Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Wystarczą produkty, które masz w domu i ogrodzie. Pomoże m.in. cynamon, czosnek i soda. Co i jak stosować?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Mrówki są naturalną częścią ogrodu, ale gdy są zbyt liczne, mogą sprawiać kłopoty.
Mrówki są naturalną częścią ogrodu, ale gdy są zbyt liczne, mogą sprawiać kłopoty. pixabay.com
Mrówki w ogrodzie mogą być uciążliwe i często szukamy sposobu, jak się ich pozbyć. Warto wypróbować domowe środki i metody, które odstraszą je od naszych upraw. Aby pozbyć się mrówek, możemy skorzystać z produktów, których często używamy w kuchni. Pomocne będą też niektóre rośliny. Polecamy sposoby na mrówki w ogrodzie.

Spis treści

Mrówki w ogrodzie. To owady pożyteczne czy szkodniki?

Często szukamy sposobów na to, jak się pozbyć mrówek. Trzeba jednak wiedzieć, że te owady są naturalną częścią ogrodu i pełnią wiele pożytecznych ról. Między innymi pomogą pozbyć się niektórych szkodników (np. larw rośliniarek), poprawiają strukturę ziemi, oczyszczą teren z resztek owadów, a nawet przyczyniają się do użyźniania podłoża. Mrówki przenoszą też i rozsiewają nasiona niektórych roślin, m.in. przebiśniegów, fiołków, przylaszczek, miodunek, niektórych gatunków ciemierników. Dlatego sama obecność mrówek jest czymś zupełnie naturalnym i nieszkodliwym.

Bywa jednak, że mrówki rozpanoszą się nadmiernie. Wtedy mogą uszkadzać rośliny, zarówno ich części naziemne, jak i podziemne. Zdarza się, że przyczyniają się też do niszczenia konstrukcji drewnianych, a nawet mogą naruszać podsypkę pod brukowanymi nawierzchniami.

Mrówki a mszyce

Ciemną stroną mrówek jest też to, że współpracują z mszycami. Żywią się ich spadzią i chronią te szkodniki. To można w pewnym stopniu wykorzystać – zainteresowanie mrówek jakąś rośliną często świadczy o tym, że są na niej trudne do zauważenia mszyce; dzięki temu wiadomo, że trzeba zająć się zwalczaniem mszyc. Jednak „hodowla” mszyc przez mrówki jest jedną z większych minusów obecności tych owadów w ogrodzie.

Czy mrówki gryzą?

Żyjące w Polsce mrówki nie są zagrożeniem dla człowieka. Bolesne użądlenia mogą nas spotkać praktycznie tylko ze strony tzw. czerwonych mrówek, czyli wścieklicy zwyczajnej. Nie dość, że te mrówki mają żądła, to dość ochoczo z nich korzystają i bywają agresywne (szczególnie w pobliżu gniazd). Natomiast „czarne mrówki”, czyli hurtnice są zupełnie niegroźne.

Jak się pozbyć mrówek z ogrodu? Polecamy sposoby na mrówki

Jeśli mrówki zbytnio rozpanoszyły się w naszym ogrodzie, na początek warto je zniechęcić i odstraszyć. Zabijanie mrówek, szczególnie za pomocą środków chemicznych, warto stosować jako ostateczność. Za to możemy wykorzystać sporo domowych środków, które są tanie, łatwo dostępne i przeważnie mamy je w domu (a jeśli nie, to kupimy w każdym sklepie spożywczym za 2-3 zł). Są też rośliny, które często mamy w ogrodzie, a które możemy wykorzystać do walki z mrówkami.

Ocet na mrówki

Oprysk lub polanie danego obszaru octem zdecydowanie odstraszy mrówki. Uwaga: nie lejmy octu na rośliny, bo je spalimy. Ta metoda sprawdzi się w przypadku np. chodników, ścieżek, tarasów (sprawdźmy na wybranym kawałku, czy ocet nie odbarwia nawierzchni). Najbardziej skuteczny jest zwykły ocet spirytusowy.

Cynamon na mrówki

Do odstraszania mrówek bardzo dobrze nadaje się cynamon. Nie szkodzi on roślinom, więc można nim posypać także ziemię wokół nich. Jeśli mrówki zalęgły się w doniczce, również w tym przypadku można zastosować tę przyprawę. Cynamon pomoże też zabezpieczyć przed mrówkami ogrodową piaskownicę (przy okazji zniechęci koty do korzystania z niej).

Soda i proszek do pieczenia zniszczy mrówki

Domowym i tanim środkiem na mrówki jest soda oczyszczona (lub proszek do pieczenia). Można nimi posypać chodniki i tarasy, czy teren wokół roślin. Ale nie sypmy sody na same rośliny – nierozcieńczona zniszczy je (to dość silna zasada), nie stosujmy jej też w pobliżu roślin, które lubią kwaśną ziemię. Zarówno soda, jak i proszek do pieczenia zabijają mrówki.

Mąka kukurydziana na mrówki

Domowym sposobem na zniszczenie mrówek jest posypanie miejsc, gdzie chodzą i bytują mąką kukurydzianą. Ten produkt nie zaszkodzi roślinom, więc można go stosować w dość szerokim zakresie. Jednak mrówki mąka kukurydziana zabija.

Wrotycz odstraszy mrówki

Wrotycz to roślina, która rośnie dziko, można ją też uprawiać w ogrodzie. Ma wiele pożytecznych zastosowań. Gniazda i ścieżki mrówek warto spryskiwać wywarem z wrotyczu (robi się go, gotując ziele, przepis na wywar z wrotyczu). Można go stosować również na rośliny, ale ponieważ wrotycz ma też pewne właściwości toksyczne, nie róbmy tego bezpośrednio przed zbiorem roślin przeznaczonych do jedzenia. Liście wrotyczu można też rozłożyć w pobliżu gniazd czy na ścieżkach mrówek (odstrasza też kleszcze).

Liście pomidorów. Mrówki ich nie znoszą

Co ciekawe, mrówki (ale też np. komary) nie lubią zapachu liści pomidorów. Jeśli usuwamy część liści z naszych krzaczków, wykorzystajmy je do odstraszenia mrówek. Wystarczy porozkładać je na ich ścieżkach i w pobliżu gniazd. Mrówki raczej też nie wprowadzą się na grządkę obsadzoną pomidorami.

Zioła odstraszające mrówki

Aby zniechęcić mrówki, warto też sadzić pachnące zioła, takie jak mięta polej, majeranek czy lawenda. Można wykorzystać samą ich obecność, obsadzając grządki lub zastosować wywar do oprysku.

Olejki eteryczne na mrówki

W pozbyciu się mrówek pomogą też opryski z rozcieńczonych olejków eterycznych. W szczególności warto sięgnąć po olejek lawendowy, goździkowy, geraniowy czy miętowy. Przy okazji zniechęcimy też komary.

Czosnek kontra mrówki

Mrówki nie lubią też zapachu czosnku. Nie bytują w ziemi, gdzie rośnie. Można też wykorzystać wywar z czosnku do oprysku przeciw mrówkom (albo zalania ich gniazda).

Wrzątek na mrówki

Brutalną metodą jest polanie gniazda mrówek wrzątkiem. Nie zawsze jest w pełni skuteczny, bo gorąca woda musi też dotrzeć do jego części znajdującej się głębiej pod ziemią. Zamiast wrzątku można wykorzystać gorący wywar z czosnku. Uwaga: oczywiście wrzątku nie możemy stosować w bezpośrednim sąsiedztwie roślin ani tym bardziej na nie (np. na trawniku). Może pomóc w przypadku tarasów i innych nawierzchni na podsypce itp.

Gotowe środki na mrówki

Wybór gotowych środków do zwalczania mrówek jest dość spory. Pamiętajmy jednak, że to środki toksyczne i są szkodliwe w bezpośrednim kontakcie nie tylko dla mrówek (również dla ludzi i zwierząt domowych). Przy zastosowaniu ich w pobliżu roślin uprawnych często trzeba zachować okres karencji (zgodnie z zaleceniami producentów). Środki na mrówki są dostępne w postaci proszków lub granulek, służących do posypania lub rozpuszczenia w wodzie (warto sprawdzić, czy są przeznaczone do stosowania w domu, czy ogrodzie).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom