Spis treści
- Olejek z drzewa herbacianego można stosować w ogrodzie
- Potwierdzone właściwości olejku z drzewa herbacianego
- Jak zrobić oprysk z olejku z drzewa herbacianego?
- Olejek z drzewa herbacianego do zaprawiania nasion
- Olejek z drzewa herbacianego na mszyce, komary i kleszcze
- Na co uważać, stosując olejek herbaciany do roślin?
Olejek z drzewa herbacianego można stosować w ogrodzie
Olejki eteryczne traktowane są głównie jako naturalne odświeżacze powietrza, jednak warto pamiętać, że stać je na wiele więcej. Sprawdzają się w aromaterapii, ziołolecznictwie i kosmetyce, ale bywają też przydatne w ogrodzie. Wiele z nich dopuszczonych jest do stosowania nawet w ogrodnictwie ekologicznym, gdzie unika się preparatów chemicznych.
Na uwagę zasługuje między innymi popularny olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany m.in. z krzewu Melaleuca alternifolia, który jest znany od dawna i dość dobrze przebadany, a do tego sprawdzony w praktyce. Warto więc spróbować wykorzystać go także we własnym ogrodzie, gdyż może stać się najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami grzybowymi, a czasem też ze szkodnikami. Olejek ten wykazuje działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.
Polecamy też:
Potwierdzone właściwości olejku z drzewa herbacianego
Różne instytucje związane z ogrodnictwem i rolnictwem prowadziły badania i doświadczenia mające na celu sprawdzenie skuteczności działania preparatów z olejku herbacianego w walce z chorobami roślin (jak m.in. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). Wynikało z nich, że olejek z drzewa herbacianego bardzo skutecznie zadziałał m.in. na czekoladową plamistość bobu i szarą pleśń fasoli (3 zabiegi co 2 tygodnie olejkiem w stężeniu ok. 0,5%) oraz ograniczył rozwój askochytozy rabarbaru. Wodny roztwór olejku o stężeniu 0,5-1% pomógł też zwalczyć mączniaka prawdziwego na nagietku lekarskim (3-4 zabiegi co 10 dni).