Spis treści
Zalanie domu podczas powodzi. Jak długo schną ściany?
Czas schnięcia zalanych ścian czy sufitów po powodzi zależy od stopnia zawilgocenia, rodzaju materiału oraz warunków atmosferycznych panujących w danym regionie. Na obszarach dotkniętych właśnie kataklizmem ściany w domach i mieszkaniach mogą schnąć nawet 6-10 tygodni. Zanim zabierzesz się za ich malowanie, sprawdź za pomocą miernika, jaki jest poziom wilgotności podłoża. Dopiero gdy spadnie on do kilku procent, możesz bez obaw zacząć prace remontowe.
Gdy za wcześnie nałożysz farbę na ściany czy sufit, istnieje duże prawdopodobieństwo, że świeża powłoka będzie się nieestetycznie łuszczyć, a na powierzchni zacznie rozwijać się szkodliwa dla zdrowia pleśń. Jeśli twój dom został mocno zalany podczas powodzi, użyj osuszaczy powietrza i innych urządzeń, które znacznie przyspieszą proces wysychania ścian czy sufitów. Możesz również skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które na co dzień specjalizują się w osuszaniu i dezynfekcji pomieszczeń.
Szkody po zalaniu: o tym musisz pamiętać!
Zanim zabierzesz się za osuszanie i naprawę ścian po zalaniu, pamiętaj o udokumentowaniu skali zniszczeń. Taki materiał będzie ci potrzebny przy zgłaszaniu szkody i ubezpieczycielowi po powodzi.
Dokumentacja szkody:
Zrób dobrej jakości zdjęcia wszystkich zniszczonych pomieszczeń i przedmiotów. Postaraj się uchwycić rożne istotne szczegóły, czyli m.in. do jakiego poziomu sięgała woda, uszkodzone meble, sprzęty RTV i AGD i inne elementy infrastruktury. Dokumentacja fotograficzna powinna obejmować zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne uszkodzenia (np. drzwi, okna, mała architektura w ogrodzie).
Filmy zrobione smartfonem mogą stanowić dobre uzupełnienie dokumentacji szkody, które pozwoli pokazać jej skalę.
Nie zapomnij o dokładnym wyliczeniu powierzchni zniszczeń (metrów kwadratowych zalanych ścian i podłóg).
Jak przygotować ściany po zalaniu do malowania?
Po wykonaniu dokumentacji szkód w domu po zalaniu, wysuszeniu ścian, czas na ich naprawę i malowanie.
Tak krok po kroku przygotujesz osuszone ściany do malowania:
Usuń z powierzchni ścian wszelkie zabrudzenia, muł, a wykwity pleśni potraktuj preparatem grzybobójczym.
Uszkodzony (odparzony) tynk musisz skuć, tapetę usunąć, a zawilgocone ściany wykończone płytami gipsowo-kartonowe trzeba wymienić na nowe.
Teraz czas na wypełnienie ubytków, ewentualne położenie gładzi i przeszlifowanie powierzchni, żeby zniwelować wszelkie nierówności.
W kolejnym kroku nałóż za pomocą pędzla grunt przeciwgrzybiczny, o właściwościach hydrofobowych, który poprawi przyczepność farby do podłoża i zabezpieczy ściany przed powstawaniem wykwitów (m.in. grzybów pleśniowych). ·
Teraz możesz przystąpić do malowania.
Jaką farbą malować ściany po zalaniu?
Do malowania ścian zalanych podczas powodzi, warto sięgnąć po farb o właściwościach przeciwgrzybicznych, które zawierają składniki hamujące rozwój pleśni i grzybów na ścianie. Farby poliuretanowe lub epoksydowe są doskonałym wyborem ze względu na ich wysoką odporność na wilgoć oraz tworzenie szczelnej i trwałej powłoki. Możesz również zdecydować się na farby paroprzepuszczalne, np. silikatowe, które pozwalają ścianom oddychać, jednocześnie chronią je przed wilgocią.
Po jakim czasie od zalania może pojawić się grzyb na ścianie?
Wykwity pleśni na ścianie mogą pojawić się już po 48 godzinach od zalania. Najczęściej dostrzeżesz grzyb po kilkunastu dniach od powodzi. Wszystko zależy od poziomu wilgotności w pomieszczeniach, temperatury oraz efektywności wentylacji. Materiały budowlane, takie jak gips i drewno, są szczególnie narażone, ponieważ łatwo wchłaniają wilgoć, co przyspiesza powstawanie grzyba. Aby zapobiec jego rozwojowi, postaraj się jak najszybciej osuszyć zalane powierzchnie oraz zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza w osuszanych pomieszczeniach.
To też może cię zainteresować: Jak wysuszyć zalany laptop, komputer czy telefon? Czy się da? Sprawdź, a być może unikniesz strat
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!