Rośliny doniczkowe, które można uprawiać w wodzie. Jak o nie zadbać, żeby dobrze rosły i jakie gatunki wybrać?

Katarzyna Józefowicz
Niektóre rośliny można uprawiać w wodzie, zamiast w tradycyjnym podłożu. Trzeba o nie odpowiednio zadbać, ale nie jest to skomplikowane.
Niektóre rośliny można uprawiać w wodzie, zamiast w tradycyjnym podłożu. Trzeba o nie odpowiednio zadbać, ale nie jest to skomplikowane. Jinyande (pixabay.com)
Niektóre rośliny doniczkowe można uprawiać bez podłoża. W szklanych naczyniach wyglądają ciekawie, nie ma też problemów z podłożem, niektórymi szkodnikami itp. To też dobra propozycja dla tych, którzy chcą mieć rośliny, ale nie lubią „grzebać się” w ziemi. Do bardziej zaawansowanej uprawy w wodzie (hydroponiki) trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednak i bez tego możemy cieszyć się uprawą roślin w szkle. Podpowiadamy, jakie rośliny nadają się do tego i jak o nie zadbać.

Spis treści

Domowa „hydroponika”

Większość kwiatów domowych uprawianych jest w doniczkach, ale czy mogą rosnąć bez ziemi? Mogą. Od dawna znana jest metoda uprawy roślin w wodzie czyli tzw. hydroponika. Aby jednak ją rozpocząć, trzeba zaopatrzyć się w szereg sprzętów (m.in. naczyń, doniczek, mierników poziomu wody, zamienników podłoża itp.), które mogą być dość kosztowne, dlatego jeśli nie planujemy zająć się profesjonalną uprawą hydroponiczną i nie chcemy ponosić związanych z tym kosztów, a marzy nam się własna roślinka żyjąca w wodzie, spróbujmy tak właśnie ją uprawiać.

Uprawa roślin w wodzie

Może wydawać się to zaskakujące, ale niektóre gatunki znakomicie radzą sobie bez ziemi i bez podłoża. Jeśli właściwie je dobierzemy i w odpowiedni sposób o nie zadbamy, będą przez wiele miesięcy pięknie rosnąć i bujnie się rozwijać, nierzadko dorównując urodą roślinom uprawianym w tradycyjny sposób. Jeśli zdarzyło nam się kiedyś umieścić sadzonkę w słoiku z wodą i na chwilę o niej zapomnieć, po pewnym czasie mogliśmy się przekonać, że w wodzie czuje się całkiem dobrze, bo nie tylko puściła liczne korzenie, ale nawet zaczęła rozwijać nowe liście. I to właśnie może być początek własnej, uproszczonej uprawy hydroponicznej. Chcąc jednak dalej podziwiać urodę naszej rośliny i obserwować, jak dobrze radzi sobie bez ziemi, musimy jej w tym trochę pomóc.

Uprawę najłatwiej zacząć od sadzonki

Do wodnej uprawy najlepiej wykorzystać pęd odcięty od egzemplarza matecznego, który ukorzeni się w wodzie i już od początku przystosuje do nowych warunków, ale można też spróbować umieścić w naczyniu niewielką sadzonkę wyjętą z donicy. Najpierw jednak trzeba dokładnie oczyścić pod wodą jej korzenie z ziemi i nieco je skrócić. Umieszczając roślinę w wodzie musimy jednak uważać, aby nie zanurzyć w niej liści, które szybko zgniją i spowodują zanieczyszczenie wody. Kiedy natomiast zalejemy wodą także wierzchołek wzrostu rośliny, doprowadzimy do jej zgnicia i cały proces będziemy musieli rozpoczynać od nowa.

W jakiej wodzie uprawiać rośliny i jak często ją zmieniać

Kolejna ważna sprawa to wymiana wody w naczyniu. Nie trzeba wprawdzie robić tego codziennie, ale raz na tydzień lub dwa warto wymienić wodę na świeżą, która powinna być miękka i pozbawiona chloru (wodę z kranu najlepiej jest wcześniej zagotować i ostudzić lub odstawić na ok. dobę). Przy okazji należy dokładnie umyć naczynie i oczyścić je z glonów, które lubią osadzać się na ściankach. Dobrze jest też opłukać pod bieżącą wodą korzenie, a w razie potrzeby je skrócić.

Niektóre rośliny doniczkowe mają liście piękniejsze i bardziej kolorowe niż kwiaty. Zobacz, jakie rośliny warto mieć.

Ich liście zachwycają kolorami przez cały rok. Polecamy pięk...

Nawożenie roślin w wodzie

Musimy też pamiętać, że rośliny do wzrostu i rozwoju potrzebują składników pokarmowych, których w czystej wodzie raczej nie znajdą. Dlatego też w okresie wegetacyjnym trzeba od czasu do czasu dodać do wody odrobinę rozcieńczonego nawozu dla roślin zielonych bądź płynnego nawozu dla roślin uprawianych metodą hydroponiczną. Nawożenie należy jednak przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż nawóz łatwo przedawkować, a to może się skończyć poparzeniem korzeni lub uszkodzeniem roślin (warto użyć zakraplacza).

O co jeszcze zadbać, uprawiając rośliny w wodzie

Naczynie z rośliną należy ustawić w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem, które mogłoby powodować poparzenia liści, wzrost temperatury wody i intensywny rozwój bakterii i glonów wewnątrz naczynia. Należy też zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę (zwykle wystarcza temp. pokojowa ok. 20-24°C, ale niektóre gatunki wolą mieć odrobinę chłodniej), bo tylko wtedy będzie mogła prawidłowo się rozwijać.

Czytaj także:

Jakie rośliny nadają się do uprawy w wodzie

Jeśli jednak taki rodzaj uprawy ma przynieść zadowalające efekty, najlepiej poszukać roślin, które w wodzie poradzą sobie najlepiej. Należą do nich m.in.:

  • dracena Sandera (tzw. Lucky Bamboo, „szczęśliwy bambus”),
  • zielistka Sternberga,
  • epipremnum złociste,
  • cibora zmienna,
  • aglaonema.

Zaskakującą ozdobą mogą być też uprawiane w ten sposób rośliny wodne jak np. pistia rozetkowa czy hiacynt wodny.
Można też zdecydować się na kwiaty cebulowe (np. hiacynty, szafirki, hipeastrum), pamiętając jednak, że sama cebula w wodzie znaleźć się nie może, bo szybko zgnije. Zanurzone w niej powinny być jedynie jej korzenie, dlatego należy wybrać pękate naczynie z przewężeniem po środku, dzięki czemu w wodzie znajdą się same korzonki, a cebula pozostanie bezpieczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom