Spis treści
Jeszcze niedawno trawa ogrodowa kojarzyła się przede wszystkim z trawnikiem. Trawy ozdobne były niezbyt popularne i poza pojedynczymi miskantami lub mozgami, niewiele się działo. Jednak sytuacja zdecydowanie się zmieniła. Obecnie trawy ozdobne są jednym z absolutnych hitów w aranżacji ogrodów (podobnie jak hortensje). Jednak warto je docenić nie tylko ze względu na modę.
Zalety traw ozdobnych
Trawy są po prostu piękne, szczególnie kiedy kwitną. Ich kwiaty wprawdzie są bardzo niepozorne, jednak całe kłosy, z dekoracyjnymi plewkami, wyglądają bardzo efektownie. Poza tym zdobią trawy jeszcze długo po tym, kiedy przekwitną. Niekiedy utrzymują się niemal do kolejnej wiosny, a w zimowym ogrodzie prezentują się wyjątkowo efektownie. Kłosy traw są też bardzo wdzięcznym dodatkiem do bukietów, szczególnie suchych.
Trawy ozdobne mogą mieć też kolorowe liście. Przebarwione na różne odcienie czerwieni, bordo, po niemal czarne. Ale mogą je też zdobić kolorowe pasy. Najczęściej biegną one wzdłuż liści, ale mogą też w poprzek (np. u miskanta odmiany Zebrinus).
Trawy ozdobne – uprawa i zimowanie
Wśród traw ogrodowych znajdziemy i gatunki wieloletnie, i jednoroczne. Są też takie, które teoretycznie są wieloletnie, ale nie są w pełni odporne na mróz. Wymagają więc solidnego zabezpieczenia na zimę, albo zimowania w chłodnych pomieszczeniach. Te oraz inne podstawowe informacje dotyczące uprawy, podajemy przy opisach poszczególnych gatunków.
Jednak ogólną zasadą jest to, żeby trawy, szczególnie te bardziej wrażliwe, ścinać dopiero wiosną (delikatniejsze można też „wyczesywać”, usuwając stare źdźbła spomiędzy nowych liści). Dobrym sposobem na zimowanie traw jest związanie ich liści w rodzaj chochoła. Można je także zapleść w jakiś rodzaj warkocza. Wygląda do bardzo efektownie, a wcale nie jest trudne. Takie chochoły czy warkocze lepiej chronią bryłę korzeniową przez mrozem niż liście i źdźbła zostawione luzem.
Duże, średnie i małe trawy do ogrodu
Trawy ozdobne mają bardzo zróżnicowane rozmiary. Są wśród nich prawdziwe giganty, jak trawy pampasowe i niektóre miskanty, ale jest i sporo gatunków średnich rozmiarów, a nawet całkiem małych. Wiele też zależy od odmiany, bo nawet teoretycznie duże trawy mają odmiany karłowe. Te średnie i mniejsze z powodzeniem można uprawiać nie tylko w gruncie, ale też w donicach.
Z czym sadzić trawy ozdobne?
Trawy ozdobne pięknie komponują się z wieloma kwiatami. Można je sadzić m.in. z jeżówkami, rudbekiami, szałwiami, przetacznikami, kocimiętkami. Oczywiście dobieramy gatunki nie tylko pod względem wyglądu, ale też zbliżonych wymagań uprawowych. Piękną kompozycję można stworzyć także z samych traw. To szczególnie dobry pomysł do ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych.
Sadząc trawy ozdobne, trzeba wykazać się pewną cierpliwością, bo zakwitają one dopiero latem (najczęściej w lipcu-sierpniu). Ale są niepowtarzalną ozdobą późnoletniego, jesiennego, a nawet zimowego ogrodu.
Jakie trawy ozdobne posadzić w ogrodzie?
Przedstawiamy 13 pięknych traw ozdobnych do dużych i małych ogrodów. Zobacz je w galerii i poznaj ich wymagania.