Wynajmu mieszkań w blokach turystom nie można zakazać. Tak uznał Sąd Najwyższy. Chodzi o najem krótkoterminowy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkanie w bloku wynajmowane turystom potrafi być bardzo uciążliwe dla sąsiadów.
Mieszkanie w bloku wynajmowane turystom potrafi być bardzo uciążliwe dla sąsiadów. 123RF.com
Wspólnoty mieszkaniowe nie mogą zabronić wynajmu mieszkań w budynku turystom – uznał Sąd Najwyższy. Choć takie sąsiedztwo bywa bardzo uciążliwe dla innych osób w budynku, od strony prawnej wspólnoty są bezsilne. Żeby rozwiązać problem, konieczna jest ustawa regulująca tę kwestię.

Wynajem mieszkań turystom męczy sąsiadów

Sprawę opisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o coraz częstsze sytuacje, gdy właściciel mieszkania w bloku postanawia wynajmować je krótkoterminowo gościom. To popularna forma zarabiania w miejscowościach turystycznych, a także w największych miastach, jednak jest ona bardzo uciążliwa dla sąsiadów. Goście nie zawsze przestrzegają ciszy nocnej, a do tego często nie dbają o przestrzenie wspólne budynku.

– Turyści (...) częstokroć nie okazują troski o estetykę tych miejsc, pozostawiając śmieci – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego. – Mając klucz do bramy, ewentualnie kod dostępu do klatki schodowej, często wracają do miejsc zakwaterowania o późnych porach lub urządzają w nich głośne spotkania.

Warto dodać, że podobny problem coraz częściej występuje na osiedlach domów jednorodzinnych. Wystarczy, że jeden z sąsiadów przekształci swój budynek w nieformalny hotel robotniczy.

– To bardzo trudne przypadki – tłumaczy „Rzeczpospolitej” mec. Bogdan Dąbrowski z Urzędu Miasta w Poznaniu. – Ciężko jest cokolwiek udowodnić. Prawo nie zabrania właścicielom domów jednorodzinnych posiadania pięciu czy dziesięciu łazienek. Mogą też dzielić dom na tyle pokoi, ile chcą, i stawiać dowolną liczbę łóżek.

Sąd Najwyższy: wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać najmu

W 2016 r. jedna ze wspólnot mieszkaniowych w pewnej miejscowości turystycznej uznała, że miarka się przebrała. Podjęto uchwałę, która zabraniała najmu krótkoterminowego w budynku. Uchwała została jednak zaskarżona przez jednego z właścicieli mieszkań, który uznał, że ograniczono mu swobodę korzystania z własnego lokalu.

Po długiej sądowej batalii sprawa trafiła w końcu przed Sąd Najwyższy. Sędziowie uznali, że wspólnoty nie mają prawa zakazywać najmu krótkoterminowego, bo w ten sposób przekraczają swoje kompetencje. Zgodnie z przepisami taki zakaz mógłby wprowadzić jedynie Sejm, uchwalając odpowiednią ustawę. Na razie nie są jednak prowadzone żadne prace nad tego typu aktem prawnym.

– Skoro celem powołania wspólnoty jest zarząd nieruchomością wspólną, nie może ona wykraczać poza ustawowe uprawnienia (...) i przypisywać sobie kompetencji do krępowania właściciela odrębnego lokalu i określania w jaki sposób – zdaniem większości – może on wykorzystywać swój lokal – podsumowują swoje stanowisko sędziowie SN.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie