Spis treści
Maj to teoretycznie ciepły, wiosenny miesiąc, jednak w praktyce temperatury bywają zróżnicowane. Trzeba wiedzieć, że w maju regularnie następuje okres znacznego spadku temperatury, który zwyczajowo nazywa się zimnymi ogrodnikami. Sprawdź, jakie są prognozy na tegoroczny maj.
Jakie warzywa siejemy i sadzimy w maju?
W maju wysiewamy warzywa! Warto przestrzegać terminu siewów, bo niektóre warzywa posiane zbyt późno nie dadzą dobrych plonów, inne wysiane za wcześnie mogą zmarznąć, jeśli nadejdzie ochłodzenie.
Co i kiedy posiać w maju? Oto lista warzyw i terminy siewu:
- Na początku, a najpóźniej po połowy miesiąca wysiewamy wprost do gruntu rzodkiewkę, późne odmiany marchwi, cząber, szpinak.
- Do połowy miesiąca płytko sadzimy rozsadę cebuli.
- Od połowy maja wysiewamy wprost do gruntu fasolę szparagową, ogórki, dynię, kabaczki, cykorię sałatową oraz buraki ćwikłowe. Na rozsadniku wysiewamy sałatę, jarmuż, brokuły.
- Również od połowy miesiąca wysadzamy przygotowane wcześniej sadzonki selerów korzeniowych, pomidorów, papryki, bakłażanów.
- Przez cały maj wysiewamy do gruntu koper i pietruszkę, na rozsadniku późne odmiany sałaty masłowej. Wysadzamy także rozsadę porów i szczypiorku.
O czym pamiętać, uprawiając warzywa?
Pamiętajmy, żeby przez cały miesiąc przerywać starannie zagęszczone siewki warzyw korzeniowych, sałaty, a pod koniec miesiąca także ogórków. Pamiętajmy o majowym podlewaniu wysianych warzyw. Szczególnie sporo wilgoci potrzebuje kapusta, kalafior, rzodkiewka, szpinak, sałata. Nawadniajmy glebę dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zauważymy brak wilgoci w glebie. Oznaką tego może być lekkie przywiędniecie roślin. Wtedy podlewamy obficie. Wbrew powszechnej opinii rośliny nie tolerują częstego podlewania małymi dawkami wody.
Przyspiesz zbiory pomidorów i ogórków
W maju, aby przyśpieszyć zbiory pomidorów i ogórków warto zastosować niskie tunele foliowe. Tunel niski można ustawić przed lub po wysiewie nasiona bądź posadzeniu rozsady, zdejmujemy go, gdy rośliny podrosną. W przypadku pomidorów czy ogórków wskazane jest ustawienie tunelu na kilka dni przed posadzeniem roślin, co umożliwi nagrzanie się gleby. Zastosowanie folii przyśpiesza zbiory nawet o kilka tygodni w porównaniu z typową uprawą gruntową.
Pamiętaj o odchwaszczaniu
Odchwaszczamy glebę na zagonach. W rzędach roślin chwasty usuwamy ręcznie, ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni roślin uprawnych. W międzyrzędziach niszczymy chwasty, spulchniając glebę. Spulchniamy na głębokość ok. 2 cm. Przed kwitnieniem truskawek i poziomek dokładniej odchwaszczamy glebę na zagonach z roślinami 2-3 letnimi. Późniejsze usuwanie chwastów staje się niebezpieczne z uwagi na możliwość wyłamywania kwiatostanów.
Jak zadbać o ogród owocowy w maju?
Aby mieć udane zbiory owoców, to w maju:
- zasilamy drzewa i krzewy owocowe nawozami azotowymi;
- obserwujemy pilnie drzewa i krzewy, jeśli zauważymy oznaki chorób lub szkodników, powinniśmy zaangażować się w ich niwelowanie. Przede wszystkim w maju zwalczamy parch jabłoni, stosując opryski. Jeśli na jabłoniach wystąpił mączniak, odcinamy porażone pędy;
- usuwamy też odrosty korzeniowe malin. Jednak tylko te, które wyrosły z dala od roślin matecznych;
- gdy maj nie rozpieszcza nas deszczem – obficie podlewamy drzewa i krzewy, szczególnie te sadzone jesienią i wiosną.
Sprawdź:
Jakie kwiaty i krzewy posadzić w maju i co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie ozdobnym?
W maju trzeba także zając się roślinami ozdobnymi. W tym miesiącu:
- przycinamy krzewy ozdobne, które już przekwitły, takie jak porzeczki krwiste, tawuły, migdałki trójklapowe;
- na początku miesiąca sadzimy cebule mieczyków;
- wysiewamy do gruntu kwiaty jednoroczne: smagliczkę, nagietki, groszek pachnący, rezedy, cynie;
- od połowy maja wysiewamy na rozsadniku malwy oraz dzwonki;
- po 15 maja wysadzamy wrażliwe kwiaty jednoroczne: begonie, petunie, cynie, aksamitki, dalie;
- sadzimy także: lwie paszcze, astry czy goździki.
- sadzimy drzewa i krzewy iglaste.
Zadbaj o trawnik przed domem
Trawa rośnie dość intensywnie, zatem kosimy ją raz lub dwa razy w tygodniu. Samo koszenie jednak nie wystarcza, aby trawa stała się bujna, konieczne jest zatem nawadnianie trawnika. Jednak należy stosować się do ważnej zasady. Otóż najbardziej wskazane jest podlewanie trawnika do 8.00 rano. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Krople wody pozostają na roślinie stosunkowo krótko, wysuszone przez poranne słońce. W maju nawozimy trawnik nawozami mineralnymi lub kompostem.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?