Trawa pampasowa ozdobi ogród. Jest wymagająca, ale piękna. Radzimy, co robić, żeby dobrze kwitła i jak przezimować tę trawę ozdobną

Katarzyna Józefowicz
Trawy pampasowe wyglądają bardzo okazale, ale to dość wymagające rośliny.
Trawy pampasowe wyglądają bardzo okazale, ale to dość wymagające rośliny. rushanziatdinov/pixabay.com
Trawa pampasowa to wyjątkowo dekoracyjny i efektowny gatunek traw ozdobnych. Okazałe pióropusze jej kwiatostanów są nietuzinkową ozdobą ogrodu. Jednak trawa pampasowa jest dość wymagająca i jeśli chcemy, żeby dobrze rosła i kwitła, musimy jej zapewnić odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować trawę pampasową, a także jak ją przezimować.

Spis treści

Niezwykle atrakcyjna, okazała i spektakularnie kwitnąca trawa pampasowa z pewnością należy do grona najpiękniejszych i najbardziej cenionych traw ozdobnych. W porze kwitnienia jej duże kępy liści i górujące nad nimi gęste, wiechowate, puszyste kwiatostany, przywodzą na myśl rozległe, amerykańskie trawiaste równiny, skąd zresztą roślina pochodzi (Ameryka Południowa).

Trawa pampasowa do ogrodu. Czego się spodziewać?

Trawy pampasowe zyskały ogromną popularność szczególnie w cieplejszych rejonach świata, gdzie można przez cały rok uprawiać je w gruncie. Niestety, w chłodniejszym klimacie (np. w Polsce) ze względu na słabą mrozoodporność uprawa roślin to już trudniejsze zadanie (odmiany bardziej wytrzymałe tolerują temp. do ok. -12/-15°C), dlatego nie ma większych szans na posiadanie w ogrodzie trawy jak z kolorowych czasopism.

Nie wszystko jest jednak stracone, bo choć jeśli liczymy na piękne, wielkie, puszyste, barwne wiechy trawy pampasowej pewnie się rozczarujemy, to jeśli zaakceptujemy posiadanie mniejszej trawy o kwiatach w bardziej stonowanych kolorach, mamy pewną szansę powodzenia. Warto wiedzieć, że odmiany o kolorowych kwiatostanach np. „Pink Feather” są nie tylko bardziej wrażliwe na mróz, ale też ich kolory w rzeczywistości są jaśniejsze niż na zdjęciach na zdjęciach reklamowych, gdzie sztucznie wzmacnia się ich intensywność).

Jak wygląda trawa pampasowa?

Trawy pampasowe, a tak naprawdę cortaderie, mogą osiągać ponad 3 m wys. Tworzą bardzo duże, szerokie kępy zielonych, wąskich, sztywnych, przewieszających się na zewnątrz liści o ostrych brzegach, dzięki czemu wyglądają jak okazałe, zielone fontanny. Wczesną jesienią, po długim, ciepłym lecie zakwitają, wydając sztywne, wzniesione pędy, zwieńczone okazałymi, gęstymi, puszystymi, kremowymi lub białymi kwiatostanami.

Trawa pampasowa – uprawa i wymagania

W uprawie trawy pampasowe oczekują słonecznego, ciepłego stanowiska i bardzo żyznej, ciepłej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby (w okresach suszy wymaga podlewania) z dodatkiem wapnia. Nie tolerują cienia ani gliniastej, zimnej, ciężkiej ziemi. Latem znoszą wilgotne podłoże, ale zimą mokra gleba stanowi dla nich poważne zagrożenie, dlatego w ogrodzie poleca się sadzić je na wzniesieniach lub sztucznych kopczykach, umożliwiających swobodny odpływ wody.

Zimowanie trawy pampasowej w ogrodzie

Najtrudniejszym zadaniem w uprawie trawy pampasowej jest jej przezimowanie. Niektóre źródła sugerują, że odpowiednio zabezpieczone rośliny potrafią przetrwać zimę gruncie bez szwanku, jednak w praktyce nie jest już tak kolorowo, bo jeśli nawet uda się utrzymać trawę przez zimę w ogrodzie, na jej kwiaty zwykle nie ma co liczyć, gdyż takie rośliny zakwitają rzadko lub wcale.

Jeśli więc decydujemy się na całoroczną uprawę trawy pampasowej w ogrodzie, posadźmy ją w jak najcieplejszym miejscu na dobrze zdrenowanym podłożu (sadząc roślinę wykopmy większy dół i na jego dno wysypmy ok. 30-40 cm warstwę np. keramzytu). Na zimę zwiążmy jej liście w chochoły i osłońmy kępy materiałami organicznymi np. słomą, trocinami, liśćmi.

Wybierzmy też do uprawy odmiany jak najbardziej mrozoodporne (np. „Pumila”), bo choć nie zachwycają rozmiarami kęp ani kwiatów, poradzą sobie w gruncie lepiej od innych, a nawet zakwitną.

Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej zie...

Zimowanie trawy pampasowej w donicy

Pewniejszym sposobem na uzyskanie kwitnącej trawy pampasowej jest przechowywanie rośliny zimą w widnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, ale to również może być pewnym wyzwaniem, gdyż kępy są duże i sporo ważą, więc wymagają dużych donic, dlatego ich przenoszenie z miejsca na miejsce może być dość kłopotliwe (w transporcie może pomóc wózek transportowy na dwóch kołach).

W takim przypadku roślin nie warto jednak co roku wiosną sadzić do gruntu i jesienią wykopywać, jak np. dalii, tym bardziej, że źle znoszą takie traktowanie (zabieg może hamować kwitnienie, osłabiać rośliny, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do ich obumarcia), tylko od razu posadzić młodą sadzonkę do donicy i w miarę wzrostu kępy, przesadzać ją do coraz większego pojemnika.

Rozmnażanie trawy pampasowej

Warto też pamiętać, że roślinę najłatwiej możemy rozmnożyć przez podział kępy lub ukorzenianie pozyskanych z niej źdźbeł niż przez wysiew nasion (roślina dwupienna, dlatego konieczna jest segregacja siewek, gdyż okazalsze kwiatostany wydają rośliny żeńskie).

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom