Za utrzymanie domu płacimy jak na Zachodzie, chociaż zarabiamy mniej. Domowy budżet cierpi przez pandemię

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Koszty utrzymania wzrosły podczas pandemii, m.in. z powodu remontów oraz rosnących kosztów energii elektrycznej.
Koszty utrzymania wzrosły podczas pandemii, m.in. z powodu remontów oraz rosnących kosztów energii elektrycznej. 123RF.com
Aż 25 proc. kwoty, którą co miesiąc wydajemy, to koszt utrzymania i wyposażenia domu. To jeden z gorszych wyników w Europie.

Za utrzymanie domu płacimy dziś więcej niż przed pandemią. Jak podaje Eurostat, wydajemy na ten cel prawie tyle, co Belgowie i Holendrzy, a do tego więcej niż m.in. Francuzi i Włosi, choć zarabiamy mniej niż mieszkańcy tych państw. Wydatki takie jak czynsz najmu, opłaty na rzecz spółdzielni, media, wywóz odpadów oraz remonty pochłaniają co czwartą złotówkę znikającą z naszego portfela.

Utrzymanie domu droższe przez pandemię

Eksperci HRE Investments przyjrzeli się danym Eurostatu za rok 2020. Okazuje się, że przed pandemią koszty utrzymania mieszkania czy domu utrzymywały się w Polsce na dość stabilnym poziomie, jednak w ubiegłym roku gwałtownie poszły w górę. Przeciętna rodzina wydaje dziś na ten cel już ponad 1000 zł miesięcznie. Można wskazać kilka przyczyn tej zmiany:

  • wzrost cen energii elektrycznej,
  • wzrost opłat za wywóz śmieci,
  • droższe usługi kanalizacyjne i dostarczanie wody,
  • droższe usługi związane z prowadzeniem domu,
  • przeprowadzane podczas lockdownów remonty i zmiany aranżacji mieszkań.
koszty utrzymania domu mieszkania
Udział kosztów utrzymania domu w ogólnych wydatkach w Polsce i w Europie. HRE Investments

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na koszty remontów, które według ekspertów wzrosły w czasie pandemii nawet o kilkanaście procent. Zainteresowanie usługami remontowymi od miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie, a do fachowców ustawiają się kilkumiesięczne kolejki.

Koszty utrzymania jak na Zachodzie

Jak podaje Eurostat, pod względem kosztów utrzymania mieszkania czy domu Polacy znaleźli się w gronie europejskich „bogaczy”. W krajach takich jak Finlandia, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Dania i Polska kwoty wydawane na utrzymanie i wyposażenie domu stanowią od 25 do 32 proc. wszystkich wydatków. Ten ostatni, najwyższy wynik odnotowano w Niemczech.

Co ciekawe, w różnych krajach można wskazać różne przyczyny wysokich opłat. Przykładowo w krajach południa Europy wyjątkowo duże są koszty energii. Z kolei w bogatszych krajach zachodnich takich jak Finlandia, Dania czy Niemcy bardzo drogi jest najem (a trzeba pamiętać, że mieszkania wynajmuje tam większa część społeczeństwa niż w Polsce).

koszty utrzymania domu mieszkania
Udział kosztów utrzymania domu w ogólnych wydatkach w poszczególnych krajach. HRE Investments

Wyjątkowo niskimi kosztami utrzymania mieszkania czy domu mogą pochwalić się Grecja i Cypr (mniej niż 15 proc. ogółu wydatków). To w dużej mierze zasługa ciepłego klimatu, który pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. W obu krajach dość rzadko przeprowadza się też remonty.

[QUIZ] Czy potrafisz inwestować w nieruchomości

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom