Ubezpieczenie mieszkania lub domu – jakie wybieramy najczęściej i dlaczego?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ubezpieczenie nieruchomości pozwala spać spokojnie w razie nieprzewidzianych zdarzeń.
Ubezpieczenie nieruchomości pozwala spać spokojnie w razie nieprzewidzianych zdarzeń. 123RF.com
84 proc. Polaków ma nieruchomość objętą ubezpieczeniem. Co czwarty z nas zdecydował się na rozszerzony wariant ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu to forma ochrony mienia, na jaką decydujemy się chętnie. Jak wykazało badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Wiener, 84 proc. Polaków posiada ubezpieczoną nieruchomość. Najczęściej wybieramy podstawową polisę, a osoby, które decydują się na rozszerzoną ochronę, na ogół chcą zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu. Jak ubezpieczają się Polacy?

Badanie dla firmy Wiener przeprowadzono w czerwcu 2021 r. Okazało się, że przeważająca większość ankietowanych posiada ubezpieczenie mieszkania czy domu. Najwięcej osób wybiera podstawową wersję ubezpieczenia, ponieważ właśnie takiej często wymaga bank (np. przy staraniu się o kredyt hipoteczny). Sugeruje to, że wielu z nas ubezpiecza się niejako „przy okazji” zakupu nieruchomości.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie rozszerzone, wybrał je blisko co czwarty ankietowany (24 proc.). Co ciekawe, tylko 13 proc. badanych zdecydowało się na taką polisę od początku posiadania nieruchomości. Większość osób zaczyna od polisy podstawowej, a następnie po jakimś czasie ją rozszerza. Najczęściej wymieniane powody to:

  • chęć zadbania o większe poczucie bezpieczeństwa (45 proc.),
  • obawa przed groźnymi sytuacjami, których podstawowe ubezpieczenie nie pokrywa (34 proc.),
  • zachęta agenta ubezpieczeniowego (30 proc.).

Badanych zapytano też, jakich uszkodzeń objętych ubezpieczeniem doświadczają najczęściej. Ankietowani wskazali przede wszystkim uszkodzenie elementów nieruchomości, uszkodzenie budynków znajdujących się na posesji albo przypisanych do nieruchomości (np. garaż, piwnica) oraz uszkodzenie szyb i okien.

Rozszerzona ochrona – co najczęściej obejmuje?

Rozszerzone ubezpieczenie mieszkania lub domu może oznaczać wiele rzeczy, nie tylko zabezpieczenie nieruchomości przed dodatkowymi zagrożeniami. W pakiecie można również wykupić inne usługi, np. ubezpieczenie ruchomości.

– Uszkodzenie domu lub mieszkania to nie tylko niezwykle stresująca sytuacja, ale przede wszystkim problem, który może zmusić nas do poniesienia ogromnych wydatków. Warto się przed tym zabezpieczyć – radzi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener. – Polisa może mieć bardzo szeroki zakres, obejmując ochroną również ruchomości domowe (np. meble czy sprzęt AGD), szyby, OC w życiu prywatnym, assistance domowe, NNW czy koszty ochrony prawnej i wiele innych.

Jakie rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości najczęściej wybierają Polacy? Jak wynika z ankiety, z reguły wybieramy:

  • ochronę ruchomości domowych (52 proc.),
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (52 proc.),
  • OC w życiu prywatnym (48 proc.).

Rozszerzając ubezpieczenie mieszkania lub domu o dodatkowe opcje, kierujemy się też względami praktycznymi. 54 proc. badanych uważa, że posiadając kompleksowy pakiet ubezpieczeń, można łatwiej nad nimi zapanować (przeciwnego zdania jest tylko 10 proc. respondentów). Dodatkowo niemal połowa ankietowanych jest zdania, że taki kompleksowy pakiet jest tańszy niż kilka polis nabywanych pojedynczo.

Agentom ubezpieczeniowym ufa połowa z nas

Co ciekawe, aż 48 proc. Polaków przed wyborem ubezpieczenia nieruchomości i jego zakresu zasięgnęło porady agenta ubezpieczeniowego. Pokazuje to, że obdarzamy agentów zaufaniem, co sugeruje także fakt, że często dajemy się namówić agentowi na rozszerzenie ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja zawsze należy do nas i to my będziemy ponosili jej konsekwencje.

Blisko co trzeci ankietowany (31 proc.) przed wyborem polisy prosił o radę znajomych i rodzinę. Z kolei 27 proc. korzystało z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Wybierając polisę, warto skorzystać ze wszystkich tych opcji – im więcej informacji uda się uzyskać, tym łatwiej będzie wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom