaczymy, na czym ta działalność polega.

„Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych oraz innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie im odpowiednich mieszkań lub domów" – w taki sposób są określane główne cele spółdzielni mieszkaniowych.

Konkurencyjna spółdzielnia

Spółdzielnie też chcą być konkurencyjne na rynku mieszkaniowym. Z tego też względu poszerzają swoją działalność o nowe zadania. Niektóre SM stanowią konkurencję dla deweloperów. Budują bowiem mieszkania w blokach albo domki jednorodzinne czy szeregowe i sprzedają je na wolnym rynku (dzisiaj raczej nie ma komitetów kolejkowych utworzonych z chętnych zamieszkać w dopiero powstających zasobach danej SM). Są i takie spółdzielnie, które prowadzą swoiste biura zamiany mieszkań albo biura nieruchomości.

Biuro nieruchomości w spółdzielni mieszkaniowej

Niektóre „esemki" w swoich siedzibach głównych lub administracjach mają tego rodzaju biura. W ich ofercie znajdują się przede wszystkim mieszkania (rzadziej domy) należące do zasobów danej SM lub wybudowane przez nią. Lokatorzy czy właściciele tych mieszkań, noszący się z zamiarem ich sprzedaży czy odstąpienia, zgłaszają ofertę do spółdzielni. Ze spółdzielnią kontaktują się również ci, którzy planują kupić używane albo nowe mieszkanie w zasobach konkretnej SM. Do „esemki" trafiają także oferty od osób chcących zamienić swoje obecne mieszkanie na mniejsze, większe, na niższej czy wyższej kondygnacji w budynku należącym do danej SM. Zdarzają się oferty sprzedaży/wynajmu/zakupu garażu lub miejsca parkingowego w podziemnym garażu.

Przeczytaj poradnik: Zakup mieszkania od dewelopera czy od spółdzielni: co lepsze 

Bywa, że jedna spółdzielnia dysponuje kilkudziesięcioma ofertami jednocześnie. W odróżnieniu od typowych agencji nieruchomości, pracownicy SM prowadzący takie biura raczej nie jeżdżą z klientem na prezentację mieszkania na sprzedaż. Strony, czyli zainteresowany zakupem oraz sprzedający mieszkanie kontaktują się bezpośrednio ze sobą i ustalają termin na obejrzenie lokalu. Spółdzielnia zazwyczaj nie pośredniczy w dokonaniu transakcji i nie odpowiada za jej prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo. Dokumenty w banku (podczas załatwiania formalności związanych z udzieleniem kredytu hipotecznego), u notariusza oraz inne sprawy dotyczące transakcji strony załatwiają już we własnym zakresie.

Zero opłat za pośrednictwo

Z reguły tego rodzaju biuro zamiany mieszkań i sprzedaży/zakupu nieruchomości nie pobiera prowizji od dokonanych transakcji . Z tego też względu stanowi konkurencję dla tradycyjnych biur nieruchomości. Pośrednictwo w przypadku SM jest natomiast ograniczone. Sprowadza się do zamieszczenia ogłoszenia na stronie „esemki". Pracownikiem biura prowadzonego przez SM jest przeważnie osoba zatrudniona przez spółdzielnię. Zostaje oddelegowana do prowadzenia tego biura. Pracuje w godzinach, w jakich czynna jest spółdzielnia albo tak, jak są czynne standardowe biura nieruchomości, czyli w godz. 9–17 czy od 10 do 18. Oprócz pracy w biurze, wykonuje też inne zadania zlecone przez spółdzielnię.

Zobacz: Jak założyć wspólnotę mieszkaniową w spółdzielni 

Ogłoszenie na portalu spółdzielni

Istnieją już biura prowadzone przez „esemki", których członkowie (lokatorzy) chcący zgłosić swoją ofertę, umieszczają ogłoszenie dotyczące sprzedaży/kupna/wynajmu bezpośrednio na stronie internetowej SM. Muszą jednak najpierw zalogować się na swoim profilu. Ten jest natomiast przyznawany przez spółdzielnię po wcześniejszej weryfikacji klienta. Potem wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na witrynie SM albo samemu ułożyć ogłoszenie i je za darmo opublikować. Anons pojawia się od razu na stronie SM. Inne spółdzielnie wolą najpierw sprawdzić treść ogłoszenia. Dopiero po ich akceptacji anons jest widoczny na portalu. Większość ofert w internecie ma ograniczony czas emisji. Spółdzielnia zdejmuje je np. po miesiącu. Czasem system automatycznie zdejmuje anons po upływie określonego czasu. Jeżeli jednak oferta jest aktualna, można ją bezpłatnie zamieścić ponownie.

To nie takie biuro nieruchomości

Bywa, że komercyjne, standardowe biura nieruchomości, wynajmują od SM lokal na prowadzenie swojej działalności. Nie mają one natomiast nic wspólnego z biurami zamiany mieszkań prowadzonymi przez SM, mogą być jednak mylnie z nimi utożsamiane. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom