Tunele foliowe – co można w nich uprawiać i jak je wykonać

Agata Kaźmierczak
Tunel z folii Wybór miejsca na działce, na którym stanie tunel, jest rzeczą równie ważną, jak wybór stelażu czy folii. Wybierajmy zatem miejsca, przede wszystkim, nasłonecznione. Nie stawiajmy tunelu tam, gdzie pada cień.
Tunel z folii Wybór miejsca na działce, na którym stanie tunel, jest rzeczą równie ważną, jak wybór stelażu czy folii. Wybierajmy zatem miejsca, przede wszystkim, nasłonecznione. Nie stawiajmy tunelu tam, gdzie pada cień. Agata Kaźmierczak
Tunele foliowe to sposób na przyśpieszenie zbiorów wielu warzyw. Pierwsze zbiory pomidorów, kalarepy czy rzodkiewki na pewno będą udane! Sprawdź, co uprawiać w tunelach i jak je zbudować.

Działkowcy wykorzystują obecnie wiele sposobów by przyśpieszyć zbiory warzyw. Budują szklarnie, osłaniają rośliny agrowłókniną lub folią, albo – budują, bądź kupują gotowe - tunele foliowe.

Te ostatnie przyśpieszą zbiory nawet o 3 tygodnie. Stwarzają odpowiednie warunki i mikroklimat sprzyjający wcześniejszemu i szybszemu wzrostowi warzyw. Dzięki tunelom foliowym możliwe jest kilkakrotne zebranie plonów w tym samym roku. 

Decydując się zarówno na kupno, jak i na własnoręczne wykonanie tunelu, pamiętajmy przede wszystkim, że jego konstrukcja powinna być:

  • trwała, a tym samym oporna na skutki wiania wiatru,
  • łatwa do demontażu i przechowywania, co ułatwi działkowcom przenoszenie tunelu z miejsca na miejsce lub przechowanie go zazwyczaj w niewielkim pomieszczeniu,
  • prosta w wietrzeniu, co zapewni nam możliwość regulowania temperatury. 

Czytaj teżBudowa szklarni – jaką wybrać i jak ją zbudować 

Tunele foliowe na działce – wybierz odpowiednią folię i stelaż

W uprawie działkowej dużą popularnością cieszą się zarówno małe, jak i duże tunele foliowe. Wykonanie bądź kupno małego tunelu foliowego nie jest rzeczą skomplikowaną, z powodzeniem można kupić go online lub w sklepie ogrodniczym.

Tunel foliowy można zrobić także samemu. Potrzeba tylko materiału do wykonania konstrukcji i odpowiedniej folii. O ile tunel foliowy gotowy może posłużyć nam nawet kilka lat, tunel wykonany własnoręcznie, często robiony jest na potrzebę danej chwili, a co za tym idzie, nadaje się do użytku jednorazowego.

Z czego stelaż tunelu

Materiałem konstrukcyjnym nadającym się na mały tunel są druty (w kształcie łuku) lub rurki PVC (bardzo lekkie i łatwe w demontażu). Ale za stelaż posłużyć nam mogą także giętkie rurki z tworzywa sztucznego. Pamiętajmy, by były odpowiednio dłuższe, by mogły głęboko wejść w ziemię, czyniąc tym samym stelaż bardzo stabilnym. W małych ogródkach działkowych użyć możemy także tunelu o konstrukcji drewnianej; niestety minusem takiego tunelu jest fakt, że drewno pod wpływem wilgoci szybko gnije; duża ilość wilgoci spowoduje, że tunel może nie przetrwać do kolejnego sezonu.

Jaka folia na tunel

Wybierając folię do tunelu należy kierować się kilkoma zasadami: Przede wszystkim musi być to folia specjalnie przeznaczona do budowy tuneli ogrodowych (metr bieżący, w zależności od szerokości - to koszt około 15 zł). Wybierzmy także folię:

  • czterosezonową,
  • perforowaną, dzięki której nie musimy wietrzyć tunelu,
  • wytrzymałą,
  • elastyczną,
  • odporną na działanie czynników atmosferycznych i promienie UV,
  • dobrze przepuszczającą światło, co zapewni roślinom szybszy wzrost. 

Zobacz teżWiosenne nowalijki z zimnego inspektu lub tunelu 

Jak zbudować mały tunel foliowy z łatwo dostępnych materiałów

Dla chcącego, nic trudnego! By zbudować tunel foliowy szybko i bez konieczności kupowania specjalnych stelaży, potrzebne nam będą:

  • giętkie rurki lub drewniane pałąki,
  • kłębek dość grubego sznurka,
  • wybrana przez nas folia.

Rurki wyginamy w kształt półkola i umieszczamy w ziemi w odległości od siebie ok. 60 cm. Pałąki wiążemy ze sobą sznurkami, rozłożonymi dość gęsto tak, by nałożona na nie folia nie zapadała się do środka. Sznurki stanowią jednak nie tylko podporę dla folii, ale wiążą całą konstrukcję. Po nałożeniu folii na stelaż po bokach przysypujemy ją ziemią lub obkładamy kamieniami, by wiatr nie uniósł jej ku górze. 

Jakie warzywa uprawiać w tunelach foliowych

Przede wszystkim tunele są pomocne w uprawie roślin ciepłolubnych.

Wśród warzyw są to na pewno:

  • Pomidory, ogórki, papryka – pamiętajmy by co roku zmieniać miejsce, w którym będą rosły. Tym samym nie pozwolimy, by atakowały je choroby!
  • Sałata – dzięki uprawie w tunelu zbieramy ją o ok. 2 tygodnie wcześniej niż sałatę uprawianą bez przykrycia. Pamiętajmy, że sałata uprawiana w tunelach musi być często wietrzona, dlatego wybierzmy tunel, który umożliwia szybkie i łatwe wietrzenie.
  • Kapusta biała – uprawiana w tunelu na stoły może już trafiać na początku czerwca.
  • Rzodkiewka – możemy stosować ją jako przedplon, by po jej zbiorze na tym miejscu zgodnie z zasadą zmianowania posadzić np. pomidory.
  • Cebula
  • Dynia
  • Wszelakiego rodzaju zioła.
Tunel foliowy możemy zrobić sami lub kupić gotowy oparty na rurkach z PVC lub stelażu metalowym.
Tunel foliowy możemy zrobić sami lub kupić gotowy oparty na rurkach z PVC lub stelażu metalowym. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom