Spis treści
Nalewka z wiśni: jak przygotować owoce?
Wiśnie musisz dokładnie oczyścić przed przetwarzaniem. Najłatwiej to zrobisz, gdy umieścisz owoce w dużym naczyniu z zimną wodą i dodasz łyżeczkę sody oczyszczonej. Po umyciu wiśni w tym roztworze, dokładnie je wypłucz pod kranem. Pamiętaj, żeby nie trzymać wiśni zbyt długo w wodzie, aby nie nasiąkły. Następnie usuń z owoców listki oraz ogonki. Jeśli przepis tego wymaga, warto teraz wydrylować wiśnie. Możesz to zrobić przy pomocy drylownicy lub słomki do napojów. Wystarczy, że umieścisz słomkę w miejscu po ogonku i mocno naciśniesz – pestka powinna łatwo wyjść. Możesz także usunąć pestki, nacinając każdy owoc ostrym nożykiem.
Zanim zaczniesz przygotowywać domowe przetwory z wiśni, koniecznie sprawdź ich smak. Umyj owoce bezpośrednio przed ich przetwarzaniem. Ogonki usuń dopiero po oczyszczeniu owoców, ponieważ ich obecność zapobiega wypływaniu soku z wiśni podczas ich mycia.
Wyśmienita wiśniówka. Co jest potrzebne na nalewkę z wiśni?
Nalewka z wiśni świetnie sprawdzi się w długie jesienno-zimowe wieczory. Możemy raczyć nią dorosłych gości i stosować jako trunek prozdrowotny. Ten domowy napój alkoholowy spożywany w niewielkich ilościach pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawia krążenie i wspiera pracę serca. Sprawdź, jak łatwo możesz zrobić w domu aromatyczną wiśniówkę.
Nalewka z wiśni - składniki:
ok. 2 kg wiśni,
1 litr spirytusu 95 proc.,
1 litr wódki,
550 g cukru.
Jeśli już masz wszystkie potrzebne składniki i trochę wolnego czasu, zrobienie domowej nalewki z wiśni powinno być dla ciebie relaksującym i satysfakcjonującym doświadczeniem.
Jak zrobić nalewkę z wiśni? Nalewka wiśniowa: przepis krok po kroku
Przygotowanie nalewki wiśniowej wcale nie jest trudne i nawet laik bez problemu sobie poradzi. Jej niezwykły aromat i niepowtarzalny smak idealnie komponuje się z wieloma deserami, więc świetnie się sprawdzi na rodzinnym przyjęciu i warto mieć ją w domowym kredensie. Zrobienie wiśniówki w domu wymaga jednak trochę cierpliwości. Większość czasu poświęcasz na przygotowanie owoców i czekanie, aż nalewka dojrzeje. Cierpliwość jest kluczowa, ponieważ nalewka z wiśni nabiera najlepszego smaku po kilku miesiącach leżakowania. Sam proces jest prosty i można go podzielić na kilka etapów.
Nalewki z wiśni – przepis krok po kroku:
Przygotowanie wiśni: Dokładnie umyj, usuń ogonki i wydryluj wiśnie. Umieść je w dużym szklanym słoju.
Dodanie spirytusu: Zalej wiśnie spirytusem, zakręć słój i odstaw naczynie na minimum 2-3 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce.
Maceracja: Regularnie potrząsaj słojem, aby owoce dobrze wymieszały się z alkoholem. Otwieraj słój na moment co dwa dni, aby wypuścić nagromadzony gaz.
Odsączanie płynu: Po kilku tygodniach starannie odsącz płyn i przelej go do umytego i wyparzonego naczynia szklanego, a następnie szczelnie je zamknij.
Dodanie cukru i wódki: Do słoja z wiśniami dodaj cukier i zalej owoce wódką. Mocno potrząśnij naczyniem i ponownie odstaw je w ciemne i ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie.
Przecedzanie: Przecedź wiśnie za pomocą bibuły filtracyjnej lub gazy.
Mieszanie alkoholi: Pozyskany alkohol przelej do naczynia z nalewką, którą uzyskałeś wcześniej, a całość dokładnie wymieszaj.
Butelkowanie: Gotową nalewkę z wiśni przelej do butelek i mocno zamknij.
Leżakowanie: Butelki z aromatyczną wiśniówką ustaw w ciemnym, chłodnym miejscu. Po kilku tygodniach osoby pełnoletnie mogą już testować aromatyczną nalewkę z wiśni.
Gotowe! Teraz możesz cieszyć się swoją domową nalewką z wiśni.
To też może cię zainteresować: Najlepsze przetwory z cukinii na zimę. Te przepisy musisz znać. Cukinia w słoikach: sałatka, sos słodko-kwaśny, dżem i marynata na ostro
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?