Cudzoziemcy kupują u nas coraz więcej mieszkań. Ukraińcy znów na prowadzeniu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
cudzoziemcy mieszkaniaOd kilku lat coraz więcej mieszkań w Polsce kupują przybysze zza wschodniej granicy.
cudzoziemcy mieszkaniaOd kilku lat coraz więcej mieszkań w Polsce kupują przybysze zza wschodniej granicy. Karolina Misztal / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Stale rośnie zainteresowanie obcokrajowców mieszkaniami w Polsce. Przybysze ze wschodu zwykle zaspokajają własne potrzeby lokalowe, przybysze z zachodu – kupują pod inwestycję.

Cudzoziemcy z roku na rok nabywają w Polsce coraz więcej mieszkań – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2019 r. było to 8,5 tys. lokali. Zdecydowanie największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, którzy według pośredników nieruchomości kupują lokale głównie na własne potrzeby. Jak pokazuje raport serwisu GetHome.pl, większość z nich planuje zostać w naszym kraju na dłużej.

Cudzoziemcy chętni na mieszkania w Polsce. Nie potrzebują zezwolenia

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nasz rynek mieszkaniowy otworzył się na cudzoziemców. Osoby z obcym paszportem mogą swobodnie nabywać większość nieruchomości. Zezwolenia od MSWiA wymagają tylko niektóre transakcje, np. zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej przez osoby spoza UE. Takiego otwarcia rynku obawiała się część polityków, strasząca w mediach masowym wykupem polskich mieszkań przez obcokrajowców.

Nic takiego się jednak nie stało. Liczba nieruchomości sprzedawanych obcokrajowcom faktycznie wzrosła (i stale rośnie), ale znacznie mniej, niż sądzono. Jak wynika z danych MSWiA, 20 lat temu, przed członkostwem Polski w UE, cudzoziemcy kupili w naszym kraju ok. 500 mieszkań. W 2005 r., czyli rok po przystąpieniu, było to już 1368 lokali. Nabywali wówczas głównie przybysze z zachodu – najwięcej Niemcy, Brytyjczycy, Irlandczycy, Włosi i Hiszpanie.

Cudzoziemcy kupują u nas coraz więcej mieszkań. Ukraińcy znów na prowadzeniu

Mieszkania i lokale użytkowe nabywane przez cudzoziemców w Polsce. Źródło: GetHome.pl

Przeczytaj: Pompę ciepła Polacy chcą montować głównie w starszych domach

– To byli inwestorzy liczący na zarobek będący efektem szybko rosnących cen mieszkań – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. – Niektórzy kupowali od deweloperów całe pakiety. Najczęściej nie trafiały one do rejestru MSWiA, bo były odsprzedawana z zyskiem jeszcze przed zakończeniem budowy. Jednak światowy kryzys finansowy, który wybuchł w 2008 r., wymiótł w Polski inwestorów spekulacyjnych.

Jak sytuacja wygląda dziś? Według najnowszych dostępnych danych w 2019 r. obcokrajowcy nabyli w Polsce 8,5 tys. mieszkań. Liczba ta może być lekko zaniżona, bo nie wszystkie dane od notariuszy spływają do MSWiA w terminie. Dla porównania w tym samym roku tylko w 6 największych miastach sprzedało się ogółem 65,4 tys. nowych mieszkań (dane JLL). Jeśli doliczyć do tego mieszkania używane oraz pozostałe obszary kraju, widać wyraźnie, że lokale kupowane przez cudzoziemców wciąż stanowią niewielką część całego rynku.

Ukraińcy kupują mieszkania i grunty. Szukają lepszego życia

Wśród obcokrajowców kupujących mieszkania w Polsce już od lat przodują obywatele Ukrainy. W 2019 r. nabyli oni 3121 mieszkań, zdecydowanie wyprzedzając drugich w zestawieniu Niemców. Zainteresowanie Ukraińców polskimi nieruchomościami stale rośnie – w 2012 r. wskoczyli na drugą pozycję w zestawieniu nabywców z zagranicy, a od 2015 r. stale zajmują miejsce pierwsze.

– Kateryna i Oleksandr podjęli decyzję, że zostaną w Polsce na stałe – podaje przykład ekspert GetHome.pl – Sprzedali już swoje mieszkanie w Kijowie oraz daczę pod miastem. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą na zakup mieszkania w Warszawie. Mają ok. 70 proc. ceny. Czekają już tylko na decyzję w sprawie stałego pobytu dla Oleksandra, aby móc zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny.

Cudzoziemcy kupują u nas coraz więcej mieszkań. Ukraińcy znów na prowadzeniu

Polskie mieszkania nabywane przez obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji. Źródło: GetHome.pl

Większość Ukraińców osiedla się tam, gdzie jest praca, czyli głównie w największych miastach. Decyzję o zakupie podejmują szybko, zwykle zaraz po uzyskaniu karty stałego pobytu. Nic dziwnego – większość przybyszów zza wschodniej granicy przyjeżdża do nas na dłużej, szukając lepszego życia, a mieszkanie kupują na własne potrzeby. Według MSWiA w 2016 r. tylko 13 proc. Ukraińców pracujących w Polsce deklarowało, że zostanie dłużej niż trzy lata. W 2019 r. twierdziła tak już ponad połowa.

Sprawdź: Budowa domu. 13 najgłupszych błędów, które popełnia prawie każdy

Obywatele Ukrainy chętnie nabywają też działki pod budowę domu, choć z tym jest trudniej, ponieważ muszą wówczas uzyskać zgodę ministerstwa. W 2019 r. wydano 270 takich zezwoleń, w wyniku których nasi wschodni sąsiedzi kupili 53,3 ha ziemi.

Zachód kupuje pod inwestycję. Najchętniej w dużych miastach

Autorzy raportu GetHome.pl zebrali też ciekawe dane na temat tego, gdzie obcokrajowcy najchętniej nabywają mieszkania. Okazuje się, że dzieje się tak głównie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Stolica przyciąga najwięcej chętnych, co potwierdza warszawski pośrednik Jan Czajkowski. Jak podaje, średnio co szósta transakcja w jego firmie to zakup z udziałem cudzoziemca.

Cudzoziemcy kupują u nas coraz więcej mieszkań. Ukraińcy znów na prowadzeniu

Mieszkania kupowane przez obcokrajowców w Polsce z podziałem na miasta. Źródło: GetHome.pl

Według Czajkowskiego osoby zza wschodniej granicy w 95 proc. przypadków kupują lokal na własne potrzeby. Inaczej jest w przypadku przybyszów z zachodu, którzy znacznie częściej nabywają mieszkania w Polsce pod inwestycję, z myślą o zarobku. Potwierdzają to inni pośrednicy.

– Zdarza się, że przez prawie cały rok mieszkanie stoi puste, a właściciel przyjeżdża jedynie na krótki urlop dwa lub trzy razy w roku – opowiada Paweł Koronkiewicz z gdańskiego biura Estate Polska w rozmowie z GetHome.pl. Jak wylicza, ok. jedna czwarta nabywców z Niemiec lub Skandynawii kupuje mieszkania z myślą o zyskach z najmu.

Gdański pośrednik podał też ciekawy fakt. Okazuje się, że cudzoziemcy spoza UE najchętniej kupują w naszym kraju mieszkania spółdzielcze z własnościowym prawem do lokalu. Nie muszą bowiem wówczas uzyskiwać zezwolenia na transakcję od MSWiA, które w innych przypadkach jest wymagane.

Zobacz: Ministerstwo Rozwoju: będą dopłaty na zakup mieszkania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom