Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – czy polski bank go udzieli? Wyjaśniamy zasady związane z kredytem mieszkaniowym dla obcokrajowca

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania jest w Polsce dostępny także dla cudzoziemców, o ile spełnią oni określone wymagania.
Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania jest w Polsce dostępny także dla cudzoziemców, o ile spełnią oni określone wymagania. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, Ukraińców obowiązują w naszym kraju podobne zasady, co Polaków. Oznacza to, że obywatel Ukrainy na ogół bez problemu pożyczy pieniądze na zakup mieszkania, o ile oczywiście spełnia warunki stawiane przez bank. Do najważniejszych kwestii należą dochód w złotówkach, odpowiednia zdolność kredytowa oraz karta pobytu. Wyjaśniamy, jak wygląda w Polsce kredyt mieszkaniowy dla obcokrajowca.

Spis treści

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców jest możliwy, ale udziela się go rzadko

Większość działających w Polsce banków od dawna posiadała w swojej ofercie kredyty nie tylko dla obywateli Polski, ale także dla cudzoziemców. Są one oczywiście dostępne także dla osób z Ukrainy. Zainteresowanie tym produktem nie jest jednak duże z prozaicznego powodu – Ukraińcy, tak samo jak Polacy, muszą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz oszczędnościami na wkład własny, co dla osób przybywających z innego kraju nie jest takie proste do osiągnięcia.

Jak wykazała w czerwcu 2022 r. ankieta Dompress.pl, również masowy napływ uchodźców z Ukrainy w związku z wojną w tym kraju nie wpłynął znacząco na rynek mieszkaniowy. Większość deweloperów wskazała, że nie wzrosła znacząco liczba obywateli Ukrainy zainteresowanych zakupem mieszkania. Jeśli już pojawiali się w biurach sprzedaży, były to osoby mieszkające i pracujące w Polsce od kilku lat, a nie – świeżo przybyli imigranci. Część firm spodziewa się jednak, że popyt ze strony Ukraińców na mieszkania na sprzedaż będzie powoli rosnąć.

– Jak wiemy, wojna nie oszczędza nikogo. Z Ukrainy migruje cały przekrój społeczeństwa, od osób biednych, po klasę średnią i ludzi zamożnych. Nic więc dziwnego, że osoby bardziej majętne, widząc, jak rozwija się sytuacja w ich ojczyźnie, podejmują decyzję o osiedleniu się na stałe bądź tymczasowo w Polsce – mówi w rozmowie z Dompress.pl Adam Urbański, dyrektor Sprzedaży w TDJ Estate.

Na jakich zasadach obywatel Ukrainy może zaciągnąć w Polsce kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy w Polsce można przeznaczyć wbrew nazwie zarówno na zakup mieszkania, jak i domu, a czasem także na zakup działki budowlanej pod budowę domu. Dotyczy to w równym stopniu i Polaków, i Ukraińców. Kredyt hipoteczny dla Ukraińców oferuje dziś większość banków, choć niekoniecznie pod taką nazwą – najlepiej pytać o „kredyt dla obcokrajowca” lub „kredyt dla cudzoziemca”.

Zasadniczo obywatel Ukrainy może starać się w banku o kredyt na takich samych zasadach, jak obywatel Polski. Potencjalny kredytobiorca musi:

 • posiadać wymaganą zdolność kredytową, czyli odpowiednio wysokie zarobki,
 • mieć stabilną formę zatrudnienia (najlepiej umowę o pracę na czas nieokreślony),
 • nie mieć negatywnej historii kredytowej,
 • dysponować wkładem własnym (najczęściej 20 proc., niekiedy 10 proc. pod warunkiem zakupu dodatkowego ubezpieczenia),
 • złożyć wszystkie wymagane dokumenty.

Co ważne, zgodnie z polskim prawem kredytobiorca chcący uzyskać kredyt złotówkowy musi uzyskiwać główny dochód również w polskiej walucie. Oznacza to, że osoba zarabiająca przede wszystkim w obcej walucie nie uzyska kredytu w złotówkach.

Jeśli chodzi o koszty kredytu, są one bardzo podobne, jak przy kredytach dla obywateli Polski. Również czas oczekiwania na decyzję – 21 dni od momentu dostarczenia kompletu dokumentów – jest taki sam.

Jakie dokumenty przy kredycie mieszkaniowym dla obcokrajowca?

Lista wymaganych przez bank dokumentów jest zwykle bardzo podobna niezależnie od narodowości klienta. To m.in. wniosek o kredyt, odpis z księgi wieczystej nieruchomości, umowa przedwstępna ze sprzedającym czy wypis i wyrys z ewidencji gruntów.

W przypadku kredytu dla Ukraińców pojawia się jednak kilka dodatkowych formalności:

 1. Przetłumaczenie na język polski wszystkich wymaganych przez bank dokumentów przez tłumacza przysięgłego – na koszt kredytobiorcy (wydatek rzędu kilkuset zł).
 2. Ważny paszport.
 3. Numer PESEL.
 4. Karta pobytu – powinna to być karta stałego pobytu (karty czasowe bywają akceptowane tylko przy krótkoterminowych pożyczkach i kredytach).
 5. Zaświadczenie o zatrudnieniu.
 6. Zaświadczenie o zarobkach (w walucie polskiej).

Poza powyższymi wymogami nie powinno być żadnych różnic formalnych między kredytem hipotecznym dla Ukraińca, a takim samym kredytem dla Polaka.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Czy wymagana jest specjalna zgoda na zakup mieszkania przez cudzoziemca?

Co do zasady cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii muszą uzyskiwać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup nieruchomości w Polsce. Nie dotyczy to jednak zakupu tzw. samodzielnego lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że Ukrainiec na ogół nie potrzebuje żadnego pozwolenia – może swobodnie kupować mieszkania w Polsce.

– Jest to lokal, który składa się z pokoi oraz pomieszczeń pomocniczych (np. kuchnia, łazienka) i zapewnia ci odpowiednie warunki mieszkaniowe. Do takiego lokalu mogą też należeć m.in.: piwnica lub strych, nawet jeśli nie znajdują się bezpośrednio obok niego – wyjaśnia rząd na gov.pl.

Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy upatrzona nieruchomość zlokalizowana jest w strefie nadgranicznej. Wówczas zezwolenie ministra zawsze będzie konieczne.

– Dostaniesz zezwolenie, jeśli nabycie przez ciebie nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie będą sprzeciwiać się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa. Aby dostać zezwolenie, udowodnij też swoje więzi z Polską – podaje rząd.

Zdolność kredytowa jest sprawdzana nie tylko w Polsce

Warto pamiętać, że bank, sprawdzając zdolność kredytową, chce uzyskać rzetelną informację o sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank sprawdza zatem nie tylko historię kredytową w Polsce, ale i za granicą (w miarę możliwości). Oznacza to, że jeśli wnioskodawca ma w ojczyźnie niespłacone zobowiązania, będzie to rzutować na jego możliwość zaciągnięcia kredytu w Polsce.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom