Ceny mieszkań, lipiec 2021. Tanich lokali coraz mniej na rynku, kupujących też ubywa. Czy nieruchomości potanieją?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych zdjęć, żeby zobaczyć wykresy na temat rynku mieszkaniowego w Polsce. Użyj strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Przejdź do kolejnych zdjęć, żeby zobaczyć wykresy na temat rynku mieszkaniowego w Polsce. Użyj strzałek lub przycisku NASTĘPNE. Karolina Misztal / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Mieszkania wciąż drożeją. Deweloperzy coraz chętniej budują poza największymi miastami – w okalających je mniejszych miejscowościach.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, wciąż nie ma dobrych wieści dla kupujących. Według najnowszych danych (za czerwiec 2021 r.) w największych miastach koszt zakupu mieszkania wzrósł z miesiąca na miesiąc nawet o 4 proc., a od początku roku nawet o 13 proc. A jak jest z dostępnością lokali i budową nowych? Odpowiedź prezentujemy na wykresach w galerii.

Zobacz wykresy nt. sprzedaży mieszkań, budowy nowych lokali i cen mieszkań:

Ceny mieszkań, lipiec 2021. Kupujący znikają, bo jest za drogo?

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym na początku lipca 2021 r.? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci serwisu GetHome.pl podsumowali dane za czerwiec w 8 dużych miastach. Najbardziej mieszkania podrożały w Gdańsku – o 4 proc. w skali miesiąca. W innych miastach mniejsze odnotowano podwyżki, co nie znaczy, że było tanio. Ceny mieszkań wzrosły bowiem istotnie od początku roku:

  • Poznań – o 2 proc.,
  • Bydgoszcz – o 8 proc.,
  • Wrocław – o 9 proc.,
  • Łódź – o 11 proc.,
  • Gdańsk – o 13 proc.

Być może z powodu zbyt wysokich cen od kilku miesięcy spada sprzedaż mieszkań w największych miastach. Ogółem w czerwcu deweloperzy sprzedali ich o 24 proc. mniej niż w maju. Jeśli spojrzeć na poszczególne lokalizacje, to spadki odnotowano m.in. w Warszawie i Wrocławiu, a w Poznaniu klienci nabyli aż o 48 proc. mniej mieszkań.

ceny mieszkań lipiec 2021
Sprzedaż mieszkań w 2021 r. GetHome.pl

– Tu również z każdym miesiącem ubywa kupujących nowe mieszkania. Dla poznańskich deweloperów powinno to być sygnałem, że ceny wprowadzanych przez nich na rynek mieszkań są za wysokie – czytamy w raporcie GetHome.pl.

Sprzedaż mieszkań spada czy tylko przenosi się poza miasta?

Czy jednak osób chętnych na zakup mieszkania faktycznie ubywa? Z jednej strony sugeruje to np. spadający od 3 miesięcy popyt na kredyty hipoteczne. Przykładowo według Biura Informacji Kredytowej w maju 2021 r. liczba udzielonych kredytów była prawie o 24 proc. niższa niż w kwietniu. Z drugiej strony jest możliwe, że Polacy nadal kupują dużo lokali, tylko że poza granicami największych miast.

– Nie można (...) wykluczyć, że popyt przenosi się do miejscowości okalających Poznań, gdzie mieszkania są po prostu tańsze – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl. – GUS podał, że w okresie pięciu miesięcy tego roku w powiecie poznańskim deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 2277 mieszkań, czyli niemal o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Podobną tendencję obserwujemy w innych aglomeracjach. Na przykład z pozwoleń na budowę (…) wynika, że w okolicach Warszawy najwięcej mieszkań powstanie w powiatach piaseczyńskim, pruszkowskim i wołomińskim.

Sprawdź: GUS: mieszkań i domów nie zabraknie, mieszkaniówka bije rekordy

Deweloperzy budują też jednak w samych największych miastach. We wszystkich badanych lokalizacjach poza Wrocławiem na rynku pojawiło się więcej nowych mieszkań, niż zniknęło z niego w wyniku sprzedaży. Deweloperzy uzyskują też wiele pozwoleń na budowę, co daje nadzieję, że lokali w ofercie nie zabraknie.

Zobacz wykresy na temat budowy i sprzedaży mieszkań w największych miastach:

Mieszkania ciągle drożeją – dlaczego?

Osoby myślące o zakupie nieruchomości szukają zwykle jak najtańszych mieszkań. Niestety, czerwiec był już kolejnym miesiącem, kiedy w ofercie deweloperów ubyło lokali kosztujących mniej niż 7 tys. zł/m kw. Przykładowo w Łodzi jeszcze w styczniu takich ofert było 78 proc., a w czerwcu już tylko 49 proc.

ceny mieszkań lipiec 2021
Udział najtańszych mieszkań w ofercie deweloperów. GetHome.pl

– Mechanizm jest następujący: z rynku znikają w pierwszej kolejności tańsze mieszkania, np. do 7–8 tys. zł za m kw. Te drogie, które pozostają, podnoszą średnią cenę. Jeśli kupujący zaakceptują wyższe ceny, to wówczas kolejne mieszkania, które deweloperzy wprowadzają na rynek, są jeszcze droższe. Oczywiście podwyżki częściowo wynikały też z rosnących cen działek i kosztów budowy – tłumaczy ekspert GetHome.pl.

Niestety, na razie nic nie wskazuje na to, by ceny mieszkań miały spaść. Osoby o skromniejszym budżecie muszą szukać lokali na tańszym rynku wtórnym, a także – jak wspomniano – w mniejszych miejscowościach okalających największe miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom