Zebrałeś już porzeczki? Teraz zadbaj o krzewy, żeby miały dużo owoców w przyszłym roku. Sprawdź, jak pielęgnować i ciąć porzeczki

Katarzyna Józefowicz
Po zbiorach porzeczki warto przyciąć. Trzeba jednak wiedzieć, że inaczej tnie się czerwone i białe, a inaczej czarne.
Po zbiorach porzeczki warto przyciąć. Trzeba jednak wiedzieć, że inaczej tnie się czerwone i białe, a inaczej czarne. Katarzyna Laszczak
Kiedy porzeczki skończą owocować, nie możemy ich zostawić samym sobie. Latem, po zbiorach trzeba zadbać o krzewy, bo to zapewni nam dobre plony w przyszłym roku. Ważne jest, między innymi przycięcie porzeczek, ale też ochrona przed chorobami. Sprawdź, jak pielęgnować porzeczki po zbiorach.

Spis treści

W polskich ogrodach spotyka się głównie porzeczki czarne, czerwone i białe (białoowocowe odmiany porzeczki czerwonej). Wszystkie mają podobne oczekiwania względem warunków siedliskowych, ale wymagają nieco innej pielęgnacji. Wynika to głównie z różnic związanych z ich rozwojem i plonowaniem.

Polecamy też: Jak zadbać o truskawki, które skończyły owocować. Co zrobić z liśćmi i rozłogami? Sprawdź!

Różnice w pielęgnacji porzeczek czarnych i kolorowych

Porzeczki czarne najlepiej owocują na pędach 1-3-letnich, natomiast porzeczki kolorowe równie dobrze plonują zarówno na pędach 1-3-letnich, jak starszych (5-6-letnich) oraz na krótkopędach, dlatego inaczej się je przycina. W przypadku porzeczek kolorowych główne cięcie przeprowadza się zwykle wczesną wiosną, ale można także wykonać zabieg latem po zbiorach. Z kolei porzeczki czarne poleca się przycinać przede wszystkim latem (po zakończeniu zbiorów).

Cięcie porzeczek czerwonych i białych po zbiorach

Po zakończonym owocowaniu u porzeczek kolorowych (białych i czerwonych) przeprowadza się cięcie sanitarne i prześwietlające, usuwając z krzewów wszystkie pędy połamane, chore, uszkodzone i pokładające się na ziemi oraz pędy 7-letnie i starsze.
Warto też dodatkowo skrócić o 1/2 długości pędy jednoroczne (u krzewów od 3. roku po posadzeniu), co sprzyja tworzeniu się dużej liczby krótkopędów, na których również zawiążą się owoce. Nadmiar pędów jednorocznych, niepotrzebnie zagęszczających koronę, można też całkiem usunąć. W ten sposób przycina się zarówno krzewy prowadzone w formie krzaczastej, jak i piennej, ale u porzeczek piennych trzeba też pamiętać o usunięciu wszystkich dzikich pędów, wyrastających z podkładki poniżej miejsca szczepienia.

Jak przyciąć porzeczki czarne po owocowaniu?

Z kolei u porzeczek czarnych także przeprowadza się cięcie sanitarne latem po zbiorach (usuwanie pędów chorych, uszkodzonych, pokładających się i zdeformowanych), ale też dodatkowo cięcie formujące, polegające na wycięciu wszystkich pędów 4-letnich i starszych. Po cięciu na krzewie powinno pozostać ok. 5-6 pędów jednorocznych, 3-4 dwuletnie oraz 3-4 trzyletnie. Porzeczkom czarnym nie skraca się pędów jednorocznych, ale u roślin szczepionych na pniu należy usunąć dzikie pędy, wyrastajcie z podkładki.

Uwaga na choroby porzeczek

Cięcie nie jest jedynym zabiegiem, jaki powinniśmy przeprowadzić na krzewach porzeczek po zbiorach. Drugą ważną sprawą są zabiegi pielęgnacyjne związane z ochroną roślin. Porzeczki uprawiane w ogrodach są wrażliwe na szereg chorób, głównie pochodzenia grzybowego (m.in. mączniaka amerykańskiego agrestu, opadzinę liści porzeczki, rdzę wejmutkowo-porzeczkową i białą plamistość liści porzeczki), dlatego po zbiorach mogą wymagać oprysków odpowiednimi preparatami ochrony roślin.

Opryski porzeczek przeciw chorobom

Jeśli po dokładnym przyjrzeniu się krzewom stwierdzimy, że choroba nie jest mocno nasilona, a jej objawy są niewielkie, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po preparaty ekologiczne i roślinne (np. ze skrzypu lub czosnku, bądź gotowe preparaty naturalne i ekologiczne przeznaczone do walki z chorobami grzybowymi np. BIO Spray na choroby grzybowe – Compo, Lencare Spray na choroby grzybowe – Agrecol).

Jeśli jednak krzewy są mocno zainfekowane i w wyniku choroby wyraźnie ucierpiały, trzeba wybrać aktualnie polecane do ochrony porzeczek preparaty chemiczne (obecnie może być to np.: Zato 50 WG, Magnicur One-Day, Topas 100 EC).

O czym jeszcze pamiętać, by porzeczki zdrowo rosły i owocowały?

Dodatkowym zabiegiem pomagającym ograniczyć rozwój infekcji jest staranne grabienie i usuwanie spod krzewów wszystkich opadłych liści z objawami choroby, gdyż patogeny mogą w nich zimować, stając się źródłem nowej infekcji w kolejnym sezonie. Jeżeli po zbiorach owoców zaniechamy zabiegów ochronnych, w kolejnym sezonie porzeczki będą owocowały słabiej, a ich owoce będą gorszej jakości. Krzewy staną się też bardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe.

Należy też pamiętać, by krzaki porzeczek zasilić jesienią właściwym nawozem.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom