Spis treści
Cudzoziemcy nabyli blisko 14,4 tys. mieszkań w Polsce. Wojna na wschodzie ich nie odstraszyła
Jeszcze 20–30 lat temu Polacy masowo emigrowali na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś to Polska stała się krajem, do którego chętnie sprowadzają się cudzoziemcy. Jak pokazują dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, obcokrajowców kupujących mieszkania w Polsce przybywa z każdym rokiem, a 2022 r. był pod tym względem rekordowy.
W całym minionym roku cudzoziemcy nabyli w naszym kraju 14 359 mieszkań oraz 3083 lokale użytkowe. W porównaniu z 2021 r. w ręce przedstawicieli innych nacji trafiło o 35 proc. więcej mieszkań. Widać zatem, że działania wojenne za naszą wschodnią granicą nie odstraszyły kupujących z Niemiec, Francji czy Włoch. Wojna w oczywisty sposób zwiększyła też liczbę osób z Ukrainy czy Białorusi chcących zamieszkać w Polsce.
– Nasz rynek mieszkaniowy jest dla cudzoziemców niemal całkowicie otwarty. Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej. Ograniczenie obejmuje więc m.in. Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście czy Zakopane. Oczywiście takiego zezwolenia nie potrzebują obywatele UE – przypomina ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
Jednocześnie warto podkreślić, że obcokrajowcy kupują tylko niewielką część mieszkań dostępnych na rynku. Nie mamy jeszcze pełnych danych za 2022 r., ale wystarczy porównać niecałe 14,4 tys. lokali nabyte przez cudzoziemców z prawie 245 tys. wszystkich mieszkań sprzedanych w 2021 r. Można też spojrzeć na same największe miasta – wg Otodom w 2022 r. na 7 największych rynkach deweloperzy sprzedali niecałe 41 tys. lokali, czyli prawie trzy razy więcej, niż nabyli obcokrajowcy.
Ukraińcy na pierwszym miejscu już od lat. Przybywa też Białorusinów
Dla nikogo zaskoczeniem nie będzie informacja, że wśród cudzoziemców nabywających mieszkania w Polsce najwięcej było w 2022 r. Ukraińców. Nabyli oni na zasadach ogólnych (bez zezwolenia MSWiA) prawie 6,2 tys. lokali, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podkreśla ekspert GetHome.pl, ich udział w liczbie transakcji dokonywanych przez obcokrajowców rośnie stale i systematycznie od 2014 r., czyli od zajęcia Krymu przez Rosję.
W ubiegłym roku aktywność Ukraińców na polskim rynku miała oczywiście związek z napływem osób uciekających przed wojną, choć warto zauważyć, że większość z tych osób nie ma warunków finansowych, by kupić M.
– Część z tych osób posiada kapitał pozwalający na zakup mieszkania, jednak w naszym odczuciu większość zdecydowała się na wynajem mieszkań – mówił w rozmowie z Dompress.pl Adam Urbański, dyrektor Sprzedaży w TDJ Estate.
Jak pokazała ankieta Dompress.pl przeprowadzona w połowie ubiegłego roku, Ukraińcy przychodzący do biur deweloperów to zwykle osoby mieszkające w Polsce dłużej, które sprowadziły się do nas jeszcze przed wojną, mają stabilną pracę i zdążyły odłożyć pieniądze na zakup nieruchomości. Warto przypomnieć, że obywatele Ukrainy mogą otrzymać w naszym kraju kredyt hipoteczny na podobnych zasadach jak Polacy, a więc muszą mieć m.in. odpowiednią zdolność kredytową.
– Z danych BIK wynika, że Ukraińcy są bardziej rzetelnymi dłużnikami niż Polacy. W przypadku kredytów hipotecznych opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni ma tylko 0,7 proc. portfela, w przypadku Polaków jest to 3,3 proc. – podawał jesienią 2022 r. raport Związku Banków Polskich.
Przed wojną najwyraźniej uciekają też Białorusini, którzy w 2022 r. kupili w Polsce 1336 mieszkań na zasadach ogólnych, czyli aż o 83 proc. więcej niż rok wcześniej.
Mieszkańcy Indii wskoczyli do pierwszej dziesiątki zagranicznych nabywców mieszkań w Polsce
Jeśli chodzi o inne nacje nabywające nieruchomości w naszym kraju, to od lat jest to podobny zestaw: Niemcy, Włosi, Francuzi, Rosjanie i Brytyjczycy. Jak się jednak okazuje, nie tylko Europejczyków kusi możliwość posiadania lokum nad Wisłą. W 2022 r. w pierwszej dziesiątce niespodziewanie znaleźli się obywatele Indii.
– Zaczęli oni kupować u nas mieszkania w 2005 r., czyli po przystąpieniu naszego kraju do UE. Jednak od pięciu lat robią to coraz śmielej, np. w 2022 r. kupili mieszkania o łącznej powierzchni 9,8 tys. m kw. – podaje raport GetHome.pl.
W czołówce (choć daleko za Ukrainą czy innymi krajami europejskimi) znajdują się także Chiny. Tu jednak liczba mieszkań kupionych w 2022 r. była nieco niższa niż w 2021 r. Obywatele tego państwa kupili bowiem w Polsce 9,8 tys. lokali mieszkalnych.
Lustereczko powiedz przecie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?