Szykują się duże zmiany dla właścicieli domów. Co się zmieni w programie Czyste Powietrze? Rząd stawia beneficjentom jeden warunek

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Kolejną zmianą w programie Czyste Powietrze będzie obowiązkowa termomodernizacja. Poinformował o tym Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.
Kolejną zmianą w programie Czyste Powietrze będzie obowiązkowa termomodernizacja. Poinformował o tym Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. 123RF/zigmunds
Program Czyste Powietrze wprowadza istotne zmiany, które znacząco wpłyną na poprawę efektywności energetycznej polskich domów. Nowe przepisy, ogłoszone przez wiceprezesa NFOŚiGW, Roberta Gajdę, mają na celu zmniejszenie zużycia energii oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Jakie zmiany czekają właścicieli domów i co oznaczają one dla przeciętnego beneficjenta programu?

Od kiedy obowiązkowa termomodernizacja?

Termomodernizacja, która stanie się obowiązkowa od stycznia 2025 roku, to kompleksowy proces poprawy właściwości energetycznych budynków. Obejmuje on między innymi docieplenie ścian, dachów, wymianę okien i drzwi, a także modernizację systemów grzewczych. Wprowadzenie obowiązku termomodernizacji jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę redukcji emisji dwutlenku węgla oraz poprawy jakości powietrza. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Robert Gajda, wyjaśnił, że decyzja ta ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków i zmniejszenie zużycia energii.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 14 czerwca 2024 roku program Czyste Powietrze przeszedł znaczące zmiany. Dotacje są teraz dostępne wyłącznie na pompy ciepła znajdujące się na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Beneficjenci muszą także przeprowadzić audyt energetyczny przed zainstalowaniem tych urządzeń. Lista ZUM obejmuje również kotły zgazowujące drewno oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Pomimo wprowadzenia tych obostrzeń, liczba wniosków wzrosła, co świadczy o dużym zainteresowaniu programem. W pierwszym tygodniu po wprowadzeniu nowych zasad liczba wniosków wzrosła z 5,5 tys. do około 6,4 tys. tygodniowo.

Od 2025 r. na liście ZUM będą umieszczane wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanych laboratoriach na terenie UE lub krajów EFTA. Decyzję tę podjęto, aby zapewnić wysoką jakość urządzeń i zapobiec nadużyciom. Eksperci wskazywali, że wiele pomp ciepła produkowanych w Azji nie spełniało wymaganych standardów jakości. Dzięki nowym regulacjom, konsumenci będą mieli pewność, że nabywają sprawdzone i wydajne urządzenia. W dłuższej perspektywie ma to również zwiększyć zaufanie do programu Czyste Powietrze i jego skuteczności w walce ze smogiem.

Jakie są główne cele programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze jest największym w Polsce przedsięwzięciem na rzecz poprawy jakości powietrza, skierowanym do właścicieli domów jednorodzinnych. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Wprowadzenie obowiązkowej termomodernizacji od 2025 r. to tylko jedna z wielu zmian, które czekają program Czyste Powietrze. Warto śledzić dalsze decyzje zarządu NFOŚiGW oraz Instytutu Ochrony Środowiska, które mogą wpływać na warunki i zasady dofinansowania w ramach programu.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom