Jak ubezpieczyć mieszkanie. Poradnik

redakcja.regiodom, Concordia Ubezpieczenia
Ubezpieczone mieszkanieWiele osób zastanawia się, czy warto ubezpieczyć mieszkanie. O sytuacji, w której ubezpieczenie nieruchomości przydało się mówi Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia: – Pewna studentka Uniwersytetu Ekonomicznego kupiła w 2013 roku mieszkanie na parterze, na terenie nowoczesnego osiedla. Podczas jej nieobecności doszło do włamania. Nieznani sprawcy zniszczyli drzwi, zrabowali kino domowe, konsolę do gier oraz biżuterię – łączna wartość strat wyniosła 15 tysięcy złotych. W ramach posiadanego ubezpieczenia (na sumę 20 tys. zł) studentka otrzymała środki pozwalające na odkupienie utraconych przedmiotów, a także naprawę zniszczonych w wyniku włamania drzwi wejściowych.
Ubezpieczone mieszkanieWiele osób zastanawia się, czy warto ubezpieczyć mieszkanie. O sytuacji, w której ubezpieczenie nieruchomości przydało się mówi Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia: – Pewna studentka Uniwersytetu Ekonomicznego kupiła w 2013 roku mieszkanie na parterze, na terenie nowoczesnego osiedla. Podczas jej nieobecności doszło do włamania. Nieznani sprawcy zniszczyli drzwi, zrabowali kino domowe, konsolę do gier oraz biżuterię – łączna wartość strat wyniosła 15 tysięcy złotych. W ramach posiadanego ubezpieczenia (na sumę 20 tys. zł) studentka otrzymała środki pozwalające na odkupienie utraconych przedmiotów, a także naprawę zniszczonych w wyniku włamania drzwi wejściowych. mk
Zobacz, co trzeba wiedzieć, aby ubezpieczyć mieszkanie, nie tylko przed kradzieżą z włamaniem.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ostatnich latach liczba kradzieży z włamaniem zdecydowanie zmalała – z 364 tys. przestępstw w 2000 roku do 127 tys. w 2012 roku. Niestety tylko nieco ponad 30 procent sprawców odnotowanych kradzieży jest wykrywanych. Dlatego warto ubezpieczać domy i mieszkania. 

W Polsce ubezpieczonych jest ok. 60 procent nieruchomości. To dowód na wciąż niewysoką świadomość ubezpieczeniową Polaków. Niestety przy wyborze ubezpieczenia popełnianie są też błędy. Jak z natłoku ofert wybrać tę, która nie będzie zbyt droga i jednocześnie zapewni skuteczną ochronę mienia w różnych sytuacjach? 

Przed czym może chronić ubezpieczenie nieruchomości?

Rozsądek podpowiada, aby na wypadek włamania ubezpieczyć przede wszystkim te przedmioty, które mogą stanowić cenny i łatwy łup dla złodzieja. Są to w pierwszej kolejności tzw. ruchomości domowe, czyli m.in. sprzęt RTV/AGD, wysokiej klasy sprzęt elektroniczny (laptop, aparat fotograficzny, konsola do gier), a także odzież, biżuteria, monety czy inne przedmioty kolekcjonerskie (obrazy, rzeźby, zegary).

Ubezpieczenie można również chronić stałe elementy wyposażenia domu, czyli stolarkę drzwiową i okienną, zabudowaną szafę, powłoki ścian, instalację telewizyjną, alarmową itp. Elementy te ubezpieczone są nie tyle przed samą kradzieżą, ile na wypadek uszkodzeń spowodowanych przez włamywacza.

Przeczytaj również:Kiedy może się przydać OC mieszkaniowe

Co ważne, do ochrony można też włączyć mienie, które składujemy w garażu, piwnicy lub innych pomieszczeniach gospodarczych – przeważnie są to rowery, grille i kosiarki – a także budowle znajdujące się na zewnątrz budynku, ale będące częścią posesji, jak choćby ogrodzenia czy bramy.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia?

Składka ubezpieczenia zależy przede wszystkim od zakresu ochrony i wysokości sumy ubezpieczenia, które wskaże ubezpieczycielowi właściciel nieruchomości. To on powinien ustalić wartość swojego mienia, które będzie podstawą do wypłaty ewentualnego odszkodowania. W tym kontekście niezależnie od włamania i kradzieży trzeba brać pod uwagę także pożar, dewastację, przepięcia czy zalanie. Takie sytuacje wiążą się zazwyczaj z o wiele większymi stratami, co trzeba wziąć pod uwagę ustalając wysokość sumy ubezpieczenia, która po szkodzie powinna wystarczyć na pokrycie powstałych strat.

Sprawdź: Ogłoszenia – mieszkania na sprzedaż lub skorzystaj z aplikacji Gratki  

Jak obniżyć koszt składki ubezpieczeniowej?

Towarzystwo ubezpieczeń zawsze zwraca uwagę na rodzaj i zakres zabezpieczeń. Dzięki nim, jako że minimalizują ryzyko włamania, można otrzymać od ubezpieczyciela zniżkę i zapłacić mniej. O jakiej ochronie mowa? Przede wszystkim istotne jest to, czy mieszkanie lub dom wyposażone jest w alarm, znajduje się na osiedlu strzeżonym, a także czy posiada atestowane zamki wielozastawkowe, drzwi lub okna o zwiększonej odporności na włamanie. Z kolei rolety czy kraty w oknach przemawiają na korzyść zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych lub mieszkań zlokalizowanych na parterze.
Często doceniany jest też wieloletni staż klienta w jednej firmie i bezszkodowa historia ubezpieczenia. Rezygnacja z płatności w ratach może przynieść kolejny upust, podobnie jak kupno kilku ubezpieczeń w pakiecie (np. OC w życiu prywatnym, NNW, ochrona prawna (OP) oraz ubezpieczenie mieszkania od kilku ryzyk, np. od kradzieży, ognia).

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania?

Każdy ubezpieczyciel określa w ogólnych warunkach ubezpieczenia własną listę wyłączeń odpowiedzialności. Jest to katalog sytuacji, w których firma może nie wypłacić klientowi odszkodowania.

Jeśli właściciel mieszkania nie zamknie drzwi lub zgubi do niego klucze, może mieć trudności z uzyskaniem rekompensaty. Jedną z podstawowych kategorii jest wyłączenie odpowiedzialności za przedmioty służące do prowadzonej działalności gospodarczej. Chociaż niektóre zakłady ubezpieczeń mają w ofercie klauzule rozszerzające zakres ochrony np. o sprzęt elektroniczny, który służy do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zawsze warto poświęcić kilka minut na przeczytanie w umowie części dotyczącej wyłączeń odpowiedzialności. To pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań, gdy szkoda wystąpi, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Pamiętajmy, że zabezpieczenia nieruchomości, które zostały zadeklarowane przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, muszą być sprawne i aktywne w momencie zdarzenia. Jeśli rzeczoznawca ustali po kradzieży, że w mieszkaniu nie działał alarm lub w ogóle go nie ma, a był wskazany w umowie z ubezpieczycielem, to odszkodowania nie otrzymamy.

O likwidacji szkody poinformuj w porę

Właściciel mieszkania musi wiedzieć nie tylko, jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem, ale też co powinien zrobić, gdy wydarzy się szkoda. Sprawne zgłoszenie zdarzenia firmie ubezpieczeniowej pozwala przyspieszyć likwidację szkody i skutecznie doprowadzić ją do końca.

– Czas odgrywa w takich przypadkach olbrzymią rolę. Trzeba bowiem pamiętać, że np. kradzież z włamaniem wiąże się nie tylko z utratą przedmiotów, lecz również np. z całkowitą dewastacją drzwi wejściowych. W takiej sytuacji podstawą jest szybkie działanie, zabezpieczenie mienia przed dalszymi uszkodzeniami. Istotne jest też szybkie zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela, prowadzące do wypłaty odszkodowania i przywrócenia stanu sprzed wystąpienia szkody – wyjaśnia Piotr Adamczyk. 

Dowiedz się:Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny

Po powinieneś zrobić, gdy wystąpi szkoda w ubezpieczonym domu lub mieszkaniu:

  • jeśli jest taka możliwość, zabezpiecz majątek przed dalszym zniszczeniem;
  • niezwłocznie powiadom towarzystwo ubezpieczeń o zdarzeniu;
  • zbierz niezbędną dokumentację, która pozwoli sprawnie przeprowadzić proces likwidacji szkody (zrób zdjęcia, poszukaj polisę, a gdy doszło do włamania – zawiadomić policję i dołącz do dokumentów informację o tym zawiadomieniu);
  • umów się z rzeczoznawcą z firmy ubezpieczeniowej – w terminie do 7 dni (w praktyce jest to okres 1–3 dni) od zgłoszenia odbywają się oględziny zniszczonego mienia, w których uczestniczy rzeczoznawca ubezpieczyciela wraz z poszkodowanym (lub jego pełnomocnikiem);
  • upewnij się, że podałeś ubezpieczycielowi poprawny numer konta, na które wpłynie odszkodowanie – standardowo przyznane odszkodowanie zostaje przekazane na konto bankowe wskazane przez poszkodowanego w ciągu 30 dni od zgłoszenia zdarzenia. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom