Zarabiasz na wynajmie mieszkania? Przygotuj się na zmiany w podatkach. Na co zwrócić uwagę w umowie najmu?

OPRAC.:
Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Od 2023 r. osoby, które zarabiają na wynajmie mieszkań, a nie prowadzą działalności gospodarczej, będzie obowiązywał ryczałt.
Od 2023 r. osoby, które zarabiają na wynajmie mieszkań, a nie prowadzą działalności gospodarczej, będzie obowiązywał ryczałt. Chainarong Prasertthai/GettyImages
Osoby zarabiające na wynajmowaniu mieszkań czy domów od nowego roku czekają spore zmiany. Część powinna przyspieszyć remonty i przejrzeć umowy – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”. Jakie zasady będą obowiązywały osoby, które wynajmują mieszkanie, ale nie prowadzą firmy, a jakie przedsiębiorców? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jak zauważa dziennik, przez ostatnie lata inwestowanie w mieszkania i domy na wynajem było dla wielu Polaków dobrą formą lokowania kapitału. „Podatników czeka jednak spora rewolucja, bo ustawodawca zdecydował się na zmianę zasad opodatkowania najmu. Rok 2022 to okres przejściowy i warto ten czas dobrze wykorzystać” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Nowe przepisy dotyczące najmu obowiązują od początku roku

Jak przypomina w „Rz” Michał Dec, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, zasadniczo nowe przepisy dotyczące najmu zaczęły obowiązywać już z początkiem tego roku. Ale regulacje przejściowe umożliwiają podatnikom kontynuowanie rozliczeń na zasadach z 2021 r.

– Jedną z ważniejszych modyfikacji jest jednak to, że od 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu lokali i budynków mieszkalnych przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dla nich nie będzie już możliwości wyboru innej formy opodatkowania – podkreśla Michał Dec.

W tym przypadku zryczałtowany PIT do kwoty 100 tys. zł wynosi 8,5 proc. i 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad limit 100 tys. zł – wskazano w „Rz”.

Nie prowadzisz firmy? Sprawdź umowę najmu

Okazuje się, że warto sprawdzić umowę najmu, ponieważ powinny w niej być wyodrębnione niektóre wydatki.

– Ponieważ od nowego roku dla osób, które nie mają firmy, ryczałt będzie już jedyną obowiązkową formą opodatkowania, warto lepiej przyjrzeć się obowiązującym umowom najmu. Może się bowiem okazać, że nie zostały w nich wyodrębnione wydatki, które najemca jest zobowiązany zwrócić wynajmującym. A takie świadczenia nie podlegają opodatkowaniu w ryczałcie. Chodzi zwłaszcza o opłaty za media – rekomenduje ekspert.

Nie czekaj, jeśli planujesz remont wynajmowanego mieszkania

Dodano, że osoby, które obecnie do rozliczania najmu stosują zasady ogólne, a mają jakieś plany odświeżenia czy remontu, powinny zastanowić się, czy nie warto przyspieszyć ich realizacji.

W ocenie Michała Deca, jeśli podatnik ma środki, to warto, żeby takie prace przeprowadzić jeszcze w tym roku. Chodzi o rozliczających PIT od najmu na zasadach ogólnych. Cechą charakterystyczną ryczałtu jest bowiem to, że w ogóle nie ma przy nim możliwości rozliczania kosztów – czytamy.

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Ile można i warto wydać na remont mieszkania?

Wydatki na odświeżenie czy remont nie powinny być jednak zbyt wysokie. Przede wszystkim lepiej, żeby nie były wyższe od dochodów z samego najmu, bo w przyszłym roku i tak nie będzie już możliwości odliczania strat przez wynajmujących w ramach przychodów z najmu – tłumaczy w „Rz” Michał Dec.

Wynajmujesz mieszkanie, ale prowadzisz firmę? Nie musisz korzystać z ryczałtu

Jak podano, nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które czerpią zyski z najmu i prowadzą działalność. Dla nich ryczałt nie będzie obowiązkową formą opodatkowania. Przedsiębiorcy nadal będą mogli wybrać ryczałt, ale też rozliczanie się PIT według skali podatkowej czy podatek liniowy. Jest jednak pewno ograniczenie. „Przedsiębiorcy nie będą jednak mieli już prawa do amortyzacji lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w ramach działalności” – zastrzega Michał Dec. Ekspert zauważa, że mimo braku amortyzacji lokali mieszkalnych od przyszłego roku działalność może się niektórym opłacać.

– Chodzi o osoby, których firma oprócz najmu zajmuje się też inną aktywnością, bo w takim przypadku wydatki związane z nieruchomością będą mogły być rozliczane w ramach bieżącej działalności z dochodami z innego tytułu. Dlatego osoby, które już prowadzą firmę, a do tej pory najem rozliczały osobno, mogą rozważyć, czy nie rozszerzyć jej o najem. Pozwoli to na rozliczenie wydatków związanych z najmem w ramach dochodów z głównej działalności – tłumaczy Michał Dec.

(PAP)

aop/ amac/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom