Wynajmij kawalerkę. To atrakcyjne miejsce zamieszkania

Ewa Wieczorska
Wynająć kawalerkę - gdzie największy wybór i najtaniej?Wynajmij kawalerkę. To atrakcyjne miejsce zamieszkania
Wynająć kawalerkę - gdzie największy wybór i najtaniej?Wynajmij kawalerkę. To atrakcyjne miejsce zamieszkania Fotolia
Kawalerki są jednymi z najczęściej i najchętniej wynajmowanych typów mieszkań. Cieszą się one popularnością wśród studentów, osób pracujących, nierzadko także wśród par.

Samodzielne kawalerki są dla wynajmujących atrakcyjnym miejscem zamieszkania, zarówno ze względu na stosunkowo niskie koszty wynajmu jaki i ich utrzymania. Z uwagi na ich niewielką ilość w odniesieniu do całości dostępnej oferty, niektórzy deweloperzy decydują się na uwzględnienie tego typu lokali w swoich projektach.

Zobacz również: Dostępność mieszkań na rynku wtórnym przestała rosnąć 

Analitycy Działu Badań i Analiz z firmy Emmerson Realty dokonali zestawienia dzielnic w Warszawie oraz Krakowie o największej podaży kawalerek na rynku wynajmu mieszkań. W analizie pominięto obszary, w których ich liczba ofert nie przekraczała 50 lokali. 

Warszawski rynek wynajmu posiada indywidualne cechy, które nie występują często na innych rynkach mieszkaniowych. Jedną z nich jest niski odsetek mieszkań jednopokojowych wśród dostępnych do wynajęcia lokali - w całym mieście odpowiadają one średnio jedynie za 8% oferty.

Największy udział w liczbie kawalerek w Warszawie mają dzielnice, na których obszarze zlokalizowanych jest jednocześnie najwięcej mieszkań na wynajem. Pozycję lidera pod względem liczebności lokali 1-pokojowych zajmuje Śródmieście. Lokale w tej dzielnicy składają się łącznie 1/3 dostępnych na wynajem kawalerek w Warszawie. Kolejny w tym zestawieniu jest Mokotów, posiadający 17% udziału wśród wszystkich lokali jednopokojowych. Ostatnie miejsce na podium zajmują trzy dzielnice. Łączna liczba dostępnych na Woli, Ursynowie oraz Pradze-Południe kawalerek odpowiada za mniej niż 10% wszystkich jednopokojowych mieszkań do wynajęcia w stolicy.

Czytaj też: Negocjuj przy kupnie mieszkania, dzięki temu zarobisz na wakacje 

Warto również zauważyć odległą w zestawieniu pozycje osiedla Wilanów. Pod względem wielkości całej oferty mieszkań przeznaczonych na wynajem znajduje się on na szóstym miejscu, w przypadku liczby kawalerek zajmuje jednak odległą pozycję. Mieszkania o takim kryterium stanowią tutaj tylko 2% oferty. 

Biorąc pod uwagę kryterium cenowe, średni miesięczny koszt wynajmu wynosi najwięcej we wspomnianym Śródmieściu. Za miesiąc mieszkania w kawalerce należy zapłacić niewiele poniżej 2 tys. złotych. Niewiele mniej należy zapłacić w dzielnicach Mokotów oraz Ochota. Najmujący w tych lokalizacjach kawalerkę musi liczyć się z kosztem wynoszącym kolejno 1 849 złotych za miesiąc i 1 755 złotych za miesiąc. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż wymienione części miasta wciąż pojawiają się w rankingach najdroższych dzielnic Warszawy. Szukając najtańszych mieszkań 1-pokojowych należy przyjrzeć się ofercie Białołęki, Targówka oraz Pragi-Północ. Oferta w tych częściach miasta nie daje jednak dużego wyboru potencjalnym klientom.

Drugim miastem w Polsce pod względem liczby dostępnych mieszkań na wynajem jest Kraków. W przeciwieństwie do Warszawy, odsetek kawalerek w odniesieniu do całości jest stosunkowo wysoki i wynosi on 19%.

To też cię zainteresuje: Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach Polski 

Pierwsze miejsce pod względem liczby dostępnych kawalerek w Krakowie zajmuje Krowodrza. Lokale o takim kryterium stanowią 27% dostępnej w mieście oferty. Duży wybór będą miały również osoby chcące znaleźć mieszkanie jednopokojowe w centrum, a konkretnie wśród zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta. Co piąta kawalerka w mieście znajduje się w tym obszarze. Kolejne miejsce w rankingu objęło Podgórze, na którego terenie jest 18% kawalerek w Krakowie. Ich średnia cena zbliżona jest do 1,2 tys. złotych za miesiąc.

Najdroższe mieszkania jednopokojowe zlokalizowane są na Starym Mieście, Kazimierzu oraz na osiedlu Grzegórzkach. Średnia cena wynajmu w tych częściach Krakowa przekracza 1 450 złotych na miesiąc. Z drugiej strony, najmniej za wynajem kawalerki zapłacimy w Nowej Hucie oraz Olszy. Średni koszt wynosi średnio 1 tys. złotych za miesiąc.

- Pomimo ponad sześciokrotnej różnicy w wielkości oferty mieszkań na wynajem pomiędzy Warszawą, a Krakowem, widoczna jest przewaga Krakowa pod względem odsetek kawalerek wśród wszystkich lokali. W Krakowie ich udział wynosi 18% przy tylko 8% udziale w Warszawie. Na obu rynkach widoczne jest duże zainteresowanie kawalerkami, które są dobrem pożądanym wśród najemców, dlatego tak szybko znikają one na rynku najmu - mówi Przemysław Kotwicki, serwis Otodom.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom