Wiosenne nowalijki z zimnego inspektu lub tunelu

Joanna Turakiewicz
Inspekt z płyt z poliwęglanu komorowegoInspektu możemy zrobić z desek i np. wykorzystując stare drewniane okna. Jeśli brakuje nam takich materiałów, wykorzystajmy płyty z poliwęglanu komorowego.
Inspekt z płyt z poliwęglanu komorowegoInspektu możemy zrobić z desek i np. wykorzystując stare drewniane okna. Jeśli brakuje nam takich materiałów, wykorzystajmy płyty z poliwęglanu komorowego. Titosoft (Pixabay.com)
Pierwsze świeże warzywa możemy mieć dużo wcześniej, jeśli ich uprawę rozpoczniemy w marcu. Oczywiście w odpowiednich warunkach. W umiarkowanym klimacie również ciepłolubne gatunki lubią dodatkowe osłony.

Choć przez całą zimę można u nas kupić rzodkiewkę, sałatę i szczypiorek rodem z Włoch, wiadomo, że najzdrowsze i najsmaczniejsze będą rodzime, świeżo wyhodowane nowalijki. Najszybciej – z własnego zimnego inspektu.

Warto przeczytać: Jak chronić przed rośliny przed wiosennymi przymrozkami

Zimny inspekt przyspieszy pierwsze plony

Jego wykonanie nie jest specjalnie trudne. Gotowe elementy można kupić albo przygotować we własnym zakresie. Można też wykorzystać starą ramę okienną wraz ze skrzydłami.

Potrzebne nam będą: skrzynka o przedniej ściance niższej i tylnej wyższej (zamiennie stara rama okienna), przeszklone skrzydło jako wieko, a także dobra żyzna ziemia, najlepiej kompostowa, do wypełnienia inspektu.

Najprościej założyć inspekt w ogrodzie na grządce warzywniaka, gdzie mamy już wstępnie przygotowaną ziemię. Wówczas można wykorzystać właśnie ramę okienną, którą osadzamy w ziemi w taki sposób, by tylna ścianka wystawała na ok. 25 cm a przednia na ok. 10 cm i była pochylona w kierunku południowym. Takie ustawienie zapewni nam największą ilość słonecznych promieni w krótkie dnie przedwiośnia i wczesnej wiosny. Ziemię wewnątrz inspektu uprawiamy motyką i użyźniamy, najlepiej kompostem, a w przypadku jego braku nawozami mineralnymi. Inspekt można też wypełnić kupionym w sklepie podłożem do produkcji rozsad warzywnych.

Przeczytaj poradnik: Jaką szklarnię do ogrodu wybrać i jak ją zbudować

Z zewnątrz boki inspektu okładamy warstwą ziemi wymieszanej z liśćmi. Szczególnie od strony północnej należy izolować inspekt od zimnych wiatrów, które mogłyby zaszkodzić uprawom.

Skrzynka inspektu ustawionego osobno, np. pod domem powinna mieć 20–30 cm wysokości niższej ścianki i 40-45 cm wyższej. Należy ją ustawić w osłoniętym od wiatrów i słonecznym miejscu, a w przypadku nawrotu silnych mrozów dodatkowo okrywać.

Przeszklone wieko musi spełniać dwa główne wymogi: być szczelne i łatwo się otwierać. Warto zadbać o to, by dawało się nie tylko otworzyć na oścież ale też uchylić, co przyda się wówczas, gdy rozsady będziemy hartować przed wysadzeniem na grządkę warzywniaka.

Od połowy marca, a przy łagodnej zimie nawet nieco wcześniej, w naszym zimnym inspekcie uprawiać można wczesne sałaty, rzodkiewkę, szczypior z dymki, kalarepkę, koperek, czy marchewkę. Przyspieszymy w ten sposób plonowanie nawet o kilka tygodni.
Po spałaszowaniu nowalijek inspekt z powodzeniem wykorzystamy do uprawy rozsad ogórków, cukinii, papryki, czy roślin ozdobnych.

Ciepły inspekt

Ciepły inspekt tym się głównie różni od zimnego, że wykorzystuje energię pochodzącą z obornika do uzyskania ciepła. Najlepiej nadaje się do tego obornik koński.

Nowalijki z ogrodowego tunelu

Foliowy tunel na lekkim stelażu może być wysoki (ok. 2 m) lub niski (do 30 cm). Należy go rozpiąć w najbardziej słonecznej i osłoniętej od wiatru części warzywniaka. Foliowy tunel nie daje tak dobrej ochrony przed zimnem jak solidny zimny inspekt, ale dzięki większej wysokości umożliwia uprawę wielu gatunków przez cały sezon. Szczególnie przyda się ciepłolubnym psiankowatym: pomidorom, papryce, czy bakłażanom. W ciepłe dni późnej wiosny i latem należy koniecznie pamiętać o wietrzeniu. Pierwsze wiosenne warzywa z tunelu możemy mieć około tygodnia lub dwóch później niż z inspektu, ale za to ostatnie pomidory zerwiemy tuż przed przymrozkami. 

Dowiedz sięJak wykorzystać inspekt ogrodowy 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom