– Istotne jest również wykorzystanie czystych wód deszczowych w zagospodarowaniu osiedlowych terenów rekreacyjnych – mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. – Należy dążyć do ograniczania wprowadzenia czystych wód do kanalizacji deszczowej, zarówno w skali działki i jednego budynku, jak i w skali osiedla czy całego miasta.
Chodzi o to, żeby wykorzystywać deszczówkę
**Woda deszczowa nie powinna trafiać bezpośrednio do kalizacji, ale wykorzystywać ją, choćby do budowy oczek wodnych albo po prostu do podlewania działki.
Warto przeczytać: Zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej
– Poza tym, spowolnienie spływu wód do kanalizacji ogranicza ryzyko występowania powodzi – kontynuuje szefowa MPU. – Wszelkie rozwiązania powinny umożliwiać wykorzystywanie tych wód do kształtowania i utrzymywania terenów zielonych.
Wykorzystywanie wody w zagospodarowaniu otoczenia
Kolejny trend wykorzystywany przez urbanistów to wykorzystanie istniejących zbiorników wodnych (strumieni, rzek, oczek wodnych) w zagospodarowaniu terenów zielonych. – Na ich bazie można budować tereny rekreacyjne łączone w czytelne systemy ogólnomiejskie, które są połączone np. ścieżkami rowerowymi – dodaje Rembowicz-Dziekciowska.