Yin-yang w kuchni czyli dieta makrobiotyczna

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Makrobiotyka stawia na naturalne produktyRośliny strączkowe odgrywają bardzo ważną rolę w diecie makrobiotycznej. Określenie makrobiotyka wywodzi się z języka greckiego („makrobios”) i oznacza „wielkie życie”.
Makrobiotyka stawia na naturalne produktyRośliny strączkowe odgrywają bardzo ważną rolę w diecie makrobiotycznej. Określenie makrobiotyka wywodzi się z języka greckiego („makrobios”) i oznacza „wielkie życie”. morguefile.com
Dieta makrobiotyczna obecna jest w Polce od wielu lat, ale ciągle znajduje się na marginesie zainteresowania wielu „szefów kuchni". Tymczasem uznawana jest za dietę zdrową, pozwalającą schudnąć, obniżyć poziom cholesterolu, ale przy tym – dość wymagającą.

Samo „makrobios" to zwrot pochodzący z języka greckiego, używał go już Hipokrates. Dieta makrobiotyczna przywędrowała jednak do Europy i Polski z Japonii, gdzie jej metodologię opracował George Oshawa. Po raz pierwszy w Polsce o diecie makrobiotycznej zaczęto mówić w czasach hippisów, zainteresowanych kulturą Wschodu. W siermiężnej rzeczywistości PRL dieta ta jednak nie mogła trafić na podatny grunt. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło.

O co chodzi w makrobiotyce?

Makrobiotyka głosi tezę, że człowiek jest częścią natury, a przez to, co i jak je, może zachować harmonię w kontaktach ze środowiskiem, zadbać o własne zdrowie i długowieczność. Co do zasady makrobiotyka dzieli pożywienie na część żeńską (yin) i męską (yang). Tylko zrównoważone proporcje yin i yang w diecie pozwalają zachować dobre samopoczucie na długie lata. Każda choroba według makrobiotyki, to zakłócenie idealnego stanu, którym jest równowaga sił yin i yang. Makrobiotyka mówi o tym, że nie należy się przejadać, a pić tylko wtedy, gdy organizm się tego domaga. Surowizny powinny stanowić około 1/4, 1/3 dziennego pożywienia, reszta produktów powinna być gotowana na parze lub w szybkowarach.

Warto przeczytać: Gotowanie na parze. Jak gotować w parowarze i kombiwarze?

Wykluczone jest przygotowywanie jedzenia w mikrofalówkach. Ważne jest jednak nie tylko to co się je, ale również to, by prowadzić zdrowy tryb życia.

Zasady makrobiotyki, a kuchenne realia

W kuchni makrobiotycznej wykorzystuje się pełne, niełuskane ziarna, świeże warzywa, rośliny strączkowe, ryby i skorupiaki, a tylko w wyjątkowych sytuacjach mięso. Istotne jest regularne spożywanie niewielkich posiłków i długie ich przeżuwanie (bo proces trawienia rozpoczyna już ślina w jamie ustnej), każdy kęs nawet kilkadziesiąt razy. Z diety wykluczone są jajka i mleko, a także produkty przetworzone, jak choćby biała mąka czy biały cukier, a także konserwy i produkty po rafinacji. Nie ucieszą się miłośnicy kawy i herbaty oraz alkoholu, które również „wypadają" z diety. Istotne jest nie tylko to, co się je, ale i w jaki sposób pożywienie się przygotowuje. Makrobiotyka minimalizuje wpływ obróbki termicznej (bo im dłużej potrawy są gotowane, tym bardziej są yang – nabierają więc wyrazu, agresywności i ciepła jak głosi makrobiotyka).

W diecie makrobiotycznej, to co jemy, powinno być różne, w zależności od pory roku. Kiełki są najlepsze na wiosnę.
W diecie makrobiotycznej, to co jemy, powinno być różne, w zależności od pory roku. Kiełki są najlepsze na wiosnę. Fot. wjarek (123RF)

 Poznaj równieżKuchnię Pięciu Przemian

Jeden z propagatorów makrobiotyki, Michio Kushi, uczeń George Oshawy opracował zalecenia makrobiotyczne dla mieszkańców stref klimatycznych z czterema porami roku. Według niego idealna dieta powinna składać się z kilku elementów:

  • w połowie z ziaren zbóż (koniecznie pełnych), a na stołach co dzień gościć powinny gryka, pszenica, kukurydza, jęczmień, żyto, proso oraz ryż (który wszak zbożem nie jest). Dietę urozmaicić można grubymi kaszami czy płatkami bez cukru.
  • kolejne 20–30 procent zawartości diety to warzywa i owoce, z przewagą tych pierwszych. Szczególnie mile widziany jest brokuł, kalafior, kapusta, dynia, rzepa, z kolei pomidory, ziemniaki i papryka powinny znaleźć się na marginesie diety.
  • ważną rolę w makrobiotyce odgrywają zupy, które mają nie tylko odżywiać, ale i nawadniać organizm. Te powinno spożywać się dwa razy dziennie, przez co składniki użyte do ich przygotowania stanowią 5–10 procent zawartości diety.
  • zalecenia makrobiotyki mówią o tym, że kolejne 5–10 procent diety powinno przypaść na rośliny strączkowe (groch, soczewica, soja, ciecierzyca) i tzw. morskie warzywa, o które jednak w polskich realiach dość trudno (na przykład wodorosty nori).
  • okazjonalnie dietę wzbogacić można w „białe" ryby (jak pstrąg czy dorsz, ale już nie na przykład tuńczyk czy łosoś), nasiona oraz orzechy.

Co pić (poza zupami) skoro kawa i herbata w makrobiotyce są niezalecane? Opcji wbrew pozorom nie brakuje – do wyboru jest herbata zielona i czerwona, kawa zbożowa, a także wody źródlane i mineralne (niesłodzone), od czasu do czasu, zwłaszcza latem, naturalne soki.

Czy makrobiotyka prowadzi do zdrowia?

Specjaliści oceniają dietę makrobiotyczną jako zdrową, ale bardzo wymagającą. Odpowiednio prowadzona, z umiejętnie przygotowywanymi posiłkami, makrobiotyka potrafi zapewnić organizmowi wszystkie składniki żywieniowe. Makrobiotyka jest dietą, która dobrze służy osobom, które zagrożone są chorobami wieńcowymi (niski cholesterol) czy nowotworowymi (potężne ilości antyoksydantów w diecie) oraz chcącymi schudnąć. Trzeba jednak uważać na mogące się pojawić potencjalne niedobory białka, a także witamin z grupy B, w tym witaminy B12. Warto jednak pamiętać, że dieta w makrobiotyce to tylko jeden z elementów harmonijnego życia w zgodzie ze środowiskiem, a samo pojęcie i filozofia makrobiotyki wykracza daleko poza to, co ląduje na talerzu. 

 Warto przeczytaćNajprawdopodobniej cierpisz na niedobór witaminy B12

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom