Cebula na szczypior – jak uprawiać szczypior w mieszkaniu i na balkonie? To łatwiejsze niż myślisz! Uprawa szczypiorku w doniczce i wodzie

Świeżutki szczypiorek można mieć każdego dnia. Wystarczy posadzić cebulę w doniczce (lub wodzie) w domu albo na balkonie.
Świeżutki szczypiorek można mieć każdego dnia. Wystarczy posadzić cebulę w doniczce (lub wodzie) w domu albo na balkonie. _Alicja_ (pixabay.com)
Szczypior z cebuli to jedno z warzyw, których uprawa jest wręcz banalnie łatwa. Można go hodować w domu, na parapecie lub na balkonie. I nawet niekoniecznie potrzebna jest ziemia. Podpowiadamy, jak uprawiać szczypior z cebuli.

Spis treści

Cebulę na szczypior sadzimy zwłaszcza zimą, gdy brakuje nowalijek, jednak możemy to robić praktycznie przez cały rok. Niektórzy mówią, że najlepsza jest cebula dymka. – Ta na pewno się sprawdzi, ale każdą inną cebulę też można zasadzić – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W przypadku cebuli dymki różnica polega na tym, że wypuszcza ona nieco drobniejszy szczypior niż zwykła cebula.

Jak wybrać cebulę na szczypior?

Cebulę, z której chcemy mieć szczypior, trzeba wcześniej dobrze obejrzeć. Cebula musi być zdrowa, nie może mieć obciętego dołu, tzw. piętki. Nie może być miękka. Nie może ponadto mieć uszkodzeń, przebarwień, choćby plam i przebarwień świadczących o gniciu. Nie trzeba szukać cebuli na targowisku. Ta z marketu także powinna spełnić swoje zadanie, o ile będzie zdrowa. Często można znaleźć cebule, które już zaczynają wypuszczać liście.

W czym posadzić cebulę na szczypior?

Cebulę należy zasadzić w doniczce lub korytku. – Jeśli chcemy szczypior z jednej cebuli, wystarczy zwykła doniczka, jak ta do kwiatów. Gdy jednak zamierzamy zasadzić dwie lub więcej cebul, przyda się podłużna doniczka albo korytko i wtedy cebule sadzimy w odstępach około 6–8 centymetrów – tłumaczy Mikietyński. – Doniczka czy korytko nie mogą być jednak bardzo płaskie. Cebula musi mieć zapewnione miejsce na swobodny wzrost i rozwój korzonków.

Cebula nie jest wymagająca, jeśli chodzi o ziemię. – Ona wypuści szczypior właściwie w każdej ziemi – zaznacza dalej nasz rozmówca. – Może być to przykładowo uniwersalna ziemia do kwiatów bądź ziemia z dodatkiem torfu.

Polecamy też:

Szczypior z parapetu lub balkonu

Najlepsze miejsce na uprawę szczypiorku z cebuli stanowi parapet. Jeśli mamy wybór, postawmy doniczkę czy korytko na parapecie okien od wschodu albo południa. Inne nasłonecznione miejsce także się sprawdzi. Od wiosny do jesieni możemy też uprawiać szczypior na balkonie.

Jest wiele kwiatów, które dobrze znoszą nasłonecznienie. Zobacz, co posadzić na balkonie, na którym słońce naprawdę grzeje. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Najlepsze kwiaty na słoneczny balkon. Poznaj rośliny, które ...

Jak sadzić cebulę na szczypior?

Sadząc cebulę, należy pamiętać o tym, aby nie przykrywać jej całej. – Trzeba zasadzić ją tak, żeby połowa lub najwyżej ¾ cebuli została przykryta ziemią – precyzuje ogrodnik.
Ziemi nie trzeba nawozić, szkodników też nie trzeba usuwać, bo te nie występują. Pielęgnację ogranicza się do podlewania, a raczej regularnego solidniejszego zraszania. Ważne jest bowiem zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża. – Wodę w niewielkich ilościach lejemy nawet codziennie na glebę, a nie bezpośrednio na cebulę. Jej nie wolno zmoczyć. Ziemia ma być wilgotna, lecz nie mokra, bo gdy będzie mokra, to warzywo nam zgnije. Po niespełna tygodniu od zasadzenia już można cieszyć się własnym szczypiorkiem.

Szczypior z cebuli. Uprawa w wodzie

Aby doczekać się szczypiorku, wcale nie trzeba sadzić cebul do ziemi. Wystarczy naczynie z wodą. Może to być szklanka, słoik, choć jeśli będzie to jakiś ładniejszy wazonik, to też nic się nie stanie, choć najlepiej, by naczynie było z przezroczystego szkła. Średnicę naczynia należy dobrać do wielkości cebuli, bo nie może ona wpadać do środka. Cebulę należy tak umieścić, aby jej piętka znajdowała się tuż nad powierzchnią wody. Szybko wypuści korzenie, które powinny być zanurzone w wodzie. Poziom wody należy uzupełniać, a od czasu do czasu - zmienić.
Jeśli mamy tylko szerokie naczynia (albo drobne cebule), to w górnej części np. słoika wystarczy rozłożyć gazik. Mocujemy go gumką lub wstążką i na takiej konstrukcji umieszczamy cebulę.

Uwaga: lepiej nie używać do tego innych materiałów, bo korzenie cebuli muszą przejść między „oczkami” i dosięgnąć wody. Gazik o luźnym splocie jest idealny i łatwo dostępny.

Co zrobić, gdy szczypior przestaje rosnąć

Ogrodnik radzi jeszcze: – Cebula wykona swoje zadanie, a więc przestanie już wypuszczać szczypior, po około 3 tygodniach od zasadzenia. Jeżeli chcemy mieć dalej szczypiorek własnej produkcji, to trzeba po prostu zasadzić nową cebulę. Ta „wyeksploatowana" już się nie nadaje, jest zbyt miękka. Nowe cebulki sadzimy także do nowej, świeżej ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom