Ziemia okrzemkowa przyda się w ogrodzie. Odstraszy ślimaki i mrówki, ale ma więcej zalet. Sprawdź, na co stosować ziemię okrzemkową

Katarzyna Józefowicz
Ziemia okrzemkowa pomoże chronić rośliny m.in. przed ślimakami, mszycami, a nawet ćmą bukszpanową oraz innymi szkodnikami. Poprawi też strukturę gleby.
Ziemia okrzemkowa pomoże chronić rośliny m.in. przed ślimakami, mszycami, a nawet ćmą bukszpanową oraz innymi szkodnikami. Poprawi też strukturę gleby. Helin Loik-Tomson/GettyImages
Ziemia okrzemkowa to naturalny środek, który warto stosować w ogrodzie. Ma ona wiele zalet. Przyda się przede wszystkim do zwalczania i odstraszania szkodników, takich jak ślimaki, mszyce czy groźne ćmy bukszpanowe. Poprawi także jakość ziemi w ogrodzie. Radzimy, jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie i na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Czym jest diatomit? Czy ziemia okrzemkowa to krzem?

Ziemia okrzemkowa, nazywana też diatomitem lub ziemią diatomową, to produkt mało znany i niezbyt popularny, jednak ze względu na swoje szczególne pochodzenie i właściwości, z pewnością godny uwagi.
Ziemia okrzemkowa posiada bardzo stary rodowód, gdyż jest naturalnego pochodzenia, bogatą w krzem skałą organiczną, powstałą głównie z pancerzyków obumarłych glonów jednokomórkowych (okrzemek), których pancerzyki składały się w znacznej mierze z krzemionki. Dlatego ziemia okrzemkowa jest bogata w krzem (80–95%), choć zawiera też inne pierwiastki i związki.

Na co stosować ziemię okrzemkową?

Ziemia okrzemkowa znalazła zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki, ale najczęściej wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym (suplement diety oczyszczający organizm z toksyn, wzmacniający kości i poprawiający kondycję włosów oraz paznokci) i w ogrodnictwie. Należy jednak pamiętać, że ziemia wykorzystywana w ogrodnictwie (diatomit przemysłowy), nie ma takiego samego składu, jak odpowiednio oczyszczona ziemia okrzemkowa spożywcza, dostępna w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, dlatego nie nadaje się do spożycia.

Ziemia okrzemkowa w granulacie poprawi jakość gleby

Doskonale sprawdza się natomiast w ogrodzie, gdzie może być wykorzystana do różnych celów, w zależności od tego, w jakiej postaci występuje (dostępna jest zarówno w formie granulatu jak i drobnego pyłu skalnego). Ziemia okrzemkowa ma obojętny lub zasadowy odczyn i wykazuje właściwości filtrujące oraz wiążące wodę. Jeśli ma postać granulatu (ziarenka o grubości np. 1,0 – 3,0 mm lub nieco większych), może być dodawana do podłoża w celu jego rozluźnienia, a także zabezpieczania go przed nadmiernym wysychaniem. Trzeba tylko pamiętać, że ze względu na wysoki odczyn, nie będzie odpowiednia jako dodatek do podłoża dla roślin kwasolubnych.

Ziemia okrzemkowa na mszyce, ćmę bukszpanową i inne szkodniki

Z kolei jej najbardziej popularna wersja pylista, to przede wszystkim dokonały środek odstraszający owady, stosowany głównie do ochrony roślin przed szkodnikami o miękkich ciałach jak np. mszyce, mączliki czy przędziorki, ale też gąsienicami zjadającymi liście np. bielinka czy ćmy bukszpanowej. Ze względu na duże właściwości absorpcyjne, może też powodować wysuszenie jaj i larw szkodników, które nie są pokryte pancerzykiem ochronnym.
Pylisty diatomit przydaje się też do ochrony siewek przed szkodnikami. Aby wykorzystać ziemię okrzemkową jako naturalny środek ochrony roślin, opyla się nią dokładnie całe rośliny (np. z pomocą gazy lub drobnego sitka kuchennego), najlepiej wtedy, gdy są jeszcze pokryte poranną rosą. Drobiny pyłu oblepiają roślinę, zniechęcając szkodniki do jej atakowania.

Czy ziemia okrzemkowa jest bezpieczna? Na to zwróć uwagę

Ponieważ diatomit jest substancją naturalną, nie szkodzi środowisku, a jego stosowanie nie wymaga zachowania okresu karencji (przed spożyciem opylonych roślin, należy je tylko opłukać wodą). Trzeba jednak pamiętać, że skalny pył zniechęci do odwiedzin na roślinie nie tylko szkodniki, ale też owady pożyteczne, dlatego należy unikać pokrywania nim kwiatów i starać się nie używać go w okresach największej aktywności pszczół. Diatomit w postaci pylistej zapewni też ochronę roślinom wyłącznie do pierwszego deszczu, dlatego kiedy zostanie zmyty, należy ponownie opylić nim rośliny. Podczas zabiegu trzeba również zadbać o własne bezpieczeństwo, zasłaniając nos, usta i oczy przed pyłem, który może podrażniać błony śluzowe oraz drogi oddechowe.

Ziemia okrzemkowa odstrasza ślimaki i mrówki

Ziemia okrzemkowa przyda się również do ochrony roślin przed szkodnikami naziemnymi. Rozsypana na powierzchni podłoża, szczególnie w pobliżu szyjek korzeniowych roślin, zniechęci niektóre owady do składania w glebie jaj (np. śmietkę, połyśnicę) i ograniczy inwazję ślimaków oraz mrówek, które nie lubią przemieszczać się po pylistych substancjach. Ponieważ zawiera dużą ilość krzemu, a także żelazo, może też stanowić rodzaj naturalnego nawozu, uzupełniającego niedobory tych pierwiastków w glebie.

Ziemia okrzemkowa na pluskwy i pasożyty kur

Ziemia okrzemkowa przydaje się też wtedy, gdy hodujemy ptactwo (m.in. kury, gołębie), gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów na uwolnienie zwierząt od uciążliwego insektów i pasożytów takich jak pchły, pluskwy, wszy czy roztocza (np. ptaszyniec kurzy). Stosuje się ją zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle dokładnie opylając miejsca, gdzie ptaki najchętniej się gromadzą.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom