Te rośliny mają pewne specyficzne wymaganie. Poznaj krzewy, które muszą mieć kwaśną ziemię

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niektóre rośliny muszą mieć tzw. kwaśną ziemię, inaczej nie będą dobrze rosły. Zobacz, które potrzebują takiego podłoża.
Niektóre rośliny muszą mieć tzw. kwaśną ziemię, inaczej nie będą dobrze rosły. Zobacz, które potrzebują takiego podłoża. _Alicja_ (pixabay.com)
Wiele roślin potrzebuje rzeczy, na którą rzadko zwracamy uwagę. To ziemia o odpowiednim odczynie. Zobaczcie, jakie rośliny muszą mieć tzw. kwaśną ziemię.

Istnieją rośliny, które są dość tolerancyjne co do odczynu ziemi, jednak są i takie, które mają bardzo określone wymagania. Należy do nich sporo roślin ozdobnych, a także krzewów owocowych, które koniecznie potrzebują kwaśnej ziemi. Posadzone w bardziej zasadowej (wapiennej), będą źle rosły, chorowały, mogą nawet zamrzeć. A wszystko dlatego, że z gleby, która nie jest kwaśna, nie są w stanie pobierać składników mineralnych. I pomimo nawożenia i podlewania, nie są odpowiednio odżywione.

Warto sprawdzić odczyn ziemi

O poziomie kwasowości ziemi świadczy wskaźnik pH - 7 oznacza odczyn obojętny, wartości niższe od 7 - coraz bardziej kwaśny, a wyższe - zasadowy. Sadząc rośliny, warto sprawdzić, jaki odczyn ma ziemia w ogrodzie. Można to łatwo zrobić za pomocą kwasomierzy, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jest to ważne w przypadku roślin, które mają bardzo określone wymagania dotyczące kwasowości podłoża. A jest ich całkiem sporo, w dodatku należą do nich bardzo popularne gatunki ozdobne oraz niektóre krzewy owocowe.

Zobacz w galerii, które rośliny muszą mieć kwaśną ziemię.

Co zrobić, jeśli ziemia nie jest kwaśna

Jeśli okaże się, że ziemia w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco kwaśna, nie oznacza to, że nie możemy uprawiać wybranych roślin. Jednak wtedy przed ich posadzeniem trzeba przygotować podłoże. W sklepach ogrodniczych, a nawet marketach można kupić specjalną ziemię dla roślin kwasolubnych. Sadząc rośliny trzeba wykopać dołek większy niż bryła korzeniowa i wypełnić tą ziemię.

Czytaj także:

Potem warto stosować regularnie nawozy zakwaszające, dobrze jest też obsypać rośliny korą sosnową (uwaga: do roślin kwasolubnych nie stosujmy jako ściółki "białych kamyczków", bo są wapienne). Warto stosować kompost, ale specjalny - kwaśny. Pod rośliny kwasolubne można też dawać fusy z kawy - nie zakwaszą one wprawdzie ziemi, ale pomogą utrzymać kwaśny odczyn.
Uważajmy za to na nawozy zawierające wapń (należy do nich m.in. mączka bazaltowa) - nie należy ich używać do tej grupy roślin.

Zobacz w galerii, które rośliny muszą mieć kwaśną ziemię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom