Budowa szklarni: jaką wybrać i jak ją zbudować

Agata Kaźmierczak
Szklarnia w przydomowym ogrodzieUprawiać rośliny w szklarni może każdy, nawet ogrodnik-amator. Wystarczy zaangażowanie i cierpliwość, bo nawet w szklarni na owocne zbiory trzeba poczekać.
Szklarnia w przydomowym ogrodzieUprawiać rośliny w szklarni może każdy, nawet ogrodnik-amator. Wystarczy zaangażowanie i cierpliwość, bo nawet w szklarni na owocne zbiory trzeba poczekać. sklep.gardenplanet.pl
W klimacie umiarkowanym wykorzystanie szklarni to bardzo popularny sposób na szybsze i wydajniejsze plony. Ogrodnicy twierdzą, że szklarnia to najlepszy sposób na dorodne warzywa i piękne kwiaty. Jak zatem zbudować szklarnię i jaki rodzaj szklarni najlepszy?

Żeby przyspieszyć uprawę roślin w naszym klimacie, wykorzystuje się kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to wykorzystanie małego inspektu, szklarni lub tunelu foliowego. Dla ogrodników z większą działką najlepiej sprawdzi się szklarnia – zarówno duża, jak i mała. Dobrze zbudowana, zabezpieczona szklarnia pozwala na maksymalne wykorzystanie w uprawie promieni słonecznych. Rozgrzane szkło powoduje w jej wnętrzu specyficzny mikroklimat, który sprzyja wzrostowi roślin.

Przeczytaj poradnik: Uprawa warzyw w ogrodzie - sprawdź, czy warto

Przede wszystkim zanim podejmiemy decyzję o budowie szklarni, należy wybrać dla niej miejsce oraz ustalić jej metraż. Dlatego warto zastanowić się, do czego szklarnia będzie nam służyła. Pamiętajmy, że współcześnie wielu ogrodników stara się zapewnić sobie w szklarni miejsce na chwilowy spoczynek. Również na tym etapie powinniśmy podjąć decyzję o wyposażeniu szklarni, np. w elementy ociepleniowe czy nawadniające. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szklarnia ma nam służyć przez cały rok (wtedy będzie wymagała ocieplenia), czy tylko w sezonie. Jednak bez względu na to, miejsce w którym stanie szklarnia, powinno być nasłonecznione. Najlepiej, jeśli wokół nie będzie drzew i krzewów, ani innego budynku, zasłaniającego dostęp promieni słonecznych.

Gotowa czy własnoręcznie zbudowana - który rodzaj szklarni wybrać?

Konstrukcje szklarni wraz z wyposażeniem możemy kupić. Jednak w zależności od jej metrażu koszt takiego zamówienia waha się od 600 zł wzwyż. Szklarnia średniej wielkości o wymiarach 5 metrów kwadratowych kosztuje ok. 2000 zł. Producenci dbając o to, by klient mógł odpowiednio złożyć szklarnię, dostarczają wraz z nią płytę z prezentacją montażu.

Warto przeczytać: Pomidory i ogórki z własnej szklarni 

Gotowe szklarnie są bardzo wygodne w użyciu, posiadają uchylne okna dachowe oraz dwoje rozsuwanych drzwi. Ale nie tylko, dobra szklarnia powinna być odporna na uderzenia i zmieniające się warunki atmosferyczne. Dlatego wytrzymałość materiałów, które zazwyczaj stosowane są do budowy współczesnych szklarni wynosić powinna od – 30 stopni Celsjusza do + 70 stopni. Płyty, z których buduje się współczesne szklarnie powinny być także odporne na promienie UV. Dostępne są płyty poliwęglanowe, prawie nietłukące się lub poliwęglan komorowy o bardzo dobrej izolacji termicznej. Wybór zależy tylko od nas.

Na szkielet warte polecenia są ocynkowane profile stalowe, które mają dość szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie.

Gdy jednak w przydomowym ogródku mamy zamiar sami wykonać szklarnię, będzie to proces mniej kosztowny, ale wymagający większego zaangażowania i pomysłu. Najczęściej szklarnię zbudować można ze starych okien. Pamiętajmy jednak o solidnym połączeniu ram śrubami. Luki wypełnić można silikonem. Jednak taka konstrukcja nie zastąpi metalowego, stabilnego stelaża. Dlatego również sami możemy wykonać konstrukcję szklarni z aluminium bądź drewna, jednak oba materiały muszą być dobrze zakonserwowane, metal – farbą, drewno – impregnatem, może posłużyć do tego wosk. Szkło do budowy ścian jest dowolne: poliwęglanowe, akrylowe lub komorowe. Jednak w przypadku akrylowego należy szczególnie uważać, gdyż jest najmniej odporne na uszkodzenia i pęknięcia. By obniżyć koszty budowy szklarni warto zastanowić się nad szklarnią przystawianą do muru, wtedy wykorzystamy do budowy mniej materiału.

Najtaniej zaś wykonać tunel foliowy, dzięki któremu uzyskamy podobny efekt, jak w przypadku szklarni, jednak jest on mniej odporny na warunki atmosferyczne. Tunel ma jeszcze jedna wadę, nie można w nim swobodnie stanąć, by wykonać pracę a materiał, z którego jest zbudowany szybko się niszczy.

Przeczytaj, jakie prace wykonać w kwietniu: Kwiecień na działce, czyli porady dla działkowców 

Funkcjonalna szklarnia, to szklarnia odpowiednio wyposażona

Co do budowy szklarni najlepszym modelem jest standardowy ze spadzistym dachem i prostymi ścianami. Współcześnie bowiem istnieje wyraźny trend do upraszczania budowli ze względu na koszta, ale i wygodny sposób użytkowania. Spadzisty dach wydłuży obiekt a tym samym ułatwi nam poruszanie się w szklarni, zaś zimą spowoduje, że śnieg nie będzie zalegał na dachu, ale swobodnie opadnie.
Zanim zajmiemy się wyposażeniem wnętrza przed budową, zadbać należy o fundament. Stanowić go mogą gotowe płyty fundamentowe bądź fundament standardowy, zalewany betonem. Pierwszy sposób, niewymagający nakładu pracy, drugi wymagający zaangażowania, ale tańszy.

Wnętrze szklarni powinno być urządzone wygodnie dla ogrodnika i przestrzennie dla roślin. Najlepsza szklarnia to szklarnia przestronna z wieloma półkami oraz miejscem wydzielonym dla odpoczynku ogrodnika. By jednak wykorzystać jak najwięcej miejsca warto również u góry zawiesić haki, dzięki którym w doniczkach będziemy mogli powiesić np. kwiaty. Podczas urządzania szklarni nie można zapomnieć także o ziemi. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub uniwersalna. Warto zainstalować też kran i dołączyć do niego wąż, by móc swobodnie podlewać rośliny. To jednak system, który odchodzi w zapomnienie. Najlepsze bowiem do nawadniania roślin w szklarni są nawadniacze kropelkowe, które punktowo nawadniają ziemię, a do każdej rośliny prowadzi mały wężyk. Podczas organizacji wnętrza pamiętajmy, że przez środek przebiegać powinna ścieżka, która ułatwi nam dostęp do roślin z każdej strony. 

Zobacz poradnik: Ogródek warzywny przy domu: jak go zrobić

Co można uprawiać w szklarni?

Przede wszystkim w szklarni uprawiamy warzywa oraz ciepłolubne rośliny ozdobne, które na zewnątrz w naszym klimacie nie mają szans przetrwania. Wiosną, w szklarni z powodzeniem uprawiamy rozsady przede wszystkim warzyw i kwiatów. Od połowy marca można rozpocząć hodowanie, np. pomidorów, sałaty, pora, selera, itp. Wtedy też wysiewam rozmaite zioła – szałwię, bazylię, lubczyk a także majeranek, rozmaryn. Ale w odpowiednio przystosowanych do tego szklarniach z łatwością nawet przez cały rok uprawiać można warzywa i owoce. Wśród warzyw najpopularniejsze są szklarniowe pomidory i ogórki.**

Pomidory te z reguły są czerwieńsze i dojrzalsze w momencie, kiedy te w ogródku zaczynają dopiero się rumienić. Pomidory kochają ciepło i wilgoć, a te warunki zapewnia im szklarnia. **

Ogórki zaś siejemy gdy w szklarni temperatura osiągnie ok. 20 stopni. Pamiętajmy, by w przypadku ogórków nie zapomnieć o tyczkach zawieszonych na suficie, po których pędy będą mogły wspinać się w górę.

Również w warunkach szklarniowych dobrze rozwinie się sałata i rukola, cebula i papryka. Szklarniowe owoce truskawki, maliny czy agrest wymagają większej pielęgnacji. Ale nie tylko to. Co roku muszą być bowiem wymieniane. 

Nie zapomnijmy też, że szklarnia to świetne miejsce na winogrono, które osiągnie idealny smak w warunkach klimatu śródziemnomorskiego, które zapewnia szklarnia. Jednak szklarniowe warzywa wymagają więcej prac pielęgnacyjnych. Szczególnie podlewania i nawożenia, często nawet cotygodniowego. Wysoka temperatura wysusza ziemię. Warto też zapamiętać, że w szklarniach, tunelach foliowych szybko rozwijają się nie tylko warzywa czy kwiaty, ale również niechciane chwasty.

Dowiedz się: Jak mieć pomidory i ogórki z własnej szklarni 

Zapamiętaj!

Szklarnia nie jest ujęta w Prawie budowlanym w art. 29, który mówi o obiektach niewymagających pozwolenia na budowę. Dlatego każda szklarnia, bez względu na jej metraż, wymaga pozwolenia na budowę! Te warunki warto jednak skonsultować z miejscowymi urzędnikami. Wystarczy zadzwonić do najbliższego Starostwa Powiatowego do Wydziału Architektury i Budownictwa. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom