Wybieramy działkę budowlaną. Na co warto zwrócić uwagę?

Anna Chreptowicz
Kupujemy działkę budowlaną. Na co warto zwrócić uwagę?Wybieramy działkę budowlaną. Na co warto zwrócić uwagę?
Kupujemy działkę budowlaną. Na co warto zwrócić uwagę?Wybieramy działkę budowlaną. Na co warto zwrócić uwagę? BL
Budowa wymarzonego domu jednorodzinnego, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu dla nie jednej rodziny. Jednak, zanim postawimy dom, potrzebujemy działki budowlanej. Co warto wiedzieć, by wybrać dobrze i bezpiecznie?

Pierwszym krokiem w kierunku kupna działki budowlanej jest znalezienie odpowiedniej oferty. Można ich szukać w internecie, tak jest najłatwiej, ale niekoniecznie najbezpieczniej. Można też poszukać poprzez biuro nieruchomości. Należy pamiętać o tym, że szukając działki za pośrednictwem agencji, będziemy musieli zapłacić prowizję. Jednak dzięki temu zrzucimy ze swoich barków wiele żmudnych obowiązków, jak ustalanie statusu działki i jej właściciela. - Korzystając z usług biura nieruchomości to na pośrednika zrzucamy obowiązek wybrania dla nas działki tej jedynej, o ściśle określonych kryteriach.

Polecamy: Ogłoszenia – działki budowlane

Jej wielkości, położenia, rejonu miasta, dojazdu. W efekcie usługi biura często mogą być tańsze niż koszty poszukiwania terenu na własną rękę, gdy tracimy czas i paliwo – mówi Marek Białowąs z zielonogórskiego biura ADRES Nieruchomości. – Na dodatek wiele atrakcyjnych zakątków, szukając samodzielnie, możemy przez nieuwagę pominąć. Samo znalezienie działki to dopiero początek procesu kupna. Biuro załatwi za nas wszystkie wymogi formalne, jak sprawdzenie statusu interesującego nas terenu i skompletowanie wymaganych do transakcji dokumentów.

Zanim kupimy działkę co należy sprawdzić?

Przed kupnem działki należy sprawdzić jej stan formalno-prawny. Czy nie jest zadłużona, czy sprzedający posiada prawo własności do sprzedawanego terenu. Najlepiej zobaczyć księgę wieczystą działki, w której znajdziemy najważniejsze informacje. Z księgi wieczystej dowiemy się również, czy działka nie ma żadnych wad, do których należy np. służebność drogi koniecznej, czyli prawo sąsiadów do przejeżdżania i przechodzenia przez nasz przyszły grunt. 

Zobacz również: Jak ubezpieczyć mieszkanie. Poradnik

Warto dowiedzieć się również, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego w najbliższej okolicy, żeby uniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek. Plany można obejrzeć w gminnym wydziale architektury. W planach zagospodarowania przestrzennego dowiemy się również, czy interesująca nas działka ma status działki budowlanej, bo tylko na gruncie o takim statusie można wybudować dom. Jeśli jest inaczej, np. działka ma przeznaczenie rolne, bądź usługowe, nie zbudujemy na niej domu. Zwróćmy uwagę również na to, czy działka nie leży na terenie zalewowym, czy w okolicy nie ma żadnych fabryk, trasy szybkiego ruchu, itp. 

Najlepiej kupować działki w terenie już częściowo zabudowanym. Działki na „dzikim” terenie są najczęściej tańsze, jednak później, gdy trzeba do nich dociągnąć media i za to zapłacić okazuje się, że teren taki kosztuje dużo więcej niż parcele, gdzie w sąsiedztwie już stoją domy. Poza tym działki w szczerym polu szybko staną się jednym wielkim placem budowy pod kolejne domy (dziki i odległy teren w końcu nie tylko dla nas wyda się atrakcyjny). Warto zbadać także grunt, na którym będziemy chcieli zbudować nasz przyszły dom. Działki o nieokreślonym składzie gruntu powinny mieć przeprowadzone badania geotechniczne.

Przed kupnem dobrze jest policzyć także dokładnie, ile wyniosą nas dojazdy z wybudowanego domu do pracy. Gdy mamy jeszcze dzieci, które trzeba w różnych godzinach dowozić do przedszkola, szkoły czy na zajęcia dodatkowe, może się okazać, że koszty paliwa i samochodu staną się poważnym składnikiem domowego budżetu. A właściciele domu większość wolnego czasu będą spędzać za kółkiem.

Nie chcesz budować domu? Zobacz, jakie nieruchomości są na rynku:Domy na sprzedaż

Jaką wielkość działki wybrać?

Jeśli chcemy zbudować niewielki dom, wystarczająca będzie działka już o powierzchni 400 metrów kwadratowych i szerokości 10 metrów. Optymalną powierzchnią pod dom jednorodzinny jest powierzchnia 700 mkw. i 16 m szerokości. Najlepiej wybierać działki w kształcie prostokąta, na nich najłatwiej jest rozplanować budowę. Unikajmy działek o kształcie trójkąta o dużym nachyleniu terenu, ponieważ przysparzają najwięcej trudności w efektywnym wykorzystaniu.

Należy pamiętać także o zachowaniu minimalnych granic działki budowlanej. Przy budowie domu jednorodzinnego, w którym ściany z otworami drzwiowymi lub okiennymi są zwrócone w stronę granicy działki, odległość minimalna wynosi 4 metry. Jeśli mówimy o ścianie bez otworów oraz połacią dachu również bez otworu lub okna dachowego - granica wynosi 3 metry. Wyjątkiem, kiedy budynek może powstać na granicy działki to sytuacja, kiedy jego ściana w całości przylega do ściany budynku sąsiedniego.

M. Białowąs radzi pamiętać o przyszłej wartości nieruchomości. Im dalej od miasta zbudujemy dom, tym mniejsza będzie jego atrakcyjność w oczach potencjalnych kupców gdybyśmy chcieli go sprzedać. A mniej kupców, to i mniejsza wartość budynku. Z dwóch takich samych domów, gdy jeden jest w granicach miasta a drugi np. 20 km od centrum, więcej wart będzie zawsze ten pierwszy.  Nawet jeżeli właściciele wydali tyle samo pieniędzy na budowę.

Radzimy: Czym kierować się wybierając gotowy projekt domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom