Zarobki agenta nieruchomości. Jeśli masz predyspozycje, możesz liczyć na kilka zer na koncie każdego miesiąca. Sprawdź, czy się nadajesz

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Aby być dobrym agentem nieruchomości musimy posiadać odpowiednią wiedzę.
Aby być dobrym agentem nieruchomości musimy posiadać odpowiednią wiedzę. unsplash
Ile zarabia agent nieruchomości? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, bo zależy od wielu czynników. Sukces w tej branży nie jest łatwy i wymaga nie tylko niezbędnej wiedzy oraz znajomości lokalnego rynku, ale także odpowiedniej osobowości i predyspozycji. A te nie każdy ma. Jak sprawdzić, czy nadajemy się do tego zawodu i ile można zarobić?

Spis treści

Zarobki agenta nieruchomości zależą m.in. od wiedzy, znajomości rynku i realiów

Aby być dobrym agentem nieruchomości, musimy posiadać odpowiednią wiedzę. Z tego powodu dla początkujących czasami biura organizują szkolenia początkowe. Te czasami są płatne.

Jeśli chodzi o „twardą” wiedzę, to kluczowa okazuje się tutaj znajomość prawa nieruchomości. Gdy przychodzi do nas klient, warto sprawdzić, czy nie chce sprzedać gruntu, domu lub mieszkania, które np. nie jest jego. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli nieruchomość przejął po kimś na zasadzie zasiedzenia lub mieszka w mieszkaniu wykupionym przez swoje dzieci wg prawa dożywocia. Indywidualna sytuacja klienta będzie mieć wpływ na sytuację nieruchomości, to czy można ją sprzedać, jaka będzie jej wartość oraz kto się na jej zakup ewentualnie „skusi”.

Istotna będzie również znajomość lokalnego rynku. To nie tylko wiedza, po ile sprzedają się podobne oferty, jak działa konkurencja, czy znajomość planów zagospodarowania przestrzennego i planowanych okolicznych inwestycji. Dane te są publicznie dostępne i może je sprawdzić każdy. To także utrzymywanie dobrych relacji z urzędnikami. Czasami trzeba „wpaść” i coś załatwić lub wydobyć jakieś informacje z urzędu. Same procedury w poszczególnych urzędach – również bywają różne w zależności od rejonu, w którym pracujemy.

Warto też znać się na tym, jak wygląda proces budowy domu. Wówczas będziemy potrafili opowiedzieć klientowi nie tylko o materiałach, z których zbudowany jest dany dom, ale także o ich eksploatacji, kiedy trzeba będzie je wymienić oraz o konsekwencjach w codziennym użytkowaniu. To pomoże mu w podjęciu lepszej decyzji przed zakupem oraz sprawi, że obdarzy agenta zaufaniem.

Materiały budowlane oraz stosowane instalacje zmieniały się też na przestrzeni lat. Zupełnie inne technologie były wykorzystywane jeszcze w latach 70. XX wieku. Jeżeli instalacja elektryczna jest stara – konieczna będzie jej wymiana. To może znacząco obniżyć wartość takiej nieruchomości. Takie przykłady można mnożyć – na przykładzie okien, ogrzewania lub nawet rur.

Część wiedz dotyczącej polskiego prawa możemy zdobyć, czytając branżowe magazyny lub fachową literaturę, z którą warto być na bieżąco. Zła wiadomość jest taka, że niestety dużej części z tych informacji nie da się nigdzie wyczytać. Nabywa się ich wraz z doświadczeniem. Ponadto trzeba być gotowym na nienormowany czas pracy.

Od czego zależy sukces w pracy jako pośrednik nieruchomości? Chodzi o osobowość

Duże znaczenie, czy odniesiemy sukces w tej branży, zależy także od naszej osobowości. Już w XVI wieku Mikołaj Rej w dziele „Żywot człowieka poczciwego” opisał

  • sangwinika,
  • flegmatyka,
  • choleryka,
  • melancholika.

Profil osobowości niemieckiej firmy „Persolog” wyróżnia osobowość

  • dominującą,
  • inicjatywną,
  • stałą,
  • analityczną (nazywaną również sumienną lub krytyczną).

Natomiast „16personalities”, który jest darmowym testem osobowości wyróżnia takie typy osobowości, jak:

  • architekt,
  • logik,
  • dowódca,
  • dyskutant.

Praca jako doradca lub agent nieruchomości wymaga ciągłego kontaktu z klientem oraz podejmowania inicjatywy. Sprawdzą się tutaj osoby dynamiczne, dowódcze, lubiące kontakt z ludźmi, niebojące się dzwonić do swoich potencjalnych klientów lub urzędników. „Flegmatyk” Mikołaja Reja może mieć problem odnaleźć się w takiej pracy. Podobnie będą miały osoby lubiące nadmierną ostrożność.

Zarobki na rynku nieruchomości. To wpłynie na nasze wynagrodzenie

Wiedza, doświadczenie, osobowość, umiejętności sprzedażowe i obycie na rynku nieruchomości ma wpływ na to, ile nieruchomości uda się pozyskać lub sprzedać w danym miesiącu.

Większość agentów nieruchomości w Polsce zarabia głównie na prowizjach od sprzedaży. Rozliczanie z biurem, na rzecz którego pracujemy, może odbywać się na zasadzie wyłącznie wynagrodzenia prowizyjnego. Jest również możliwość otrzymywania stałej pensji i niższej prowizji.

Formą prawną zazwyczaj jest współpraca B2B lub umowa o pracę.

Jak podają badania statystyczne, mediana miesięcznych zarobków na tym stanowisku wynosi 6230 złotych brutto. Co drugi agent nieruchomości otrzymuje pensję od 4650 do 7470 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych agentów nieruchomości zarabia poniżej 4650 złotych brutto. Wypłata pośrednika może być oczywiście znacznie większa, ale jej wysokość uzależniona jest od ilości transakcji – podaje magazynprzedsiebiorcy.pl.

Natomiast według portalu praca.money.pl mediana wynagrodzeń dla stanowiska Agent nieruchomości wynosi 5 100 zł miesięcznie.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 6 230 PLN brutto. Co drugi agent nieruchomości otrzymuje pensję od 4 650 PLN do 7 470 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych agentów nieruchomości zarabia poniżej 4 650 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 470 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych agentów nieruchomości - wylicza portal wynagrodzenia.pl.

Nawet jeśli będziemy bardzo często jeździć na prezentacje nieruchomości, nie oznacza to, że będziemy bardzo dużo zarabiać. Zarówno kupujący, jak i właściciel nieruchomości zawsze może się jeszcze rozmyślić, a prowizja wypłacana jest od zamkniętej transakcji kupna-sprzedaży.

Nie bez znaczenia jest także koniunktura na rynku nieruchomości.

W 2022 roku nastąpił duży spadek sprzedaży mieszkań, do którego przyczyniły się: wysoka inflacja i znaczące podwyżki stóp procentowych. Z tych samych powodów, a także w związku ze znaczącym wzrostem kosztów budowy, deweloperzy mieszkaniowi ograniczyli w tym czasie nowe inwestycje. Znalazło to odzwierciedlenie w charakterze prowadzonych rekrutacji – czytamy w raporcie „Przegląd Wynagrodzeń i trendów na rynku pracy 2023”.

Problematyczne może być już samo przeliczenie wynagrodzenia na zwykłe miesięczne pensje. Zdarza się, że doradcy nieruchomości przez kilka miesięcy nic nie sprzedadzą, a potem w jednym miesiącu mogą zamknąć sprzedaż np. czterech nieruchomości z prowizją 10 000 zł każdy. Najlepsi sprzedają od 4 do 8 nieruchomości każdego miesiąca. Prowizja to zwykle do 2 do 4 proc. wartości nieruchomości. Stąd łatwo policzyć, że niektórzy mogą zarabiać nawet kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jednak to zawód nie dla każdego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom