Ta uchwała może zmienić wygląd naszych ulic w centrum miasta. A i poprawić warunki życia mieszkańców. Włocławscy radni zdecydowali, że właściciele śródmiejskich budynków, w których wykonany zostanie remont elewacji albo ograniczona będzie emisja dwutlenku węgla, będą mogli skorzystać z ulgi w podatku od nieruchomości.
Ulga może być zastosowana do wysokości 80 procent poniesionych kosztów. Chodzi o wykonanie robót budowlanych w budynkach przylegających bezpośrednio do chodnika lub jezdni. O jakie roboty budowlane chodzi? Z uchwały wynika, że o remont elewacji lub przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. W grę też wchodzi zmiana typu ogrzewania - z węglowego na elektryczne, gazowe lub olejowe.
Za wprowadzeniem dodatkowych ulg dla właścicieli domów, którzy zdecydują się na wykonanie remontu elewacji lub ograniczenie emisji dwutlenku węgla, byli wszyscy radni obecni w poniedziałek na sesji. Ale jak poinformowała Janina Radzikowska, skarbniczka Urzędu Miasta, tę uchwałę przed wejściem w życie jeszcze musi zaopiniować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jakie jej wprowadzenie w życie przyniesie skutki dla budżetu? Według Janiny Radzikowskiej, w pierwszym okresie ulgi mogą „kosztować" 100 tysięcy złotych, ale w następnych latach ta kwota może się zwiększyć.
Władze miasta są przekonane, że rezygnacja z części dochodów budżetowych opłaci się, bo rekompensatą za utracone wpływy do budżetu będą takie korzyści, jak zmiana wizerunku miasta czy ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.
Przeczytaj na temat: Urbaniści o polskich miastach i panującym w nich chaosie
Opozycja jednak podnosi, że projekt podobnej uchwały był złożony przez Olgę Krut-Horonziak trzy lata temu. - Dlaczego dopiero teraz zajmujemy się ulgami dla właścicieli ? - stawiała pytanie Joanna Borowiak z PiS. - Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że to kampania medialna, mająca związek ze złożonym wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta.
Ale Krzysztof Kukucki z SLD twierdził, że to niedorzeczność, bo prezydent wcześniej zapewniał, że władze miasta pracują nad rozwiązaniami, które mają zachęcić właścicieli domów do podjęcia remontów, których efektem byłaby poprawa wizerunku miasta.
Ulgi dotyczyć mają budynków położonych w granicach wyznaczonych przez plac Wolności, ul. Zduńską, Zielony Rynek, ul. Związków Zawodowych, Bechiego, Bulwary Marszałka Piłsudskiego, ul. Piwną, Prymasa Wyszyńskiego i Brzeską.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?