Keramzyt, perlit i wermikulit ogrodniczy pełnią ważne funkcje w uprawie roślin doniczkowych. Co powinna zawierać ziemia do kwiatów?

Katarzyna Józefowicz
Rośliny doniczkowe mają do dyspozycji niewielkie ilości podłoża, dlatego tak ważna jest jego jakość i struktura.
Rośliny doniczkowe mają do dyspozycji niewielkie ilości podłoża, dlatego tak ważna jest jego jakość i struktura. Getty Images
Dobra ziemia do kwiatów to jeden z kluczowych czynników odpowiadających za powodzenie w uprawie i pielęgnacji roślin. Jej jakość, żyzność, chłonność i struktura mają ogromne znaczenie, szczególnie w uprawie roślin doniczkowych. Zobacz, co to jest keramzyt, perli i wermikulit oraz jakie znaczenie ma ich zawartość w podłożu.

Spis treści

Ziemia do kwiatów i jej skład

Aby odpowiednio dopasować podłoże do wymagań poszczególnych gatunków roślin, tworzy się mieszanki, w skład których wchodzą różne materiały organiczne. Podstawą ziemi do kwiatów są zwykle:

  • torf,
  • kompost,
  • kompostowana kora.

Materiały te wzbogaca się przez dodawanie innych składników, takich jak:

  • piasek,
  • kreda,
  • keramzyt,
  • perlit,
  • wermikulit.

polecamy poradniki

Jednak o ile piasek czy kreda to materiały doskonale nam znane, perlit, keramzyt czy wermikulit to już pewnego rodzaju zagadka. Dlatego warto dowiedzieć się czym są, jakie mają właściwości, czym się różnią i do czego nadają się najlepiej w przypadku uprawy roślin doniczkowych.

Keramzyt jako element podłoża i nie tylko

Keramzyt to minerał, który jest naturalnym produktem, powstałym w wyniku obróbki glinki ceramicznej. Ma on postać dość dużych, kulistych, chropowatych, twardych, jasnobrązowych, bardzo lekkich granulek, które są sterylne i chemicznie obojętne (nie wpływają na odczyn podłoża, są wolne od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych oraz nie sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów).

Podobnie jak perlit, keramzyt nie kumuluje wody, dlatego stanowi doskonały materiał drenażowy. Czasami bywa dodawany do podłoża jako element rozluźniający, ale ze względu na dość znaczną wielkość granulek, znacznie lepiej sprawdza się jako drenaż, układany na dnie doniczki lub skrzynki, gdzie skutecznie odprowadza nadmiar wody i utrzymuje ją z dala od korzeni roślin.

Ze względu na swoje właściwości izolujące keramzyt, zapobiega też ewentualnemu schładzaniu się podłoża i pomaga utrzymać jego odpowiednią temperaturę. Nadaje się też do ściółkowania gleby, zapobiegając jej wysychaniu i ochładzaniu.

Sprawdzi się również jako warstwa drenażowa w szklanych ogródkach lub podłoże w uprawach hydroponicznych. Można go też wykorzystywać do poprawy wilgotności powietrza w pobliżu roślin doniczkowych wymagających takich warunków. W tym celu rozkłada się jego warstwę na podstawce i zalewa wodą a następnie umieszcza na nim doniczkę z rośliną.

Warto przeczytać też:

Czym jest perlit i jaką rolę pełni w podłożu dla roślin?

Perlit jest najbardziej popularnym minerałem wzbogacającym ziemię do kwiatów. Ten materiał naturalnego pochodzenia powstaje ze skały wulkanicznej i ma postać małych, białych, nieregularnych, lekkich, bezwonnych, porowatych granulek. Dzięki swojej porowatości i lekkości, dodany do podłoża znakomicie poprawia jego przepuszczalność. Dzięki czemu zapewnia roślinom lepszy dostęp powietrza do korzeni. Ponieważ doskonale rozluźnia i spulchnia ziemię, a także odprowadza z niej nadmiar wody, skutecznie zapobiega zbrylaniu się podłoża i zagniwaniu korzeni roślin.

Perlit jest materiałem wolnym od zanieczyszczeń (chemicznych i biologicznych) oraz chemicznie obojętnym, a do tego zwiera niewielkie ilości wartościowych minerałów (m.in. krzemionkę, żelazo, wapno, magnez). Dlatego doskonale wpływa na proces ukorzeniania się młodych roślin i sadzonek. Ze względu na swoje właściwości, może być też doskonałym dodatkiem do podłoży dla roślin domowych, w szczególności gatunków wrażliwych na zalanie jak np. kaktusy.

Perlit to znakomity, lekki i trwały materiał, który jednak nie chłonie wody, a więc nie utrzyma jej skutecznie w podłożu. Dlatego z pomocą przychodzi mu w tym wermikulit.

Wermikulit ogrodniczy jako składnik ziemi do kwiatów. Które rośliny go lubią?

Podobnie jak perlit jest naturalnym minerałem, w wyniku obróbki termicznej przybierającym postać beżowych, żółtych lub brunatnych, nieregularnych kryształów lub granulek. Wermikulit w przeciwieństwie do perlitu potrafi kumulować mnóstwo wody, znacznie zwiększając przy tym swoją objętość. Zmagazynowaną wodę w razie potrzeby stopniowo uwalnia do podłoża, zapobiegając jego nadmiernemu przesuszeniu lub zawilgotnieniu, dlatego doskonale sprawdza jako regulator wilgotności gleby.

Wermikulit jest idealnym dodatkiem do podłoży dla roślin, które lubią stabilne warunki wilgotnościowe i są wrażliwe zarówno na zalanie jak i przesuszenie. Ponieważ stymuluje rozwój korzeni i wspomaga kiełkowanie nasion, a do tego jest wolny od zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, może być też doskonałym podłożem do rozmnażania. Wermikulit bywa też wykorzystywany do zimowego przechowywania warzyw i owoców, a także cebulek i bulw kwiatowych.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom