Tak niskich cen mieszkań nie było od 2006 roku

redakcja.regiodom, szybko.pl, Metrohouse, Expander
Bloki mieszkalneWydaje się, że warunki do zakupu mieszkania są dziś idealne. Po uwzględnieniu inflacji ceny transakcyjne mieszkań są teraz na poziomie tych sprzed siedmiu lat.
Bloki mieszkalneWydaje się, że warunki do zakupu mieszkania są dziś idealne. Po uwzględnieniu inflacji ceny transakcyjne mieszkań są teraz na poziomie tych sprzed siedmiu lat. mk
W luty nastąpiły korzystne zmiany na rynku mieszkań i domów używanych. Spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, choć poziom marż bankowych nie zmienił się. Warto dodać, że obecny rynek wtórny wyróżnia wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż. To dobry czas na zakup mieszkania.

Poziom cen transakcyjnych wrócił do poziomu z 2006 roku. Kupując wybraną nieruchomość warto targować się o cenę mieszkania. Na metrze kwadratowym można zaoszczędzić nawet ponad 1200 złotych.

Kredyty hipoteczne z korzystnymi zmianami

W lutym 2013 r. przeciętna marża kredytów w walucie rodzimej nie zmieniła się i utrzymała na poziomie 1,49%. Jednak zdaniem analityków w tym czasie banki dokonywały pewnych zmian korzystnych dla kredytobiorców.

Czy wiesz, że? Na zakup mieszkania pożyczamy coraz mniej 

– Zaobserwowaliśmy aż 5 podwyżek i 4 obniżki marż – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander Advisors. – Największe zmiany wprowadziły BOŚ (+0,3 pkt. proc.) i Alior Bank (+0,25 pkt. proc.). Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, obecnie wynosi już tylko 5,3% i zapewne jeszcze spadnie poniżej 5%. W ciągu minionych 6 miesięcy dostępna kwota kredytu w złotych wzrosła o 42 tys. zł.

Czas na budowę domu i kupno mieszkania

Wiosną, po zimowej stagnacji, warto kupić działkę budowlaną. Ceny gruntów budowlanych są bowiem nieco niższe. Od 2008 roku działki budowlane potaniały w niewielkim stopniu w porównaniu z obniżkami cen mieszkań.
– Aktualny obraz wtórnego rynku nieruchomości to wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż – o 30% a nawet 50% większa niż przed rokiem i ceny o 9% niższe niż w lutym 2012 roku – twierdzi Marta Kosińska, ekspert szybko.pl.

– Spadające ceny i ich bogaty wybór nadal nie są jednak wystarczającym impulsem do zakupów. Zastój na rynku nieruchomości dotyczy wszystkich jego segmentów. Należy zatem pamiętać o możliwości negocjacji cen, która przy zakupie gruntów może być nie mniejsza niż w przypadku mieszkań czy domów.

Ceny transakcyjne mieszkań na poziomie obserwowanym w 2006 roku

Uwzględniając inflację obecne ceny mieszkań znajdują się na poziomie sprzed szczytu cenowego szaleństwa. – W pięciu na siedem analizowanych miast ceny transakcyjne są wyższe od notowania sprzed miesiąca – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse & Partnerzy S.A. – Najwyższe różnice, bo aż o 6,4 proc. odnotowujemy w Poznaniu. Następnymi dwoma miastami, w których ceny używanych mieszkań drgnęły w górę są Warszawa i Gdańsk (kolejno 1,9 i 1,5 proc.). We wszystkich miastach popyt skupia się na grupie mieszkań o metrażach do 65 metrów kwadratowych. Większe mieszkania, choć pojawiają się w tym roku częściej na listach transakcyjnych, nadal bardzo długo czekają na nowego właściciela. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom