Wszystkie mieszkania mają jakieś wady, ale na co dzień często ich nie zauważamy. Wszystko zmieniła jednak pandemia. Spędzając w domu całe dnie, nagle zaczęliśmy dostrzegać irytujące braki i niewygody. Na co Polacy skarżą się najczęściej?
Zobacz, jakie wady naszych mieszkań najbardziej dokuczyły nam podczas pandemii:
Mieszkania pełne wad. Pandemia z perspektywy bloku, kamienicy, nowego osiedla
Rozważając zakup mieszkania, trzeba przemyśleć wiele kwestii – na przykład to, w jakim typie budownictwa chcemy mieszkać. Blok z wielkiej płyty, kamienica, a może apartament na nowym osiedlu? Pandemia udowodniła jednak, że każde rozwiązanie ma swoje minusy, które warto mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji.
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są dziś popularne, głównie z uwagi na lokalizację blisko centrum, rozwiniętą infrastrukturę, dużą ilość zieleni na starszych osiedlach, a także większe odległości między budynkami, gwarantujące lepsze nasłonecznienie. Wielka płyta ma też jednak liczne wady:
- kiepska izolacja akustyczna – z sąsiednich mieszkań wszystko słychać,
- niewielki metraż lokali,
- niekiedy mało funkcjonalny układ pomieszczeń,
- trudności ze zdobyciem miejsca parkingowego.
Sprawdź, co najbardziej drażni nas w naszych mieszkaniach:
Jeśli chodzi o kamienice, ich główną zaletą jest zwykle lokalizacja blisko centrum miasta, wśród sklepów i punktów usługowych. Wiele osób ceni też mieszkania w kamienicach za przestronność, wysokie sufity i wyjątkową atmosferę takich starszych budynków. Lokale w kamienicach są jednak często trudne do ogrzania (a do tego nieraz montuje się w nich drogie ogrzewanie elektryczne), a stan techniczny kamienic czasami pozostawia wiele do życzenia.
To może w takim razie nowe osiedle? Wiele osób automatycznie zakłada, że to najlepsza opcja – budynki są nowe i zbudowane zgodnie ze współczesnymi normami, a mieszkańcy mają do dyspozycji udogodnienia w rodzaju garaży podziemnych. Ale okazuje się, że i nowe osiedla mają pewne częste wady:
- położenie z dala od centrum, w okolicy ze słabo rozwiniętą infrastrukturą,
- słabe nasłonecznienie mieszkań z powodu stłoczenia budynków,
- ciasnota i brak zieleni,
- nieraz słaba jakość wykonania – problemy z wilgocią, pękaniem ścian itp.
Co zatem wybrać? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Być może dojdziemy do wniosku, że zamiast kupować mieszkanie lepiej jest zbudować dom?

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?