Mączka bazaltowa i popiół drzewny to naturalne nawozy mineralne. Użyźnią ogród, ale nie wszystkie rośliny je lubią. Sprawdź, jak je stosować

Katarzyna Józefowicz
Jednym z naturalnych nawozów mineralnych jest mączka bazaltowa. Można ją przekopać z wierzchnią warstwą ziemi, ale też stosować pod korzenie drzew i krzewów przy sadzeniu. Jest to bezpieczny nawóz, ale nie należy go stosować do roślin, które lubią kwaśną ziemię.
Jednym z naturalnych nawozów mineralnych jest mączka bazaltowa. Można ją przekopać z wierzchnią warstwą ziemi, ale też stosować pod korzenie drzew i krzewów przy sadzeniu. Jest to bezpieczny nawóz, ale nie należy go stosować do roślin, które lubią kwaśną ziemię. kzenon/123rf
Mączka bazaltowa to naturalny nawóz mineralny. Znajduje ona wiele zastosowań w ogrodnictwie. Przede wszystkim stosuje się ją do zasilania gleby w składniki mineralne. Ma jednak zasadowy odczyn, przez co nie nadaje się do wszystkich roślin. Podobnie jest z popiołem drzewnym. Radzimy, jak stosować te naturalne nawozy mineralne i jakie rośliny nimi zasilać, a jakich nie.

Spis treści

Nawożenie w uprawach ogrodniczych jest zabiegiem niezbędnym do utrzymania roślin w dobrej kondycji. Wprawdzie w naturze rośliny nie wymagają dokarmiania, bo doskonale radzą sobie same, osiedlając się na odpowiednich stanowiskach i korzystając z tego, co zgromadziło się w glebie (np. obumarłe resztki roślinne, minerały ze skał).

W grodzie rośliny uprawiamy jednak znacznie bardziej intensywnie, wybierając dla nich miejsca zgodnie z naszymi upodobaniami i zaburzając naturalny obieg materii organicznej w glebie, przez grabienie i usuwanie resztek organicznych (np. opadłe liście, ściętej trawy). Z tego względu gleba szybko się wyjaławia i wymaga dodatkowego wzbogacenia w niezbędne minerały.

Sprawdź: Czym i kiedy nawozić hortensje

Plusy i minusy nawozów sztucznych

Do zasilania roślin ogrodowych zwykle wykorzystujemy sztuczne nawozy mineralne, które szybko działają, mają zbilansowany skład i są wygodne w użyciu. Takie nawozy mają też jednak poważne wady. Łatwo jest je przedawkować, co prowadzi do zniszczenia struktury gleby oraz jej zasolenia, a także zaburza rozwój pożytecznych organizmów glebowych i niszczy rośliny. Sztuczne nawozy użyte w niewłaściwy sposób mogą też prowadzić do kumulowania się w glebie niekorzystnych dla środowiska związków chemicznych, które mogą też skażać wody gruntowe. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do nawożenia roślin naturalnych nawozów mineralnych.

Polecamy:

Naturalne nawozy mineralne

Do najpopularniejszych naturalnych nawozów mineralnych należą węglanowe nawozy wapniowe, zawierające w swoim składzie naturalne wapienie, dolomity lub kredę. Służą one jednak przede wszystkim do podwyższania odczynu gleby, a nie zasilania roślin. Jeśli natomiast chcemy wzbogacić glebę w substancje odżywcze, wykorzystajmy do tego celu mączki nawozowe. Co prawda większość z nich zawiera w swoim składzie niewiele minerałów i może wzbogacić podłoże tylko w wybrane pierwiastki (np. tylko wapno lub wapno i magnez), ale są też takie, które z powodzeniem mogą zastąpić nawozy sztuczne.

Mączka bazaltowa – co to jest

Do naturalnych nawozów, które mogą zastąpić sztuczne, należy przede wszystkim mączka bazaltowa, granulowana lub pylista, która posiada w swoim składzie cały szereg minerałów (m.in. wapń, fosfor, magnez, żelazo, krzemionka) oraz pierwiastki śladowe (np. bor, fluor, molibden, mangan, cynk), niezbędne roślinom do prawidłowego rozwoju. Mączka bazaltowa to pył skalny i rozdrobnione fragmenty skał, będące produktem ubocznym obróbki skał bazaltowych.

Jak stosować mączkę bazaltową w ogrodzie

W ogrodzie mączka bazaltowa może być wykorzystywana jako nawóz ekologiczny, wzbogacający podłoże w minerały i poprawiający jego strukturę oraz właściwości absorpcyjne (dobrze utrzymuje wilgoć). Polecana jest do stosowania na wszystkich rodzajach gleb, zarówno na ciężkich (poprawia ich strukturę) jak i na lekkich (wzbogaca je w związki mineralne) i zasilania upraw wiosną oraz jesienią. Mączka bazaltowa po zastosowaniu nie jest wymywana do głębszych warstw podłoża (nie wnika też do wód gruntowych) i pozostaje całkowicie dostępna dla roślin. Zawarte w niej minerały uwalniają się bardzo powoli, dlatego jej użycie nie niesie ze sobą ryzyka przenawożenia roślin. Mączka nie zawiera azotu, więc może być stosowana także do jesiennego zasilania upraw.
Jako nawóz jest bezpieczna środowiska i może być dodawana do organicznych nawozów naturalnych (np. kompostu). Sprawdza się też jako zaprawa nasienna. Może też posłużyć do stworzenia naturalnej bariery przeciw ślimakom.

Do czego stosować mączkę bazaltową, a do czego nie

Niestety, mączka bazaltowa nie jest nawozem idealnym. Ponieważ wykazuje odczyn zasadowy, nie nadaje się do zasilania roślin kwasolubnych (np. wrzosów, borówek amerykańskich, rododendronów, azalii, hortensji). Sprawdza się natomiast jako nawóz do trawników, bo podwyższając pH podłoża, niszczy mech, będący zmorą muraw. Można go stosować także do roślin, które lubią ziemię o zasadowym lub obojętnym odczynie.

Większość roślin lubi lekko kwaśną ziemię. Ale są też takie, które najlepiej rosną na ziemi zasadowej lub o obojętnym odczynie.

Rośliny z zasadami. Poznaj kwiaty i krzewy, które lubią wapi...

Popiół drzewny – naturalny nawóz

Rodzajem naturalnego nawozu mineralnego może być też popiół drzewny (np. z kominka, ogniska). Jego skład nie jest wprawdzie tak bogaty, jak skład maczki bazaltowej, ale także zawiera wiele minerałów niezbędnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Jego użycie nie grozi przenawożeniem roślin i jest bezpieczne dla środowiska. Można go też pozyskać we własnym zakresie, bez konieczności wizyty w sklepie. Podobnie jak mączka, popiół nie zawiera azotu i posiada zasadowy odczyn pH, więc może być stosowany jesienią, ale nie nadaje się do nawożenia roślin kwasolubnych. Jest natomiast polecany dla tych, które preferują podłoże zasadowe lub zbliżone do obojętnego.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom