Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku

Jacek Szydłowski, Home Broker
Budowa mieszkaniaKupując mieszkanie od dewelopera warto wynająć fachowca, który dokładnie sprawdzi jakość wykonania.
Budowa mieszkaniaKupując mieszkanie od dewelopera warto wynająć fachowca, który dokładnie sprawdzi jakość wykonania. Maciej Kaczanowski
Wybór mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wieloma zagrożeniami. Warto zrobić wszystko, by je zminimalizować. Proces wyboru nowego mieszkania powinniśmy rozpocząć od ogólnej decyzji o jego lokalizacji.

Nie każdego stać na mieszkanie w cichej i zielonej dzielnicy, wiele osób musi szukać inwestycji zlokalizowanych w peryferyjnych dzielnicach miasta.

Warto zobaczyć oferty: Mieszkania na sprzedaż – rynek pierwotny

– W okolicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu – radzi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. – Informacji takich szukajmy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli nam ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie drogi ekspresowej, torów kolejowych, spalarni śmieci, czy innych obiektów, które mogą utrudniać codzienne życie.

Teoretycznie, zgodnie z ustawą deweloperską, to firma sprzedająca mieszkania ma obowiązek poinformować klientów o ewentualnych niedogodnościach, które mogą pojawić się w promieniu kilometra od nieruchomości. Takie informacje muszą znaleźć się w tzw. prospekcie informacyjnym. Na wszelki wypadek warto jednak samodzielnie zorientować się w sytuacji.

– Bardzo ważny jest wybór samego dewelopera i konkretnego osiedla – dodaje Krasoń. – Trzeba sprawdzić sytuację finansową firmy oraz jej dotychczasowe inwestycje. Chodzi nie tylko o ich jakość, ale i terminowość realizacji.

Pomocy możemy szukać w internecie, gdzie na forach mieszkańcy poszczególnych osiedli wymieniają się spostrzeżeniami na temat dewelopera i jego rzetelności. Pamiętajmy jednak, że w internecie każdy może napisać co chce, więc warto poważniejsze zarzuty zawsze zweryfikować.

Mieszkania wprowadzane do sprzedaży po wejściu w życie ustawy deweloperskiej muszą mieć prowadzony rachunek powierniczy. To oznacza, że pieniądze klientów nie trafiają bezpośrednio na rachunek dewelopera, a właśnie na ten specjalny rodzaj konta, z którego bank przelewa środki deweloperowi. Robi to w miarę realizowania kolejnych etapów inwestycji.

– Dzięki temu w przypadku bankructwa dewelopera przed ukończeniem budowy, klienci mogą odzyskać swoje środki – wyjaśnia Krasoń. – Warto więc zwrócić uwagę na to, czy kupowane mieszkanie ma taki rachunek, bo oznacza to znaczne zwiększenie bezpieczeństwa nabywcy.

Kolejny krok to wybór konkretnego mieszkania i podpisanie umowy z deweloperem. Trzeba w niej zawrzeć jak najwięcej informacji o inwestycji i mieszkaniu.

– Opowieści czy wizualizacje na ulotkach mogą być tylko uzupełnieniem konkretów zapisanych w umowie – dodaje Krasoń. – Powinny one obejmować kwestie m.in. drogi dojazdowej, garażu i wjazdu do niego, klatek, tarasów, podwórka, placu zabaw, tzw. „małej architektury" itd.

Warto przeczytać: O czym pamiętać przy zakupie mieszkania 

Niektórzy deweloperzy oprócz opisów w załącznikach dołączają nawet plany tego, jak np. ma być zagospodarowana przestrzeń wspólna nieruchomości – to bardzo dobry zwyczaj. W umowie powinno też zawrzeć się szczegółowe informacje dotyczące wykończenia mieszkania, sposobu pomiaru jego powierzchni oraz schematy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zapisy w umowie deweloperskiej (zawieranej zawsze w formie aktu notarialnego) są podstawą do dochodzenia praw w sądzie. Ulotka reklamowa z wizualizacją osiedla – nie jest.

Bardzo ważny jest również termin ukończenia inwestycji oraz data przeniesienia prawa własności do mieszkania na kupującego. Im bardziej szczegółowe informacje będą zawarte w umowie, tym lepiej zabezpieczone będą nasze interesy. Ważne też zamieścić w umowie wskazówki, co do odstąpienia od niej przez obie strony.

Ostatnim punktem w procesie zakupu mieszkania od dewelopera jest odbiór mieszkania. Ten składa się z dwóch kroków: odbioru technicznego (gdy sprawdzamy wykonanie nieruchomości) i odbioru lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy lokatorowi).

– Pierwszy etap wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, najlepiej zatrudnić do niego fachowca – radzi Krasoń.

To koszt 200–300 zł. Warto poświęcić taką kwotę. Przeciętny kupujący nie ma bowiem dostatecznej wiedzy, by ocenić jakość wykonania lokalu i zgodność wszystkich jego parametrów z umową.

Zanim kupisz mieszkanie od dewelopera pamiętaj o:

  • rachunku powierniczym,
  • sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego,
  • zweryfikowaniu rzetelności dewelopera,
  • dobrej umowie deweloperskiej,
  • osobistej wizycie na budowie wybranej przez Ciebie inwestycji.

Przeczytaj również: Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nowego mieszkania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom