Wybór gotowego projektu domu – czym się kierować

Nina Romanek
Projekt domuObecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście tysięcy projektów gotowych.
Projekt domuObecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście tysięcy projektów gotowych. 3844328 (Pixabay.com)
Decydując się na budowę domu stajemy przed dylematem, czy warto inwestować w indywidualny projekt u architekta czy może wybrać coś spośród całej listy gotowych projektów domów.

Z pewnością wybór gotowego projektu domu to tańsze rozwiązanie, a do tego wcale nie musi być gorsze.

Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu domu

Jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz go marnować na długi okres projektowania domu, wybierz wersję gotową, ale pamiętaj również, że oznacza ona gotowość na ustępstwa i pewne kompromisy. Bez wątpienia do zalet gotowego projektu należy niska cena, która na starcie daje inwestorom pewność panowania nad lawiną czekających wydatków.

ZobaczJak wybudować dom w zaledwie cztery miesiące 

Ponadto, wizualizacje, robione w przypadku gotowych projektów domów, dają wrażenie kupowania kompletnego produktu i wyeliminowania wielu błędów, które czyhają na każdym kroku na niedoświadczonych w sektorze budownictwa. Do ręki dostaje się pełną dokumentację, co ułatwia formalności i skraca czas.

Jeśli nie lubisz kupować kota w worku, wystarczy wpisać w Internecie nazwę projektu i poszukać opinii i rozmów innych inwestorów, którzy skorzystali z tego projektu wcześniej. Często pracownie projektowe dysponują danymi, gdzie ich projekty zostały już zrealizowane, dzięki czemu niedowiarkowie i osoby chcące przekonać się na własne oczy o powodzeniu projektu, mogą zobaczyć „swój" dom.

Fachowa pomoc przy wyborze gotowego projektu domu

Gotowy projekt domu to praca bez wsparcia ze strony autora, dlatego niezbędne jest znalezienie dobrego i otwartego na współpracę wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie domu. Dobrym pomysłem może być konsultacja niezależnego architekta, który podpowie, czy wybrana opcja jest odpowiednia dla naszej działki, położenia i terenu. Koszt takiej porady wynosi ok. 500 złotych, w zależności od miejsca, ale może wyeliminować błędy, których będziemy żałować w późniejszych etapach.

W razie potrzeby można skorzystać także z adaptacji gotowego projektu i dokonać niewielkich, ale znaczących dla nas zmian. Pamiętajmy jednak, że gruntowne zmiany w gotowych projektach mogą kosztować więcej niż zamówienie indywidualnego projektu, dlatego zanim przystąpisz do zakupu zaczerpnij porady.

Dowiedz sięAdaptacja gotowego projektu domu 

Jak określić cechy idealnego projektu domu?

Przystępując do oglądania kolorowych zdjęć domów, nie patrz na kolorystykę i pięknie wyglądający ogród, ale przystąp do oględzin zadaniowo. Przygotuj wcześniej listę potrzebnych pomieszczeń w zależności od mieszkańców, liczbę łazienek etc. Zwróć także uwagę, czy któryś z domowników pracuje w domu albo uprawia zawód związany z przyjmowaniem interesantów. Wówczas warto byłoby wydzielić gabinet blisko wejścia. Jeśli nie zależy ci szczególnie na piętrowym domu albo gdy zamieszkają w nim dzieci i osoby starsze lub niepełnosprawne, dużo prościej będzie korzystać z domu jednokondygnacyjnego, ponieważ odejdzie potrzeba wybudowania schodów i ewentualnie zamontowania windy.

Nie mniej jednak na małej działce łatwiej będzie pomieścić dużą liczbę potrzebnych pokoi, jeśli zdecydujemy się na dom przynajmniej dwukondygnacyjny. Wybierając bryłę budynku skup się na prostych formach, które mają mniej wykuszy i załamań. Dzięki temu koszty budowy i późniejszej eksploatacji (koszty ogrzewania) będą niższe, a i ryzyko popełnienia błędów wykonawczych będzie mniejsze.

Warto zobaczyć: Budowa domu w cenie mieszkania. Jak to zrobić?

Najlepiej, jeśli rzuty kondygnacji są kwadratami lub niezbyt długimi prostokątami. Z balkonów w domu lepiej zrezygnować i zastąpić je pięknym tarasem, na którym będziemy mogli spędzać czas wolny. Płyty balkonowe zwykle są przedłużeniem płyty stropowej, a więc przyczyniają się do utraty ciepła (w ich miejscu tworzą się liniowe mostki cieplne, przez które ucieka ciepło). Zwracaj uwagę na domy o zwyczajnych, dwu- lub czterospadowych dachach. Te wielopołaciowe mają skomplikowaną konstrukcję i wiele szczegółów, które mogą skutkować błędami, a następnie przeciekami i przemarzaniem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom