Zyski z wynajmu mieszkania dużo wyższe niż na lokatach i obligacjach

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wynajem mieszkańWłaściciele mieszkań do wynajęcia mogą liczyć na stały, comiesięczny dochód.
Wynajem mieszkańWłaściciele mieszkań do wynajęcia mogą liczyć na stały, comiesięczny dochód. pitus55 (sxc.hu)
Zyski, na jakie można liczyć wynajmując mieszkanie, są stabilne i wynoszą w skali roku około 4 procent na czysto. To więcej niż w przypadku lokat bankowych czy obligacji skarbowych.

Spada oprocentowanie lokat, maleje inflacja, a co za tym idzie: słabnie atrakcyjność obligacji. - Te elementy, w połączeniu z lekkim odbiciem cen transakcyjnych, jakie obserwujemy od początku tego roku, sprawiają, że wynajem, mimo że bardzo stabilny i utrzymujący się na prawie niezmiennym poziomie, staje się coraz bardziej atrakcyjny i opłacalny w stosunku do innych form lokowania kapitału – mówi Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. Projektów Specjalnych w Domiporta.pl.

Cena ofertowa a transakcyjna

Według najnowszych danych, średnia oczekiwana roczna rentowność netto wynajmu mieszkań wynosi 3,96 proc. W porównaniu z poprzednim raportem z czerwca tego roku, prawie się nie zmieniła, bo spadła zaledwie o 0,03 punkta procentowego. Wskaźnik powstaje na podstawie średnich ofert wynajmu mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy ich powierzchni oraz średnich cen transakcyjnych mieszkań, po jakich klienci dokonują transakcji ich zakupu.

Kredyt bez wkładu własnego: Pod koniec roku trudno będzie go dostać 

W wyliczeniach uwzględniono dane z Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Średnia stawka z ofert w lipcu dla wymienionych miast podliczona została na 29,5 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania. Porównując z poprzednim raportem stawka ta wzrosła o 1,2 proc. Największy wzrost widać w Gdańsku (3,8 proc.) i Krakowie (2,4 proc.). Spadek średniej stawki
wynajmu wystąpił w Gdyni (-0,8 proc.) i Warszawie (-0,5 proc.). 

Lepiej wynająć komuś mieszkanie niż inwestować w lokaty

Potencjalne dochody z wynajmu wciąż bardzo wyraźnie przewyższają zyski, jakie możliwe są do osiągnięcia w przypadku lokat czy obligacji skarbowych. Rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że banki tną oprocentowanie oferowanych depozytów. Średnia rentowność netto rocznych lokat w obecnej ofercie to – wg danych z początku sierpnia – trochę ponad 2 proc. (o 0,3 punkta procentowego mniej niż dwa miesiące temu). To niemal o połowę mniej niż wskaźnik średniej oczekiwanej rentowności wynajmu.

Maleje atrakcyjność dziesięcioletnich obligacji skarbowych

Z kolei niska inflacja sprawia, że maleje też atrakcyjność dziesięcioletnich obligacji skarbowych (nazwa skrócona EDO), których kupon jest zależny od stopy inflacji, a jest powiększany o marżę. Oprocentowanie sprzedawanych teraz papierów w pierwszym roku odsetkowym to wprawdzie 4 proc., czyli ok. 3,2 proc. netto, ale w pozostałych okresach marża spadnie z 3,8 do 1,5 punkta procentowego. To oznacza, że jeśli inflacja będzie utrzymywała się na niskim poziomie, poniżej 2 proc., wówczas oprocentowanie netto obligacji dziesięcioletnich w dalszych okresach odsetkowych może przybierać wartości 2,4-2,8 proc.

Inwestycja w nieruchomości jest inwestycją długoterminową

- To argumenty przemawiające za tym, że nieruchomości są jednym z najciekawszych i najbezpieczniejszych aktywów inwestycyjnych – zauważa Grotkowska. - Inwestycja w nieruchomości jest inwestycją długoterminową. Jej opłacalność zmienia się w czasie w odniesieniu do m.in. takich parametrów rynkowych, jak: oprocentowanie lokat, obligacji, kredytów hipotecznych czy zmiany cen mieszkań – dodaje ekspertka. 

Uwzględniając zmianę cen transakcyjnych i stawek ofertowych wynajmu, przychodów z wynajmu i inflację, średni realny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed 12 miesiącami wynosi prawie 4,8 proc. Dodatnia realna stopa zwrotu po raz pierwszy pojawiła się w kwietniu i rośnie. Głównie to zasługa rosnących od początku roku średnich cen transakcyjnych mieszkań, które pod koniec zeszłego miesiąca podliczone zostały już na 12,3 proc. 

Też ciekawe: Przez cały rok ceny mieszkań nie wzrosły w żadnym mieście 

Z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana
średnia. Rentowność najmu należy jednak też obliczyć dla danego przypadku. Na wynik obliczeń mają wpływ nie brane tu pod uwagę czynniki, jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów albo zmiana wartości mieszkania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom